Näittekö Venemessuilla...

...sitä Veikkoset Oy:n osastoa? Juuri sitä missä esiteltiin varustesarjaa jolla sai muutettua soutuveneen purjeveneen kaltaiseksi? Onko kellään tätä lukevalla käytöstä kokemusta? Tuli mieleen että sillä voisi olla helpompi opetella purjehtimaan kuin jollain hikisellä jollalla. Ja ainakin edullisempaa, kun soutuvene on vanhastaan. Harkinnassa on että tekisinkö setin jopa itse.
61173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei ole, mutta olen sellaisen nähnyt muutaman kerran järvellä ja hyvin näkyi liikkuvan. Tuuli tosin oli leppoisa, mutta leppoisan näköistä oli menokin. Kokeile ihmeessä, jos osaat itse tehdä.

Äänestä

Osta se jolla, Terhi sail, Askelladden tms. jos purjehtimaan haluat oppia.

Lyhytkölinen vene on paljon helpompi opetella kuin
pitkäköliset. (Terhi etc. ovat kylläkin pitkäkölisiä).

Ei mene hermot käännöksissä, kulkee kevyessä tuulessa nätisti, menee suoraan, ei sorra paljoa,
on jälleenmyyntiarvoa. Lista vois olla loputon.

PS. Parempaa ei ole kuin purjehtiminen.

Äänestä

Olisi tarjolla terhisail peräpurjesysteemi.

Äänestä

Vuoden viimeinen purjehdus Veikkosilla, ennenkuin nyt nostin veneeni talviteloille. Pitkäkölisessä 465 cm meriläismallisessa (suippoperäisessä "sisävesityyppisessä") veneessäni on ollut Veikkoset jo yli kymmenen vuotta. Ja hyvin on pelannut!!! Parhaimmillaan yli 5 solmua myötäisellä, luovii erinomaisesti. Kahdella aikuisella menee erinomaisesti, kun on hyvä gasti joka oivaltaa tuulenpuuskat :)
Olimme myös 2 aikuista ja kaksi lasta leppoisalla tuulella: vene kulki kuin juna!
Iän myötä olen miettinyt: pitäisikö hankkia pienempi purje, joka ei olisi niin "ärhäkkä"? - Mutta silloin purjehduksesta katoaisi jännitysmomentti!!
Odotan jo ensi kesää, ja uusia seikkailuja!

Äänestä
  • Ärhäkkä ja erinomainen luovimaan... Tuon voisi kertoa jollekin 30 kg painavalle 6-vuotiaalle optaripurjehtijalle. Tavallinen aikuinen on optipurjeen voimille niin kova vastapaino, että pitää kovemmalla tuulella pelätä vain maston kestämisen puolesta.

    Ensimmäinen purjeveneeni oli tukevatekoinen perintönä saatu soutuvene, johon purjehtivan kaverin avustuksella viritettiin äidin pyykkiseipäästä masto ja puolitoista kertaa optipurjeen kokoisesta markiisikatoksesta purje. Erityisen ärhäkkäältä se koskaan tuntunut, mutta erinomainen luovija se varmaan oli, koska monta kertaa sillä luovittiin tietystä salmesta läpi pelkästään todistaakseen itselle, että se todella nousee yli sivutuulen.

    Äänestä

noita paskoja on ollut myynnissä jo 50v. parempi kun tunkee kranaatin perseeseen ja huutaa "olen purjehtija"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aamukasteen seilori kirjoitti:

...sitä Veikkoset Oy:n osastoa? Juuri sitä missä esiteltiin varustesarjaa jolla sai muutettua soutuveneen purjeveneen kaltaiseksi? Onko kellään tätä lukevalla käytöstä kokemusta? Tuli mieleen että sillä voisi olla helpompi opetella purjehtimaan kuin jollain hikisellä jollalla. Ja ainakin edullisempaa, kun soutuvene on vanhastaan. Harkinnassa on että tekisinkö setin jopa itse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu