...päästää jonkin ylimääräisen lyhyen äänen; aivan kuin ihminen, joka "kröhistää kurkkuansa". Mitään vikaa käynnistyksessä ei ole, ja auto lähtee hyvin käyntiin. Mutta siis tuo ylimääräinen, lyhyt ääni hieman ihmetyttää. Pystyykö kukaan arvioimaan, mistä ääni johtuu, ja että "tarttisko tehdä jotain?"
Auto kaasarimallinen 1,4.
Auto kaasarimallinen 1,4.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Startin puslat (liukulaakerit)ovat väljät, jolloin akseli jää "värähtelemään" ja aiheuttaa äänen. Ilmiö on sama kuin vinkuvissa lämmityslaitteissa. Vikaa voi voitelemalla siirtää, mutta taitaa olla uuden startttimoottorin(tai sen puslien) aika.
Tipukalla taitaa olla jo ikää?
Se on -89 mallia. Miten tuollaista voisi voidella? Täytyiskö siitä avata jotain?
Mikäli mitään ei tee, niin mitä siitä olisi seurauksena?
Startti pitää irroittaa ja avata. Voitelu on vain väliaikaisratkaisu, puslia se ei tiiviimmäksi tee.
Startti toimii jonkun aikaa(kuukauden-vuoden???)kunnes ankkuri(pyörivä osa) ottaa kiinni kenttään (runkoon). Tällöin luultavasti moottorin käyttövoima eli savu tulee ulos.
Paras ratkaisu on uusi osa:
KÄYNNISTINMOOTTORI FIAT TIPO
Vaihtolaite! Hintaan lisätään 20 euron pantti joka palautetaan vanhaa starttia vastaan
Tipo 1,4/1,6 (ei DOHC). . 13-2579 88.00 ??? P20
Tipo 1,6DOHC ja 2,0. . 13-2656 154.00 ??? P20
http://www.motonet.fi/Malli.php
Mulla pitää kans Uno -90 samanlaisen äänen eli kuuluu semmonen KRUUKS kun starttaa ekan kerran, muistaakseni liittyi jotenkin bendix laitteeseen ja hihnan siirtämiseen. Minulla pitänyt tuota ääntä jo 2v eikä mitään uutta starttia ole tarvinnut hankkia..
Joo ja mullakin tuossa Tipossa se ei aina edes pidä sitä ääntä...Taidanpa ainakin toistaiseksi antaa asian olla...