kiwi

Kasvatin itselleni kiwihedelmästä otetuista siemenistä taimia. Annoin nille ensin kylmäkäsittelyn eli kylvin multaan, kastelin ja panin kuukaudeksi jääkaappiin. En oikeasti tiedä, tarvitseeko kiwi kylmäkäsittelyn. Nyt minulla on taimia, joiden kasvutapa on rönsymainen. Lehdet ovat karvaiset kuten kiwin pinta. Mutta miten tätä kiwiä pitää hoitaa?
63350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siemenet eivät tarvitse kylmäkäsittelyä. Suoraan multaan vain ja kohtuullisesti kastelua. Kiwi ei kestä vetoa ja kylmää. Se kasvaa nopeasti köynnösmäiseksi ja lehdet ovat isot ja sydämen muotoiset ja nukkapintaiset, hieman karheat.
Sitä kannattaa silloin tällöin vähän leikata, että tulisi oksia.

Se ei helposti kuki kotioloissa ja kasvit ovat sekä naaras- että urospuolisia ja vaativat molemmat kasvit pölyttyäkseen. Tosin kotioloissa yleensä ei hedelmiä tule.

Talvella kastelua vähennetään niinkuin monien muidenkin kasvien kanssa. Ruukku kannattaa vaitaa keväällä suurempaan ja elokuussa, jos kesän aikana kasvu on ollut runsasta. Kiwi viihtyy valoisalla ikkunalla, mutta ei suorassa auringon paahteessa, sillä aurinko polttaa lehdet helposti.

Hoito on suhteellisen helppoa. Kiwi sopii hyvin myös amppeliin. Tarkista silloin tällöin, ettei siihen ole tullut ötököitä. Punkit viihtyvät Kiwin kimpussa ja jos niitä ehtii tulla paljon, on hävittäminen vaikeampaa. Kunnon suihku viikoittain pitää punkit hyvin loitolla. Itse tapaan omat kasvini viedä viikkosiivouksen yhteydessä kylppäriin ja suihkuttaa siellä.

Otin myös Kiwin siemeniä talteen ja laitan ne pian itämään. Nyt jo alkaa olla hyvä aika, kun päivät on pidentyneet ja aurinko paistaa toisinaan todella kauniisti jo.

Onnellista Kivin kasvatusta !

Äänestä
  • Kiitoksia hyvistä ohjeista Millalle =) Mitenkäs, kun kylvää kiivin, täytyykö siemenistä pestä pois hedelmäliha vai voiko ruukkuun laittaa suoraan "kiivimössöä"? Ostin juuri kaupasta pari kiiviä ja ajattelin kokeilla jos minäkin saisin sen kasvamaan =)

    Äänestä

  • Kirsi kirjoitti:

    Kiitoksia hyvistä ohjeista Millalle =) Mitenkäs, kun kylvää kiivin, täytyykö siemenistä pestä pois hedelmäliha vai voiko ruukkuun laittaa suoraan "kiivimössöä"? Ostin juuri kaupasta pari kiiviä ja ajattelin kokeilla jos minäkin saisin sen kasvamaan =)

    Niin siemen ei pääse homehtumaan. Pese varovasti, ettei siemenet rikkoudu. Näin olen itse tehnyt ja samoin kasvikirjassa annetaan neuvoksi.

    Äänestä

  • Milla kirjoitti:

    Niin siemen ei pääse homehtumaan. Pese varovasti, ettei siemenet rikkoudu. Näin olen itse tehnyt ja samoin kasvikirjassa annetaan neuvoksi.

    Itse otin kiivistä siemeniä sillä tavalla, että laitoin hedelmän ekana puoliksi ja sitten leikkasin pari ohutta viipaletta siitä ja pinseteillä vaan siemenet talteen. Laitoin osan siemenistä jääkaappiin kylmäkäsittelyyn, osan akvaariolampun päälle lämpimään ja osan akvaarioon kellumaan foliovuoassa (valoa, lämpöä ja kosteutta). Saa nähdä mikä kokeilu parhaiten tulosta tuottaa... :)

    Äänestä

Sain tyttäreni kasvattaman kiivin taimen hoitooni kevään ajaksi ja ilmeisesti liian valoisasta ikkunasta johtuen se alkoi kuivattamaan suuria lehtiään paperisiksi ja lopulta poistin ne, mikä oli virhE KOSKA SILLOIN LEHDEN KASVUKOHDAT PÄÄSIVÄT KUIVUMAAN JA NYT UUSIEN LEHTIEN KASVAMINEN ON KAI MELKO EPÄTODENNÄKÖISTÄ? VOINKO MITENKÄÄN SAADA TÄHÄN RANKAPARKAAN enään elämää?

Äänestä

nyt osasin jo kirjautuakin!
Hoidossani olleen kiwin lehdet paloivat liiassa auringossa ja yhden lehden joka ei itsestään pudonnut annoin jäädä paikoilleen, muut poistin jolloin niiden alkukohta kuivui, eikä kai koskaan enään tee uutta lehteä?
Paikalleen jättämäni lehden juureen kasvaa jo uusia silmuja!
Mikäli epäilet koko kasvin kuolleen, raaputa vähän kuorta, jos alta tulee näkyviin vihreää on vielä elämää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ada kirjoitti:

Kasvatin itselleni kiwihedelmästä otetuista siemenistä taimia. Annoin nille ensin kylmäkäsittelyn eli kylvin multaan, kastelin ja panin kuukaudeksi jääkaappiin. En oikeasti tiedä, tarvitseeko kiwi kylmäkäsittelyn. Nyt minulla on taimia, joiden kasvutapa on rönsymainen. Lehdet ovat karvaiset kuten kiwin pinta. Mutta miten tätä kiwiä pitää hoitaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu