Poikamme aloitti Vekaralla 01/04, on nyt tykkimies 1.kenttätykistöpatterissa. Hänellä on ollut tähtäimessä 180 vrk:n palvelusaika, mutta eipä niitä yksilön toiveita juuri ole huomioitu.
Nyt hänet on määrätty vasten tahtoaan kuljetuskomppaniaan, on tällä hetkellä autokoulussa, ja tavoitteeksi asetettu suorittaa E-kortti ( ja palvelusaika on silloin 362 vrk), BC-kortti hänellä jo on.
Mua lähinnä kiinnostaa voiko todella näin tehdä, pakottaa kulj.komppaniaan vaikka ei sinne tahdo ??ja miksi näin tehdään, pitääkö saada kiintiöt täyteen?
Motivaatiohan putosi nolliin kun hän itse tämän sai tietää. Viestimieheksi oli alunperin suunnitelma, tätä suositteli myös yliluutnantti, mutta joku kapu olikin sitten toista mieltä, Ja kuinka lopullinen päätös tämä kuljetuskomppaniaan siirto on vielä tässä vaiheessa, kun peruskoulutuskauttakin on vielä jäljellä ? Voiko olla mahdollista että siihen vielä tulee muutos ?
Koomista on myös se että viestikomppaniassa on tällä hetkellä nuorukaisia jotka surkuttelee kun eivät päässeet kuljetuskomppaniaan ja sitten toiset joutuu olemaan siellä vasten tahtoaan.
Mikä h.vetin idea siinä on ? Poikaamme ei todellakaan kiinnosta ajaa rekkakorttia, ammatilliset tavoitteet on ihan muualla kuin kuljetuksen puolella!
Eikö puolustusvoimia kiinnosta saada motivoituneita alokkaita. Ja voiko asialle tehdä enään mitään ? Tätä minä en ymmärrä, ja olisin ylen kiitollinen jos joku asiasta tietävä voisi minulle tätä selventää.
Nyt hänet on määrätty vasten tahtoaan kuljetuskomppaniaan, on tällä hetkellä autokoulussa, ja tavoitteeksi asetettu suorittaa E-kortti ( ja palvelusaika on silloin 362 vrk), BC-kortti hänellä jo on.
Mua lähinnä kiinnostaa voiko todella näin tehdä, pakottaa kulj.komppaniaan vaikka ei sinne tahdo ??ja miksi näin tehdään, pitääkö saada kiintiöt täyteen?
Motivaatiohan putosi nolliin kun hän itse tämän sai tietää. Viestimieheksi oli alunperin suunnitelma, tätä suositteli myös yliluutnantti, mutta joku kapu olikin sitten toista mieltä, Ja kuinka lopullinen päätös tämä kuljetuskomppaniaan siirto on vielä tässä vaiheessa, kun peruskoulutuskauttakin on vielä jäljellä ? Voiko olla mahdollista että siihen vielä tulee muutos ?
Koomista on myös se että viestikomppaniassa on tällä hetkellä nuorukaisia jotka surkuttelee kun eivät päässeet kuljetuskomppaniaan ja sitten toiset joutuu olemaan siellä vasten tahtoaan.
Mikä h.vetin idea siinä on ? Poikaamme ei todellakaan kiinnosta ajaa rekkakorttia, ammatilliset tavoitteet on ihan muualla kuin kuljetuksen puolella!
Eikö puolustusvoimia kiinnosta saada motivoituneita alokkaita. Ja voiko asialle tehdä enään mitään ? Tätä minä en ymmärrä, ja olisin ylen kiitollinen jos joku asiasta tietävä voisi minulle tätä selventää.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Joka vuosi aloittaa niin monta alokasta, että varmasti jokaisen yksilöllistä toivetta ei pysty toteuttamaan. Läheskään...
Kuskiksi ei ihan ketä tahansa suostuta ottamaan, joten siinä voisi ehkä olla syy miksi niitä halukkaita ei otettu kuljetukseen.
Persiistähän toi joka tapauksessa on. Komppanian päällikölle puhuminen(varusmiesjohtajille puhuminen ei auta yhtään mitään!) saattaa auttaa jotain, mutta mitään takeita siitä ei ole. Jos tuleva ammatti viittaa enemmän viestihommiin niin luulisin, että toiveitakin olisi siirtyä takaisin viestiin.
Alokkaana se juttelu isoille herroille ei usein tahdo sujua... Mielessä pyörii lähinnä se meneekö toimistokäyttäytyminen nappiin vai tuleeko sanomista...
Armeija voi tehdä periaatteessa miten vain ja miten haluaa.
BC kortilliset miehet vähemmistössä, joten otetaan mielellään kuskeiksi.
Yksi keino välttää siirto on sanoa kysyttäessä tai nimenomaan mennä itse keskustelemaan ylemmän tahon kanssa asiasta. Oman komppanjan kapteeni/yliluutnantti tai mikäli vielä isompi pamppu lähipiiristä löytyy.
Täytyy tuoda ilmi ettei uskalla tai kykene ottamaan vastuuta kalliista ajoneuvoista, kyydissä olevista ihmisistä tai sivullisista kaupungilla. Suoraan kun tuon sanoo niin uskon ettei siirtoa tule. Eivät uskalla ottaa riskiä, että törmäilisi isolla autolla tai kalusto kärsissi.
Pojasta itsestään kiinni nyt tilanne. Ja luonnollisesti kai tajuatte että tuolla ei ole mitään merkitystä siviilielämän kanssa, mitä tuolla sanoo tai tekee ellei nyt joksikin poliisiksi halua :D
Mitä nopeammin ottaa härkää sarvista kiinni sen parempi.
PV lähtee siitä, että yksilöt koulutetaan PV:n omien tarpeiden mukaan, ei yksilön tarpeiden mukaan.
Ei olisi kovinkaan tarkoituksenmukaista kouluttaa vartijaa lääkintämieheksi ja sairaanhoitajaa sotilaspoliisiksi.
Ymmärrän kyllä, että armeija tulee käydyksi lyhyemmälläkin vrk määrällä.
Toisaalta autopuoli ei ole kuitenkaan hassumpi tapa käydä armeija. Itseasiassa kuljettajat ovat arvostettuja kavereita ja siviilissä ymmärretään, ettei kuljetuspuolelle noin vain kaikki kumipäät pääsekään. pääse. Ei tuota kannata surra.
Toinen asia on, jos haluaa päästä auk / ruk. Tästä kannattaa puhua komppanianpäällikön kanssa.
Itse ollessani armeijassa nuo kuljettajat olivat kyllä valiokúndeja ja varusmiesten silmissä arvostettuja. Mielenkiintoisella kalustolla saa ajaa, jos vähänkään ajoneuvot ja moottorit kiinnostavat.
Mielummin kuljettaja, kuin viestimies hyvänen aika. Käske nyt pojan vielä miettiä. Viestimies vetää kelaa mutta kuljettaja istuu lämpimässä hytissä !!!!
tekstistäsi päätellen olet juuri siellä missä tuon kaltaisten ihmisten pitääkin. harmi vaan että sinne asevoimiin joutuu tavallisetkin ihmiset tahtomattaan.
Niin... Eikös sitä nyt _mieluummin_ olla viestimiehiä kerran ITSE niin haluataan?
Kyllähän ne mukavia hommia, jos automiheksi ammatikseenkin aikoo. Armeijavaltaakin on aika tavalla mitä ajoneuvoon tulee, voi laittaa kyllä aika ison herran lavalle jos ei nappaa kopissa katella. Mutta vastuu on kanssa aika hemmetin kova eritoten jos ei kiinnosta.
Mietitäämpä, jos kaveri on mennyt armeijaan vuoden alusta, pääsisi pois mukavasti ennen kouluja.
Nyt hän joutuu olemaan hommissa jotka ei kiinnosta pätkän vertaa ja vielä ensi jouluun asti. Siinä samassa koulu lykkääntyy käytännössä vuodella. JIPIIII.
Itse käyttäisin kyllä kaikki oljekorret ettei tarvi 12kk, nimenomaan puhumaan pomoille ettei tohdi ottaa vastuuta kalliista kalustosta tai ihmisistä kyydissä. Siihen kun tokaisee vielä päälle, jos muuten ei onistu että "en sitten ota vastuuta jos jotain sattuu liikenteessä". Epäilen että siirto tyssää siihen.
