Jos yritän käynnistää Norton SystemWorks 3.0-levyltä uutta 1,25 GHz PowerBook G4:sta, niin ei käynnisty. Onko vika levykkeessä, koneessa, ohjelman sopimattomuudessa vai missä?
Mitä tapahtuu?
Tule käynnistyspainikkeen kuva ja teksti monella kielellä, että paina muutamia sekunteja, niin kone käynnistyy uudestaan.
Mitä tapahtuu?
Tule käynnistyspainikkeen kuva ja teksti monella kielellä, että paina muutamia sekunteja, niin kone käynnistyy uudestaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Norttoni, vaikka ei olekaan vanha. Siinä lienee Jaguar-pohjainen käynnistys, jolloin ei varmasti buuttaa koneessa joka vaatii Pantherin. Nortonilta kesti aika kauan saada aikaan edes päivitys jolla levytohtori yleensä toimii Pantherissa ja näkee levyt. Nyt sen voi sentään kovalevyltä ajaa jo. Voidaksesi operoida systeemilevyäsi sun on asennettava toinen systeemi toiselle osiolle tai levylle ja siihen Nortoni jonka päivität täpöillä heti.
Jos ei Norttoni toimi, onko jotain vastaavaa joka toimii ja johon kannattaa vaihtaa?
Mä luotan Disk Warrior 3:een. Ja siihen aika usei viitataan "parempana" vaihtoehtona, taisi joku kertoa sen korjanneen jonkin muun korjaajan sekoittaman kovalevynkin?
Disk Warrior 3.0.1 toimii näköjään Pantherissa G5:ssä. Pitänee käydä ostamassa - kun olen tuota odotellut. Kun sai aikoinaan kaivettua tän G5:n paketistaan ei siinä ehtinyt ajatella, että Photarille, FCE:lle ja musasoftille olis voinu tehdä oman "scratch" -osion, nyt on tällänen kätevä 250 gigan osio, jossa on kaikki :)
mihinkäskös tommottia tarvitaan?
Mulla tää vaan käy ja käy ja käy ja...
Missä vaiheessa tarvin Nortonia? (paitsi Edwardia joka on jumankavita hyvä näyttelijä; kattokaas vaikka American History X)
Norton oli mainio Paketti vielä < OS X aikoina, mutta ei tunnu toimivan "kympin" kanssa.
Parhaat korvaajat olisivat:
• Korjaus ym.: Disk Warrior
• Viruksentorjunta (vaikka sen tarpeellisuudesta voidaan olla montaa mieltä): Virex (Tulee .Mac:in mukana)