ylioppilaaksi

pääseekö lukemaan yo jos päättötodistus arvosana on alle 7.
tuntuu siltä että 10v työkokemus ei aina anna työpaikka ilman ammatti tutkintoa. tai edes opiskeluun.
5464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä pääsee. Yleensä yliopistoon valitaan puolet ylioppilastodistuksen ja pääsykokeen yhteispistemäärän, puolet pelkän pääsykokeen perusteella. Tosin yliopistojen ja koulutusohjelmien välillä saattaa olla eroja. Joten hakemaan vaan, jos lukuintoa ja motivaatiota piisaa!!

Äänestä

(tämä kysymys kuuluisi Lukio-ryhmään)

"pääseekö lukemaan yo jos päättötodistus arvosana on alle 7."

Tämä riippuu aivan siitä lukiosta, johon olet hakemassa. Joihinkin lukioihin vaaditaan yli yhdeksän keskiarvo, mutta joihinkin taitaa päästä alle seitsemälläkin.

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että lukioon ei kannata mennä, jos peruskoulun keskiarvo on alle 7. Niin alhainen keskiarvo kertoo suoraan sen, että lukiossa monissa aineissa tulee tulemaan suuria vaikeuksia, ja ylioppilastutkinnon suorittaminen venähtää helposti jopa 5-vuotiseksi.

"tuntuu siltä että 10v työkokemus ei aina anna työpaikka ilman ammatti tutkintoa."

Niin, ei ehkä. Mutta saahan sen ammattitutkinnon oikein hyvin ilman YO-papereitakin.

Äänestä
  • "Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että lukioon ei kannata mennä, jos peruskoulun keskiarvo on alle 7. Niin alhainen keskiarvo kertoo suoraan sen, että lukiossa monissa aineissa tulee tulemaan suuria vaikeuksia, ja ylioppilastutkinnon suorittaminen venähtää helposti jopa 5-vuotiseksi"

    mielestäni yläasteen keskiarvosta voi vetää hyvin pienet johtopäätökset pohdittaessa lukiota. Periaatteessa yläasteen tiedoilla ei tee mitään lukiossa. Saattaahan jostain pientä hyötyä olla, mutta homma alkaa kuitenkin puhtaalta pöydältä. Esim alle seitsemän keskiarvo on tullut useissa tapauksissa pelkällä laiskuudella. Itselläni oli yläasteen jälkeen noin 7,5:n keskiarvo ja lukion jälkeen lähellä 9:ää. Koko homma on pelkkä asennekysymys.

    Äänestä

  • "Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että lukioon ei kannata mennä, jos peruskoulun keskiarvo on alle 7."

    Itse olen eri mieltä. Moni huitaisee yläasteen läpi lukematta kertaakaan kokeeseen ja alkaa panostamaan opiskeluun vasta lukiossa. Tuo peruskoulun todistus ei kerro vielä mitään oppilaan älykkyydestä tai lahjakkuudesta. Lukioon kannattaa mennä jos se tuntuu parhaimmalta vaihtoehdolta. Ylioppilastodistuksen saaminen kun ei vaadi ihmeitä.

    Äänestä

  • Jasse kirjoitti:

    "Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että lukioon ei kannata mennä, jos peruskoulun keskiarvo on alle 7. Niin alhainen keskiarvo kertoo suoraan sen, että lukiossa monissa aineissa tulee tulemaan suuria vaikeuksia, ja ylioppilastutkinnon suorittaminen venähtää helposti jopa 5-vuotiseksi"

    mielestäni yläasteen keskiarvosta voi vetää hyvin pienet johtopäätökset pohdittaessa lukiota. Periaatteessa yläasteen tiedoilla ei tee mitään lukiossa. Saattaahan jostain pientä hyötyä olla, mutta homma alkaa kuitenkin puhtaalta pöydältä. Esim alle seitsemän keskiarvo on tullut useissa tapauksissa pelkällä laiskuudella. Itselläni oli yläasteen jälkeen noin 7,5:n keskiarvo ja lukion jälkeen lähellä 9:ää. Koko homma on pelkkä asennekysymys.

    "Periaatteessa yläasteen tiedoilla ei tee mitään lukiossa."

    Periaatteessa? Matematiikassa, fysiikassa, äidinkielessä, muissa kielissä -- lähes kaikissa aineissa lukion kurssit jatkavat aivan suoraan siltä pohjalta, mihin yläasteella on tultu.

    Esim. broidillani on lukion pitkässä matematiikassa aika isoja ongelmia, kun perusasiat eivät ole yläasteelta kunnolla hallussa.

    "Saattaahan jostain pientä hyötyä olla, mutta homma alkaa kuitenkin puhtaalta pöydältä."

    Yksiselitteisesti se *ei* ala puhtaalta pöydältä.

    "Esim alle seitsemän keskiarvo on tullut useissa tapauksissa pelkällä laiskuudella."

    Niinhän se yleensä on. Mutta jos koulunkäynti ei kiinnostanut edes peruskoulussa, niin miksi se sitten kiinnostaisi sen enempää lukiossa?

    "Itselläni oli yläasteen jälkeen noin 7,5:n keskiarvo ja lukion jälkeen lähellä 9:ää."

    Olet sitten harvinainen poikkeus. Käytännössähän peruskoulun "parhaat", arvosanoilla 7...10 lukioon tulevat oppilaat, joudutaan uudestaan skaalaamaan asteikolle 4...10, jolloin tyypillisesti peruskoulussa 7:n saaneet saavat nyt nelosia ja vitosia, kun 10:n saaneet voivat pitää sen kymppinsä.

    Karkeasti ottaen lukion numerot saanee suurinpiirtein kaavasta

    f(x) = 0,133 x^2 - 0,87 x 5,2

    , missä x on vastaava peruskoulun arvosana (asteikko 4-10).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskeluko kirjoitti:

pääseekö lukemaan yo jos päättötodistus arvosana on alle 7.
tuntuu siltä että 10v työkokemus ei aina anna työpaikka ilman ammatti tutkintoa. tai edes opiskeluun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu