mulla on 5-kuukauden vanha sekarotuinen uroskoira ja mistä sellainen vois johtua kun ollaan lenkillä(ei kovin pitkiä vielä kun on pentu) niin aina kun tullaan takaisin päin niin se yhtäkkiä paiskaa maata ja ei millään ylös katselee vaan.
mutta sitten hetken päästä ampaisee juoksuun ja on niin energinen.
väsyykö se??että se lepäisi aina välillä.
muuten mukavan koiranpennun oon löytänyt,kun ei oikein purekaan enää,kun on riittävästi puruluita ja leluja,mutta sellainen ongelma että kuinka pennun voisi opettaa valjaisiin?olen nyt kolme kertaa käynyt valjaitten kanssa lenkillä mutta se päällepano on aina hankalaa,muuten hyvin kulkee valjailla,ei vedä hirveästi ym.
Ja sellaista vielä että kumman emon vai isän kokoon koira yleensä tulee?
sekarotuisissa meinaan,
tässä on :isä on jämtlänninpystykorva ja emä on kultainennoutaja ja saksanpaimenkoiran sekoitus,että tuleeko koirasta iso vai keskikokoinen?
ja minkä ikäisenä se on täyskasvuinen?
entäs koskas viimeset maitohampaat lähtee?
koirakysymyksiä??
6
846
Vastaukset
- ................
Jaa-a, täysikasvuinen koirasi on luultavasti joskus n. 8kk iässä, koska noi rodut eivät ole pieniä. Pieni rotu on täysikasvuinen aikaisemmin.
Koiran kokoa ei voi ennustaa etukäteen, mutta ei mikään pieni kaveri tule. Saksanpaimenkoira uros on n. 63-65cm, kultsi uros 56-61 ja jämpti 57-65.
Hampaat taitaa vaihtua tuossa n. 4-5kk iässä.
Pentu ei tahdo kotiin, nauttii lenkkeilystä.- Retu
... täysikasvuiseksi!!! Ei toisinpäin!!!
- Anneli
Retu kirjoitti:
... täysikasvuiseksi!!! Ei toisinpäin!!!
Eli olen nähnyt monesti sellaisia sekoituksia missä on suurinpiirtein seefferi emänä ja mäykky isänä..Emän koko ratkaisee yleensä synnytys vaiheessakin sen minkä kokoisia pentuja niistä tulee..PS Mäykky seefferi sekoitukset on pitkiä ja matalia useimmat:))
- Kata
Retu kirjoitti:
... täysikasvuiseksi!!! Ei toisinpäin!!!
Kääpiökokoinen koira on täysikokoinen jo reilusti alle vuoden ikäisenä. Keskikokoinen koira on täysikokoinen myös alle vuoden ikäisenä - ehkä 10kk vanhana. Jättirotu taas, kuten tanskandoggi, on REILUN vuoden ikäisenä jo aikuisen korkuinen, mutta kasvattaa vielä lihasmassaa ainakin 1½ -vuotiaaksi asti.
Pieni kasvaa omaan aikuisen kokoonsa nopeammin, tietysti, eihän se kasva kuin sen 20cm säkäkorkeutta. Iso kasvaa luovutusiän jälkeen ehkä jopa 50cm. Kumpaan menee kauemmin? ;)
- Anonyymi
Meillä on 10 vuotias rottweiler joka haukkuu monesti meidän 11 viikkoiselle rottweiler pennulle mistähän se mahtaa johtua?!?!?!?!?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa883244Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3232846Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1911556Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2401292Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621262Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281041- 741000
- 79997
- 117970
- 72924