Tervehdys kaikki veneilijät!
Törmäsin muutama päivä sitten myytävänä olevaan Jänmarin 970 veneeseen.
Tilojen puoleen vene vaikutti asuttavalta ja muutenkin kaikin puolin mukavalta.
Onko teillä kokemuksia Jänmarineista ja mistäköhän löytäisi tietoa ko. veneestä?
Törmäsin muutama päivä sitten myytävänä olevaan Jänmarin 970 veneeseen.
Tilojen puoleen vene vaikutti asuttavalta ja muutenkin kaikin puolin mukavalta.
Onko teillä kokemuksia Jänmarineista ja mistäköhän löytäisi tietoa ko. veneestä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jänmarinit on tehty Kuopion kyljessä Jännevirralla, veistämö toimii edelleenkin, mutta muutamaan vuoteen Klinbergin veljekset Pate ja Pena eivät ole tehneet omia veneitä, ainoastaan alihnakintana muutamien Bellan ja Flipperin mallien puuosat. Muotit näyttävät vielä olevan hyvässä tallessa, mutta mielenkiintoa valmistuksen aloittamiseen ei taida enää olla. Sääli, sillä veneellä olisi edelleenkin paikkansa. Uudempaa mallia 850 Pate aikoo kuulemma tehdä vielä yhden kappaleen omaan käyttöönsä, mutta muuten veneiden valmistus taitaa jäädä nuoremmille.
Itselläni ei Jänmarinia ole ollut, mutta tästä läheltä toimintaa seuranneena tiedän, että ne ovat pääsääntöisesti tukevasti ja huolellisesti tehtyjä. Sisustuksen puutyö on omaa luokkaansa, tosin 970:iä on myyty myös puolivalmiina. Myös lasikuitutyö on aitoa käsityötä, ruiskulaminointia ei tietääkseni koskaan ole käytetty vaan lasikuitumattoa ja käsintelausta. 970:n rovissa on tehty jossain vaiheessa kulkuominaisuuksiin vaikuttavia muutoksia, näistä en muista tarkempia tietoja.
Parhaiten saat tietoa veneistä soittamalla arkisin suoraan pojille numeroon 017-4661156 he kertovat vasrmasti mielellään veneistään lisää. Jotenkin on tullut sellainen vaikutelma, että veljekset muistavat jokaisen tekemänsä yksittäisen 970:n tiedot ja historian.
ollut koeajossa asti itselläkin, MUTTA ainakin kyseinen yksilö (en voi yleistää kun kokemusta vain yhdestä) oli erittäin kiikkerä!!! Vene kallisteli todella paljon. Järvi käytössä voi mennä mutta merelle en ainakaan voi suositella.
Eli ennen kauppoja käy ehdottomasti ainakin ajamassa venettä ennen ostopäätöstä.
Muuten oli kyllä erittäin tilava ja hieno vene...
Vene-lehden koeajo Jänmarin 970:stä on numerossa 10/88. Juttukopionhan saa tilattua toimituksesta:
http://www.vene-lehti.com/
Jutun mukaan ensimmäiset 970:set tehtiin Sterna 900:n muoteista. Koeajoissa U-pohjainen runko osoittautui kuitenkin liian kapeaksi ja kiikkeräksi. Niinpä tilalle suunniteltiin kokonaan uusi, V-pohjainen runko.
Lehden koeajama vene on V-pohjaista mallia. Ajo-ominaisuudet ja työn laatu saavat testaajilta kiitosta, myös rakenteiden tukevuutta kiitellään. Moitetta saa puolestaan ahdas sisäänkäynti peräkannelta.