Elämme täällä omaa elämäämme varten emme armeijaa.
En muista ainakaan omalta varusmiesajaltani ainuttakaan kertaa jolloin joku olisi kutsunut kuskeja "valioiksi" tai muutenkaan heitä arvostanut...Mutta totta on että jos tahdot nukkua kun kaverit ryynäävät ja päästä helpolla niin suosittelen kuljettajan hommia.
Joo ei tahdo päästä helpolla, eikä nukkua silloin ku toiset ryömii ja tetsaa, vaan haluaa palvella ihan kympillä mieluummin sen 180 vrk, kuin löysäillä sen 362 vrk.
Hyvistä C-kortillisista on aina pulaa, joten kaikki sopivat pyritään ohjaamaan niihin tehtäviin. Rekkakorti maksaa siviilissä sellaisen pyöreä 10 000 mummoa, ja sen intin E:n voi vaihtaa siviiliksi. Joten aika hyvän tilin tuosta kuitenkin tekee.
Asenne, että palvelusaika on 180 on muuten väärä. Valintajärjestelmä kykenee ohjaamaan oikeat miehet oikeisiin tehtäviin tänä päivänä aika hyvin. Jos sitten on sopivia erikoiskuolutukseen, kuten E-kuljettajiksi, enemmän, voidaan ottaa huomioon halukkuus. Miettikää toisin päin. Jos miehestä on E-kuljettajaksi, niin haluaisittekoitse hänet lavalle, kun kuljettajana on joku häntä huonompi?
Olisi kiva tietää todelliset päällikön ja miehen väliset keskustelut. Aina välillä huomasi, että kotiin kerrottiin ihan toisenlainen totuus, kuin mitä itse asiassa valintatilanteessa päällikölle puhuttiin. Parhaiden veijarien kanssa sovittiin, mitä isukille sanotaan jos hän tulee lankkoja pitkin toimistoon.
"Asenne 180 vrk" on väärin lähinnä armeijan kantahenkilökunnan mielestä. Kysehän on heidän työstään ja koulutettavasta materiaalista.
Valtaosalle ihmisistä armeija on yx hailee, pakollinen paha. (Onneksi edes osa on tajunut olla menemättä)
Hyvin monella on tulevaisuuden suunnitelmia joihin rekkakortti ei kuulu, miksi siis ajattaa. Ne jotka todella siihen hommaan haluaavat ja ammatikseen aikovat ajamaan rekkaa sinne pitä laittaa. Onhan se armeijankin etu että tyyppi reservissä kokoajan kasvattaa ajotaitoaan.
Ja siitä armeijan seulasta autokuskeiksi, että saisivat vähän tiukentaa seulaa kenelle sen kortin antavat... Yleisesti 20 vuotiaat kossit polkee armeijan kärryjä niin paljon kun pystyvät heti silmän välttäessä. jutut menee tähän tapaan:
"Hö hö höö ei oo näissä vehkeissä penniäkään kiinni, hööhöö hööö"
"Ajoin nappi tiskissä armeijan sillä ja tällä ajoneuvolla"
Oikein ikäluokansa valiot auton ratissa ja kyyttiinkin pitää jonkun vielä uskaltaa.
Tuo jo kuulostaa aika paksulta muunneltu totuus juttusi. Tulee taas mielikuva "mukavasta" "ammattisotilasta", joka on kaikkien kaveri... Ja vitun :D
Kiitos vastauksistanne.Poikamme on sähköasentaja, jatkokoulutuspaikkaa ei ole vielä hakenut koska ajatuksena on ollut hoitaa armeija pois, ja sitten suunnitella muuta tulevaa. Eikö se sitten se viestipuoli ole koulutksen puolesta sopivampi ? mulla ei ole selkeätä kuvaa kyllä mitä viestimies tekee.
Toi on jännä juttu että näitä eri komppanoita arvostellaan, niinkuin joku olisi parempi kuin toinen. Eikö asia ole kuitenkin niin että "sotatilan" sattuessa kaikki eri aselajit on riippuvaisista toisistaan ?
