Miksi aluskatteen alapuolella on vesipisaroita? Mielestäni aluskatteen tarkoitus on estää kondensiovesiä putoamasta eristeen päälle. Katon alapuolinen tila on tuuletettu, pitäisikö tuuletusta kuitenkin lisätä ja mikä on sitten riittävä koko tuuletukselle?
Aluskatteen tarkoitus?
bbk
31298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taas tuli laitettua kysymys väärälle palstalle, löysin itse selvennystä asiaan Vesikatto-palstalta.
eli ongelma on tuttu joten ohjatko minut oikeaan vastaukseen
kiitos
Tuota vesikatto-palstaa selailemalla tulin siihen johtopäätökseen, että katteen alapuolinen tuuletus on tärkeä.
Laitoin päätyyn kaksi 125 mm:n venttiiliä ja harjalle tuuletusventtiilin, mutta ilmeisesti räystäät ovat vielä liian umpinaiset. Minulla on räystäillä alapuolinen laudoitus noin 5-10 mm raoilla. Pitää kaiketi asentaa vielä 100 mm:n venttiilit ainakin joka toiseen kattotuoliväliin sinne alaräystääseen.
Rakennus on minulla kesken, osa höyrynsuluista puuttuu ja yläpohjalla on eristeenä vain 200 mm purua.
Saa sitten nähdä, auttaako tuo tuuletuksen lisäys ja höyrynsulkujen asennus...
Minulle sanottiin rakennuslupaa hakiessani, että kylmä talli ei tarvitse aluskatetta. Nyt kuitenkin autotallin puolellakin sään ollessa nollan tienoilla vesikatteen alapinnalla on runsaasti vesipisaroita, jotka sitten valuvat kastellen rakenteet allaan.
Sitä en tiedä, auttaisiko tähänkin tuuletuksen lisäys, autotalli kun on jo malliltaan "oveton"...