Mun iBook yritti itsemurhaa ja hyppäs pöydält alas.
Se toimii muuten ihan normaalisti (tuntejakin), mut sit siihen ilmestyy aina
yhtäkkiä poikittain ohut musta viiva, kone jämähtää ja sit ruutu kirkastuu ja
siihen ilmestyy pystysuoria paksuja väriviivoja.
Pystyyks tän korjaa ite? Jos ei, niin mihin tää kannattais viedä huoltoon?
Paljon uus näyttö maksaa, jos ei muu auta?
Se toimii muuten ihan normaalisti (tuntejakin), mut sit siihen ilmestyy aina
yhtäkkiä poikittain ohut musta viiva, kone jämähtää ja sit ruutu kirkastuu ja
siihen ilmestyy pystysuoria paksuja väriviivoja.
Pystyyks tän korjaa ite? Jos ei, niin mihin tää kannattais viedä huoltoon?
Paljon uus näyttö maksaa, jos ei muu auta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
kotivakuutuksen omavastuun verran, luulen. Machuolto Helsingissä taitaa olla niitä harvoja paikkoja jotka kotimaassa korjaavat iBookeja.
Huolto myöskin. Mulla rupes sukat pyöriin jaloissa kun machuollon kaveri väitti parikuukautta takaperin viruksen rikkoneen kaverin cuben, ac/dc(syttyi palamaan) levyyn oli
päässyt hiukan enemmän virtaa kuin pitäisi. Viruksen!!!!!
Korttia ei saanut vaihtaa itse vaikka tehtävä vastasi legojen kasausta(dublo). He myöskin laskuttivat sitten osan vaihdosta 50e tunti, ja itse kortti maksoi mekein 600euroa. Ja mikä parasta he eivät suostuneet antamaan vanhaa rikkoutunutta korttia enää asiakkaalle takaisin, mielestäni se on asiakkaan omaisuutta ei huollon!!!! Itse en veisi sinne huoltoon yhtään mitään.
eikös niitä vikoja vois itekkin ettiä, ei ne huollossa ole ihmisiä kummempia. aina niitä osia jostain löytää jos tarvii.
Meidän iBook on operoitu Tectorissa ja vuosien varrella muitakin, ei valittamista.
Uskoisin että G4 cuben osia ei ihan joka paikasta löydy, ja ei siinä mitään että osat maksaa pääasia on tietty että niitä vielä jostain saa jos koneeseen on tunneside : )
Tais taas joku älähtää kun kepukka paukahti takaraivoon...
Mulle on paras maku jäänyt Tektorin touhusta. Suosittelen.
Jep. Tektor teki mun powerbook-huollon mallikkaasti. Kävin näyttämässä ongelmanäyttöäni liikkeessä ja vian todettuaan he laittoivat osan tilaukseen. Osan saavuttua he soittivat mulle, jonka jälkeen vein koneeni huoltopöydälle ja seuraavana päivänä takaisin.
Palvelu oli ystävällisen asiallista. Hyvähyvä.
mutta itse olen, sen kerran kun olen 10 vuoden aikana Macin (PM G4) huoltoon joutunut viemään, kiikuttanut sen Lauttasaaren Mac&Carryyn (vai mikä Officeline se nykyään on). Siellä sain asiantuntevaa ja asiakasystävällistä palvelua ja pystyin rakentavasti keskustelemaan huollon eri vaihtoehdoista (heillekin epäedullisista) kun oma sen aikainen rahatilanne ei ollut kovinkaan hyvä. Sain vielä kaikki rikkinäiset osatkin mukaan :) Jonot oli tosin pitkiä ja konetta sai ootella aika kauan vaikka sille loppujen lopuksi tehtiin suhteellisen yksinkertaiset toimenpiteet.
Sellainen käsitys kuitenkin on, että eivät itse huolla kannettavia, taitavat lähettää joko Applelle tai MacHuoltoon :( Huollosta on jo tosin aikaa, joten tilanne on voinut muuttuakin.
Miten mahdollista tää voi olla?
Mä en vieny konettani huoltoon, koska tapahtui ihme. Tää on nyt jo kolmas päivä ku mun kone toimii taas moitteettomasti, vaikka mä en tehny mitään muuta kuin kirosin huolimattomuuttani monta päivää!
Ehkä mun kone vaan rakastaa mua niin paljon et se korjas ite ittensä ja säästi mut elämääkin kalliimmalta laskulta..? Macin tiet ovat tuntemattomat.
Kiitos silti kaikille jotka käyttivät aikaansa auttamiseen!
onellinen! Joulukuun 29. vein iBookini huoltoon ja sen koommin en sitä ole nähnyt. (No olihan se yhden yön siinä välillä kotosalla....)