Poikamme ei välitä onko nyt sitten olevinaan "paremmassa" komppaniassa vai ei, tarkoituksena on ollut käydä tämä intti kunnialla läpi, ja toivomuksena on ollut tää 180 vrk, hän ei suinkaan halua päästä helpolla, vaan on kuulemma valmis "tetsaamaan" sit ihan kympillä.
Tiedän sen että hän on käynyt juttelemassa ylilutin kanssa ja ihan isse kapunkin luona, mutta huonoin tuloksin,toimistokäyttäymisen tiedän olleen asiallista, poikamme ei haistattele ja osaa käyttäytyä! mutta kuinka päättäväisesti ja varmana asiastaan hän on esiintynyt, kun ei ole tehonnut...
Tuota vastuuta isosta ajoneuvosta hän on itsekin aprikoinut ja myöntänyt että se hiukkasen hirvittääkin, ajokokemus kuorma-autollakin on ihan nollissa, autokoulun jälkeen ei ole kovin montaa kertaa ollut kuormiksen ratissa. Ja voihan olla niin ettei hänestä kertakaikkiaan ole jonkun rekan rattiin . Kyllä se hiukan hirvittää minuakin äitinä. Olen nähnyt kuinka väsynyt hän on lomille tullessaan, entäs sitten kun käydään siinä kunnossa auton rattiin ? erittäin riskialtista, sanon minä. Niin ja AUK/RUK ei ole hänellä tähtäimessä.
Itse toivoisin kuitenkin ettei tämä vuoden palvelusaika muodostuisi hänelle nyt niin hirveäksi peikoksi ettei sen yli pääse, ettei keskeytä koko armeijaa.
Onhan tässä taas kasvun paikka nuorelle miehelle, siinä mielessä miten nollata tämä tilanne ja jatkaa tästä eteenpäin.Jotenkin kuitenkin haluaisin kannustaa ja rohkaista häntä että ei se elämä siihen kaadu ( vaikka siltä nyt tuntuukin) jos siellä vuoden joutuu olemaankin, sithän se on ohi, ja kunnialla käyty läpi. Mutta,ratkaisuhan on hänen itse tehtävä, me vanhempina voimme vain tukea hänen ratkaisuaan.
Mietin vaan kun olen kuullut että joka kymmenes alokas keskeyttää peruskoulutuskautena, miten paljon siellä on sellaisia jotka keskeyttää juuri tämän syyn takia että määrätään jonnekin mihin ei halua ja motivaatio menee sen sileän tien.
Edelleenkin suositan vielä keskustelua ylemmän henkilön kanssa ja sanomista ettei yksinketaisesti tohdi oottaa sitä vastuuta.
Toinen on että lyö lössiksi kortin ajon, mutta se saattaa mennä muutenkin vaikka kuinka yrittäisi. Ne joilla kokemuksia oppivat ajamaan tuosta, mutta jos kokemus 0 niin vaikeaa tekee eritoten motivaation puuttuessa.
Jos keskeytys on mielessä niin ehdottomasti ennen kuin on määrätty 362 vrk. Myöhemin vaikea alentaa enää tuota. Ja jäljellä oleva sivariaika suhteutetaan määrättyyn palvelusaikaan. Tai jos päättää myöhemmin jatkaa niin silloin huomattavasti parempi kun ei ole peikkona tuota 362 vrk.
Tarkkana määrättyjen palvelusaikojen kanssa :(
jos on jo tehy siirto kuljetuskomppaniaan niin onko mahdollista saada siirto takaisin mihinkään toiseen yksikköön jossa palvelusaika on lyhyempi??
kiinnostus on nollassa ja en mikään mahdoton taituri ole ajoneuvojen kanssa ja mahdollisuudet b-papereihin löytyy.
kiinnostusta löytyisi lähes kaikkiin myihin tehtäviin
ajat lomalla kortin kuivumaan .. pääset kuljetuskomppaniasta . mutta palvelusaika pysyy silti samana !!
Mitä te ruokitte 9 vuotta vanhaa ketjua...luunappi teille.