Joko oli jo puolestani vastannut, mutta valitettavasti väärin, joten korjataanpa tähän sitten.
Kertoisin mieluusti altaistani enemmänkin, mutta nimettömyyteni säilyttääkseni totean vain, että niitä on useita, kaikki alle 200 litraisia ja enimmäkseen lajiakavaarioita.
Ihan alikansoitetuja jokainen kala-allas, äyriäiset asuvat sitten sitäkin tiheämmin. Enimmäkseen niissä näkyy paljon kaikenlaisia helppoja peruskasveja, tykkään siitä, että kalat ovat esillä vain jos haluavat, pääsevät piiloon jos siltä tuntuu.
Mutta kiitos vain palautteesta, koitan opetalla olemaan vielä vähän kiltimmin.
Kertoisin mieluusti altaistani enemmänkin, mutta nimettömyyteni säilyttääkseni totean vain, että niitä on useita, kaikki alle 200 litraisia ja enimmäkseen lajiakavaarioita.
Ihan alikansoitetuja jokainen kala-allas, äyriäiset asuvat sitten sitäkin tiheämmin. Enimmäkseen niissä näkyy paljon kaikenlaisia helppoja peruskasveja, tykkään siitä, että kalat ovat esillä vain jos haluavat, pääsevät piiloon jos siltä tuntuu.
Mutta kiitos vain palautteesta, koitan opetalla olemaan vielä vähän kiltimmin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
on alle 200 litraiset *purkit* kuten niitä itse kutsut.niin miksi haukut muiden akvaarioita pieniksi kun itselläsi on vain tuollainen säälittävä alle 200 litran *purkki*.
enkä tarkoita tätä pahalla....haluan vain tietää miksi sanot muiden akvoja purkeiksi kun itselläsi ei ole sen isompi? :/
..parhaansa kaikki täällä yrittää kuitenkin, ainakin suurin osa.
smack :)
Asiahan on niin jos altaat kansoittaa oikein niin minkä kokoinen akva tahansa on hyvä harrastus mutta nythän on käynyt niin että pääsääntöisesti ihmiset kansoittavat akvaarionsa kaloilla yli äyräiden.
Jos 40 litraseen mahtuu yksi taisto, 60 litraseen kymmenisen kardinaalia, 80 litraseen partis ja kiilakylkiä 10 kpl, 100litraseen pari parvea vaikkas platyja ja molleja, 150 l sietää jo hieman enemmän kalaa. Jummarratteko?
Miimuhan sanoi käyttävänsä akvaarioitaan lajiakvoina, olis kuitenkin ollu mukava tietää paljonko kalaa esim. yhdessä akvassa on ja kuinka suuri se akva on?
Ei ole haukkumista sanoa akvaariota pieneksi. Eihän se akvaario sille mitään voi että on pieni!
Pieni akvaario on pieni akvaario eikä siitä isommaksi muutu vaikka kuinka siitä imeskellään palkokasveja nenään.
Eri asia on sitten jos sanotaan, että akvaario on kalastolle liian pieni. Siinä on vissi ero siihen että akvaario on pieni, comprende? Akvaarion koko voi olla vaikka mikä, mutta se on liian pieni jos sinne on tungettu liikaa ja vääränlaisia kaloja.
En mielstäni koskaan ole haukkunut kenenkään akvaariota sinänsä liian pieneksi, vaan kalastoa niihin epäsopiviksi. Purkki, allas, tankki ovat kaikki akvaarion synonyymejä. Kutsun hevosiakin kopukoiksi, sekin joskus loukkaa jotakuta, vaikkei minulla eläintä vastaan mitään olekaan.
Mikään yli 40 litrainen purkki ei ole liian pieni. Kalasto vain täytyy aina ajatella tilan mukaan. Tätä minä olen takaa-ajanut.
Itselläni ei vielä isompaa ole, koska asuntoon ei yksinkertaisesti mahdu. Tiedän myös millaista on muuttaa yli 300 litraisten kanssa, joten kun tiedän vielä paikkaa vaihtavani, niin en ota moista rasitetta. Aikanaan kyllä hankin noin 400 litraisen, siinä kaloista rakkaimillani on tilaa temmeltää.
Pitääpä miettiä mahdollisimman epätunnistettava esimerkki. :)
Mutta vaikka tuo hieman yli 60 litrainen. Siinä on pienen rihmakalalajin haaremi. Aikuiskoko kavereilla on noin kuutisen senttiä. Tämä on ainoa puhdas lajiakvaarioni, muista löytyy sitten kahta lajia sekaisin, usein se sekoittaja on partamonni, kukapa niistä ei tykkäisi.
Mielellänihän minä omista akvaarioistani puhuisin, vaikka päivät pitkät. Mutta varmaan ihan ymmärrätte, ettei se vain käy.
ja hanskat vielä tallessakin...Joku osaa harrastuksensa ja on jopa valmis opastamaan muitakin hienossa harrastuksessa...Jos niin paljon närästää ja pikkusieluttaa niin silloin voi olla parempi kun yksinkertaisesti jättää käymättä täällä keskustelupalstalla....Niin yksinkertaista se on...Siispä miimu jatkakoon läsnäoloaan ja antakoon edelleen vinkkejä...tietääkseni ne ovat sallittuja...
..sua Miimua mää just tarkotin, mut mihin se viesti on hävinny ku mää kirjoitin: Nostan hattua Miimulle! =) ?? Onko joku poistanu sen?? Meinaan mulla sitä ei ainakaa enää näy!?!? Aika lapsellista vastata toisen puolesta!!
tarkoitettu akvaarioaiheiselle keskustelulle ei chattailulle. Nuo palautteet voitte hoitaa esim. mailin kautta kyseiselle henkilölle. Ei tuupata niitä tänne tai täytetä palstaa moisilla koska kyse ei ole ns. chattailusta.