Kannattaako käyttää pitkillä lennoilla,mikäli ei saa muuten nukuttua?Kirjoittaako lääkärit reseptejä,mikäli vain lento on syynä?
Lento ja unilääkket?
Taru
5850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Unilääkkeitä ei saa käyttää lentokoneessa, ihan oman turvallisuutesi kannalta!!! Liikkumattomana makaaminen lisää laskimotukoksen vaaraa huomattavasti. Ja lisäksi aikaeroon sopeutuminen hidastuu, jos napsii unipillereitä. Joten parempi nukkua sen mitä pystyy, ja tunnin-parin välein tehdä jalkajumppaa tai kävellä käytävällä.
Aasiaan päin matkustettaessa ei ole koskaan ollut aikaeron kanssa ongelmia. Lentokoneessa tulee nukuttua huonosti, mutta seuraavana iltana uni maistuu, vaikka eka päivä onkin aikaeron takia esim. 5-6 h tavallista lyhyempi. Yleensä tulee nukuttua ekana yönä perillä ainakin vähintään 10 tuntia. Ja kun on yhden yön nukkunut kunnolla, ei aikaeroa enää edes huomaa!
Takaisin päin tullessa tilanne onkin toinen, reissun jälkeen on jonkin aikaa käsittämättömän aamuvirkku. Mutta koska normaalisti olen aamu-unisuuteen taipuvainen, niin se on vain positiivista, jos heräänkin virkeänä aikaisemmin.
Itsellä tuo aikaero menee toisin päin. Aina länteen päin mennessä ei ole ollut ongelmia mutta itään päin mentäessä tulee. Tosin en ole käyttänyt nukahtamislääkkeitä, yritän vain aina sinnetellä lennon ajan. Milloinkaan se yölento ei ole kivaa, mutta perille päästessä helpottaa.
Onhan se myös turvallisuusriski,mikäli tulee hätätilanne koneessa,niin siinähän sitä unilääkehöyryissä pyörii!
Jos aikoo nukkua lääkkeiden voimalla, on parasta sitten varata ikkunapaikka. Käytäväpaikalla humalan tai lääkkeiden avulla oleva tajuton yksilö estää tehokkaasti toisten liikkumisen ja vessaan menot. Ehkä he eivät heräisi siltikään vaikka munille astuisi yli hypätessään.
Todellisissa lento-onnettomuuksissa ei paljoa voi tehdä mutta esimerkiksi paniikkipakolaskussa ovat hyvät liikkumisominaisuudet tarpeen.
Totta kai se voi olla huonompi juttu jos koneessa hätätilanne tulee ja olet nukahtamislääkepöpperössä, mut kannattaa muistaa et aika harvoin niitä tilanteita tulee. Itse ainakin otin nukahtamislääkkeen meno- ja paluulennolla ja se oli ainoastaan hyvä, sai vähän aikaa nukuttua ja meni aika mukavammin. kyllä siinä kymmenen tunnin lennon aikana ehtii sen lisäksi vielä kävelläkin ihan tarpeeksi. Lentosukat, mukavat vaatteet, hyvät kengät ja nukahtamislääke, niillä pärjää:)