Eli kysyisin tutustuttamisesta toisiin gerboihin ym.:
1.Onko 2-gerban tutustuttamiseen pakko käyttää "tutustuttamishäkkiä"? Miten se tarkalleen ottaen toimii(eikö se ollutkin vain, että laitetaan joku verkko terran väliin että on kaksi puolta jne.)?
2. Miten 3-gerbiiliä tutustutetaan toisiinsa? Laitetaanko terra kolmeen osaan(verkolla)(jos käytetään "tutustuttamishäkkiä")?
3.Miten muuten gerbiilejä voi tutustuttaa toisiinsa?
4.Mitä täytyy tehdä, jos joutuu erottamaan tappelevia gerbiilejä? Mitä niille täytyy tehdä?
5.Mitä kaikenlaisia "erikoisia" eri virikkeitä voisi käyttää, jotka ei ole puusta(joka kerää kaiketi hajua(?))(ei siis mitään "tavallisia" vessapaperirullia ym.)?
Kiitos vastauksista!
1.Onko 2-gerban tutustuttamiseen pakko käyttää "tutustuttamishäkkiä"? Miten se tarkalleen ottaen toimii(eikö se ollutkin vain, että laitetaan joku verkko terran väliin että on kaksi puolta jne.)?
2. Miten 3-gerbiiliä tutustutetaan toisiinsa? Laitetaanko terra kolmeen osaan(verkolla)(jos käytetään "tutustuttamishäkkiä")?
3.Miten muuten gerbiilejä voi tutustuttaa toisiinsa?
4.Mitä täytyy tehdä, jos joutuu erottamaan tappelevia gerbiilejä? Mitä niille täytyy tehdä?
5.Mitä kaikenlaisia "erikoisia" eri virikkeitä voisi käyttää, jotka ei ole puusta(joka kerää kaiketi hajua(?))(ei siis mitään "tavallisia" vessapaperirullia ym.)?
Kiitos vastauksista!
Vastaukset 10
Vanhimmat
6.Jos gerbiilit on ostettu kasvattajalta(eri poikueista, eri värejä siis), tottuvatko ne toisiinsa helpommin vai ovatko jo tottuneet?
En tajunnu tota 6. kysymystä... Miksi ostaisit samalta kasvattajalta eri poikueista gerbiilit?? mix ei samasta poikueesta?
...niinku erivärisiä. Mietin eka, et pitäiskö ottaa samanvärisiä, mutta monet muutkin ottavat erivär. niin kai voi ottaa. Sitä tarkoitin, siis.
Kai oikeastaan gerbiilit kyllä varmaan enemmän tykkää olla "siskoja" niinku...
Samassa poikueessa voi olla eri värisiä poikasia!
Joo, sitä en ennen tiennyt! Sittenhän voisi ottaa samastakin, jos olis vaan niitä mieluisia värejä! Hehe. Oon mäkin sitten tyhmä. Hoidosta sun muusta kyllä tiedän, mut en kasvatuksesta!
Sikspä kyselenkin...
1: Noh riippuu esim. siitä minkä ikäisiä hamsut on. mä en käyttäny, kaksi gerbua oli luovutusikäsii(siis ne oli sisarukset) ja yksi oli n.1kk yli luovutus iän. ne tuli keskenään hyvi toimee.. Mutta sillon suositellaan jos on aikuinen gerbbu. juu juuri et laitetaan verkko terran välii.
2:siis onko jotkut niistä sisaruksia? Miksi yhdistät kolme EI sisarus gerbbua? jos olet halunnut ostaa kolme niin miksi et ole ostanut sisaruksia?
3:no miksi tuo keino ei kelpaisi?
4:Noh yrittää uudestaan väliverkkoa ja jos eivät senkään jälkeen tule toimeen keskenään, niin eri terroihin ja yrittää niille/sille toista kaveria.
5:Mitä niitten ny niin erikoisia tarvii olla? Wessapaperi rullat on hyviä! meillä menee semmonen 15min. Ja kaikki munakennot muropaketit maitotölkit oksat jne jne on hyviä... Gerbiilit tykkää tuollaisista "tavallisista" jutuista ..
Luovutusikäisen (6-8vk) vanhat poikaset saa yleensä ilman totutusta yhteen eikä niiden tarvitse olla samasta poikueesta! Myöskin pienen poikasen ja aikuisen saa yleensä ilman totutusta yhteen. Liikaa toitotetaan sen tärkeyttä että gerbut olisi samasta poikueesta....
Kahden aikuisen totutus onkin sitten huomattavasti hankalampi homma, eikä välttämättä onnistu ollenkaan. Totutussysteemiä (häkki/väliverkko) on pakko käyttää, muita vaihtoehtoja ei ole. Täältä voi lukea lisää:
http://www.saunalahti.fi/~sarimau/vinktot.html
En välttämättä lähtisi ollenkaan totuttamaan kahta aikuista yhteen. Kolmen aikuisen totuttaminen taas on melkeimpä tuhoontuomittu ajatus.
Kahden aikuisen totuttamisessa ei siis ole varsinkaan väliä ovatko ne sisaruksia vai eivät koska kauan erossa olleena ne pitävät toisiaan vain vieraina gerbiileinä.
Jos näet gerbiilien tappelevat (siis kunnolla) ne joudutaan erottamaan toisistaan. Takaisin yhteen niitä saattaa olla vaikea saada.
Tarkentaisitko viimeistä kysymystä?
Suosittelen mieluummin gerbiili.infoa josta saat asiantuntevia vastauksia:
www.gerbiili.info
Sinne täytyy rekisteröityä, mutta se on helppoa. Alle 13-vuotiaan täytyy pyytää ylläpitoa sähköpostilla ensin aktivoimaan käyttäjätunnus.
Joo, tarviiko siis luovutusikäiset gerbiilit jotka ovat kasvattajalta, totuttaa totuttamish. vai ovatko jo tottuneet toisiinsa?
Tarkoitin siis että jotain "labyrintin"(löysin yhdeltä nettisivulta kuvan, kun joku oli rakentanut) tapaisia. Siksi ei puusta, koska se kuulemma kerää hajua.
Kun ostat gerbiilinpoikaset kasvattajalta uskon että ne on totutettu valmiiksi vaikka olisivatkin eri poikueista. Usein kasvattajat totuttelevat aikuisiakin gerbiilejä.
...vastauksista!