Nyt sitten on käyty lääkärillä.

Hei vaan.

Kävin siellä ihotautilääkärillä. Sain 3 päivän antibioottikuurin, ja voidetta naamaan. Lisäksi sain myös muita ihan hyviä vinkkejä. Nyt sitten vaan rukoilen, että paise rutto katoaa.

Syynä tähän akneen oli just ne voimakkaat lääkkeet, jotka sekottaa hormoonitoiminnan.
4969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tarkoitit varmasti 3 KUUKAUDEN antibiootit,sillä et ole voinut saada mitään parin päivän Zitromax-kuuria tai vastaava,ne eivät iho-ongelmiin pure.
Mitä antibioottia sait?Skinoreako vai paikallisesti?

Mitkä lääkkeet sinulla sekoittivat hormonitoiminnan?
Nyt vain peukut pystyyn että apu tulee.
Tsemppiä!

Äänestä
  • Sain zitromaksia 2x1 3 päivän ajan aluksi. Mahani on niin herkkä, että se ei kestä kauan antibiootteja. Eivätkä antibiootit muutenkaan enää vaikuttaisi 3 kuukauden kuurina.

    Rasvaksi sain Pimafucorttia. Kaikista vahvinta sellaista, jota laitan 2 päivässä.

    Jos nämä eivät auta, niin saan sitten e-pillerit. Luultavasti saankin ne.

    Olen syönyt kortisoonia kuureina 4 vuoden ajan. Sitten söin myös sandimmun neoralia. Nepä sitten aiheuttivat vain lisäongelmia eivätkä auttaneet mahasairauteen mitään. Lääkäri sanoi, että koska tämän aknen aiheuttivat lääkkeet se saadaan pois.

    Äänestä

  • Paise naama kirjoitti:

    Sain zitromaksia 2x1 3 päivän ajan aluksi. Mahani on niin herkkä, että se ei kestä kauan antibiootteja. Eivätkä antibiootit muutenkaan enää vaikuttaisi 3 kuukauden kuurina.

    Rasvaksi sain Pimafucorttia. Kaikista vahvinta sellaista, jota laitan 2 päivässä.

    Jos nämä eivät auta, niin saan sitten e-pillerit. Luultavasti saankin ne.

    Olen syönyt kortisoonia kuureina 4 vuoden ajan. Sitten söin myös sandimmun neoralia. Nepä sitten aiheuttivat vain lisäongelmia eivätkä auttaneet mahasairauteen mitään. Lääkäri sanoi, että koska tämän aknen aiheuttivat lääkkeet se saadaan pois.

    Anteeksi,en tiennyt taustaasi.
    Toivotaan että auttavat,tuo Zitromax ja tuo voide.
    Kyllä,monillehan e-pillerit tuovat avun.
    On sinulla ollut todella raskas lääkitys.
    Meillä nuorimmaisella,pojalla,acne onneksi talttui 2 kk Oricyclin kuurilla.

    Kaikkea hyvää sinulle ja hyvää talven jatkoa!

    Äänestä

  • ja teinien kirjoitti:

    Anteeksi,en tiennyt taustaasi.
    Toivotaan että auttavat,tuo Zitromax ja tuo voide.
    Kyllä,monillehan e-pillerit tuovat avun.
    On sinulla ollut todella raskas lääkitys.
    Meillä nuorimmaisella,pojalla,acne onneksi talttui 2 kk Oricyclin kuurilla.

    Kaikkea hyvää sinulle ja hyvää talven jatkoa!

    samoin sinulle ja perheellesi. Se voide taitaa olla aika tehokasta, kun se on jo nyt tuntunut vähän rauhoittavan patteja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paise naama kirjoitti:

Hei vaan.

Kävin siellä ihotautilääkärillä. Sain 3 päivän antibioottikuurin, ja voidetta naamaan. Lisäksi sain myös muita ihan hyviä vinkkejä. Nyt sitten vaan rukoilen, että paise rutto katoaa.

Syynä tähän akneen oli just ne voimakkaat lääkkeet, jotka sekottaa hormoonitoiminnan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu