Kaipaisin asiallista tietoa millainen paikka Raahe on? Olen ehkä tulossa opiskelemaan sinne joten ois kiva saada vähä infoa kyseisestä kaupungista... Millaset palvelut jne.
Millainen paikka??
Miia
192050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Raahe on n.25000 asukkaan merenranta- ja teollisuuskaupunki. Luonto on nättiä varsinkin kesällä, palveluita ei nyt niin laidasta laitaan ole mutta Ouluun suhauttaa kesäkelillä 50 minuutissa. Talvella kylmä koska merituuli vielä purevoittaa pakkasta mutta kesällä voit varmasti viihtyä! Kouluja täällä ainakin on runsaasti. Tervetuloa Raaheen! Ps. Asuminen on halpaa...
Höpö höpö.ei ole asukkaita noin paljon ja palvelut menneet ja kohta menee ulkoilualueet rannasta kun puupäät kaavoittavat nuokin alueet.olen seurannut teinistä asti eli 80 luvun alusta raahen ns päättäjien toimintaa ja hullummaksi menee.kuoleva kaupunki.t:oikea raahelainen joka tietääkin jotain.
Tuleeko kesällä paljon sadekuuroja?.
Minä juuri samaa tulin kyselemään.. :) Kovasti olisin kiinnostunut, että kuinka on nuoria, biletys- (olen 19) ja urheilumahdollisuuksia, miltä alueelta kannattaa yrittää asuntoa saada..? Ja kaikkea muuta hyödyllistä tietoa.. Kiitos! :)
http://www.raahe24.net/palveluhakemisto/asunnot/asunnot.htm
onhan täällää kaksi hyvää biletys paikkaa...
bluesmoon on mahtava biletyspaikka,siellä on tosi rento meininki ja henkillökunta mukavaa, hyvää musiikkia laidasta laitaan, ja todella halpa pääsymaksu(vain narikan verran).
sitten on myös gina, se on vähän enemmän ehkä semmonen trance musiikin ystäville,mut kyllä siellä muutakin joskus kuuluupi.tosi kallis pääsymaksu. asunnot on mun mielestä halpoja, etenkin keskustassa on myös halpaa ja sitten jos mennään kummatin tai ollinsaaren puolelle...kummattiin vaan ei kannata mennä asumaan...mut tervetuloa raaheen...toivottavasti viihdyt...=)
No ei se Kummatti nykyään sen kummempi paikka ole kuin esim Ollinsaari. Kummatissa lähinnä Ratsukadun korkeita kerrostaloja (juoppoja) ja Ohjaspolun oppilasasuntoloita (muuta älämölöä) kannattaa välttää, mutta Ravikatu, Satulakatu, Suitsikatu varsin rauhallista asuinseutua ja ilmeisesti myös Ratsukadun opiskelija-asunnot ihan ok. Ja sitten tietysti viel se Kummatin parempi osa, eli Kannuskatu yms (rivareita & luhtitaloja).
Olen asunut Raahessa n.1,5v ja sinä aikana enemmän on rikoksia yms tapahtunut Ollinsaaressa. Siellä Koulukujallahan ne erityisesti huumehörhöt viljelmineen taitaa viihtyä. ;) Ja samalla pöllivät höyryissään autoja/murtautuvat niihin.
Gina on Raahen suosituin bilepaikka (mm.keskiyön opiskelijabileet) ja sit toinen on tosiaan se Bluesmoon eli bluukkari. Kumpikaan paikka tosin ei ehkä niin minun makuun eikä kauheasti toistaan parempia, mutta aivan sama, koska eivät kuulukaan aktiiviharrastuksiini. ;)
Vai asunut täällä 1,5 vuotta ja tiedät muka asioista.noin jotkut luulevat ja eivät tiedä mitään.blus moon ja gina ovat huonoja paikkoja ja henkilökunta on tavallidta ei mitään kehuttavaa.
Jos haluat tietää raahelaisten mielenlaadusta, tutustu www.raahe.net/keskustelu
Jos joku uskaltautuu sanomaan jotain positiivista armoton valittaminen, selkäänpuukottaminen ja ruikutus alkaa välittömästi. P**kassa rypeminen ja kaiken liikkuvan/liikkumattoman parjaaminen (anonyymina tietysti) on paikallisten mielekkäin harrastus.
Suosittelen vielä harkitsemaan päätöstäsi vakavasti.
En muuttaisi
hyvin perusteltu
Niimpä, Ei kannata, elämä menee pilalle.
Ainahan ihmiset tuppaavat ajattelemaan, että ruoho on vihreämpää aidan toisella puolella ja että oma asuinpaikka on jotenkin huono. :)
Raahe on oikein kiva pikkukaupunki. Kaikki on lähellä, peruspalvelut toimivat hyvin ja asumisen ja harrastamisen mahdollisuuksia on hyvin kaupungin kokoon nähden. Kulttuuritarjonta on normaalioloissa vireää, puu-Raahe on kohentunut paljon Langin Kauppahuoneen tulon myötä. Raahen saaristomatkailua on kehitetty viime vuosina, ja se tarjoaakin monenlaisia virkistymismahdollisuuksia sekä kesällä että talvella.
Toki Raahessakin on kehittämisen kohteita, mutta eipä sellaista kuntaa Suomessa taida olla, jossa kaikki hyvä olisi jo valmiina. Työpaikkoja vaan kun saisi alueelle lisää, niin hyvä tulisi :)
Vanhassa Raahessa on alkamassa rottasota. Rottia pyörii joka talossa ja kivijaloissa. Rottien mukana tulevat myös lutikat, joten nyt hävityskampanja käyntiin.
Lestadiolaisia pyörii myös joka puistotontilla. Hyväveli järjästelmällä on saatu uskonveljille linnat puistoalueille. Nyt Raahelaiset odottaa kauhulla milloin myös Raahen rannat täyttyvät lestadiolais linnoista.
4 liki puolimetristä vilisti eilen illalla Rantakadulla. Koira sai hepulin.
Noin on.lestat ja muut nuolevat pilanneet raahen.siis täysin.nyt ollaan huolissaan muka ja keksitään esim kävelykadun kattamista yms muuta paskaa.olisi pitänyt 80 luvun alussa tehdä tuommoset ja jäähalli olisi pitänyt tehdä entisen rantakentän paikalle.olisi ollut siinä hyvä ja olisi ollut parkkitilaa siinä missä nyt niitten valittajuen kerrostalot.olisi tehty oikea monitoimihalli jossa olisi voitu järjestää vaikka mitä tapahtumia yms ja paikka olisi ollut hyvä.milloin saamme valtuustoon oikeita ihmisiä.emme ikinä.lestat hoitaa.
Joo.noin on asia valitettavasti.viikon vitsi.muualla sairaaloissa lastoittavat mutta raahessa ne lestoittavat.
Olivatko ne Pythonin poikasia, ne puolimetriset Rantakadulla ?