Vaihtoehtoja perämoottoriksi

Pienehköön pulpettiveneeseen pitäisi ostaa moottori, todennäköisesti 15hv 2-tahtinen.
Yamaha on liian kallis kilpailijoihin nähden, vaikka varmasti laadukas onkin.
Eli vaihtoehdoiksi on tullut lähinnä Selva, Mercury ja Johnson.
Onko jollakin antaa käytännön kokemuksia ko. moottoreista?
51803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kippari 2001/8.
Suzuki DT15 muistuu mieleen varteenotettavista tuosta testistä.

Äänestä
  • Millaiseen käyttöön on tulossa?
    Jos liikut kevyellä kuormalla eli ei tarvetta hirveeseen vääntöön niin yksi vois olla tohatsu.
    Kone on kevyt ja terhakka.Muistaakseni tohatsun 20 oli tarjouksessa ja hinta todella alhainen verrattuna muihin. Kannattaa käydä kyselee ja kaksikymppisellä menee se isompikin porukka vaivattomammin.

    Äänestä

Itse haeskelin n. 5 vuotta sitten 20 heppaista ja jammu oli tuolloinkin kallein vaihtoehto. Mutta kun ruvettiin hieromaan kauppoja ja tinkimään niin yhtäkkiä siitä tulikin halvin!!! Kannattaa tosiaan yrittää tinkiä kaikista merkeistä ja myös eri liikkeiden välillä on melkoisia eroja.

Äänestä

Itselläni on ollut kolme kesää käytössä Merc M15. Perinteistä 2t tekniikkaa edustava perusmoottori. Hyvin on toiminut, eikä moottori ole painavimmasta päästä.

Äänestä

Evinrude ja Johnson ovat samoja koneita.
Vaihdoin 15 hp Mercuryn 15 hp Evinruden kolme vuotta sitten. Mercury oli minulla 10 vuotta. Ei sekään ole huono kone.

Evinrude tärisee enemmän ja on äänekkäämpi mutta siinä ei ole Mercuryn kaltaisia lapsellisia muoviniveliä ja murtuvia muovisia bensaletkuja eikä pettäviä pakokannen tiivisteitä. Jos käytät moottotia syksyllä pakkasella (kuten itse käytän koska asun saaressa) on Evinrude / Johnsson ainoat vaihtoehdot. Muiden koneiden vaihteensiirtotangot kulkevat suojaamattomina avoilmassa ja jäätyvät laineidden roiskuessa niihin pakkasella. Tämän jälkeen vaihteet eivät toimii ennekuin sulattaa jäät pois lämpimällä vedellä. Mercuryn muovinivelet eivät kestä jos vahingossa yrittää vaihtaa tangon ollessa jääinen. Evinrudessa on se etu, että sylintereiden kansi on irrotettavissa huoltoa varten.

Jos ostat Evindude tai Johnsonin niin tinkaa muovisten moottorikiinnikkeiden tilalle metalliset. Maksavat liikaa irto-osina jälkikäteen ostettuina.

Älä sorru 4-tahtisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ari kirjoitti:

Pienehköön pulpettiveneeseen pitäisi ostaa moottori, todennäköisesti 15hv 2-tahtinen.
Yamaha on liian kallis kilpailijoihin nähden, vaikka varmasti laadukas onkin.
Eli vaihtoehdoiksi on tullut lähinnä Selva, Mercury ja Johnson.
Onko jollakin antaa käytännön kokemuksia ko. moottoreista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu