Merkonomista- Tradeksi

Miten on. Kuinka yleistä on kouluttaa itsensä merkonomista tradenomiksi? Ajattelin hakea maaliskuussa ammattikorkeaan opiskelemaan liiketaloutta kauppiksen papereilla ja tuli mieleen, että kuinka helpolla pääsee, vai onko suurin osa porukasta lukiosta kirjoittaneita? Miten merkonomit pärjää taistelussa opiskelupaikoista? Millä pisteillä kannattaa elätellä edes toiveita pääsystä pääsykokeisiin?
81539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Molemmat on kaupallisenalan perustutkintoja. Merkonomikoulutushan loppuu ja sen jälkeen merkonomi rinnastatetaan tradenomiin.
Terveisin Merkonomi.

Äänestä
  • Mitenhän tämä järjestely on sitten mahdollista kun ovat eri koulutusasteen tutkintoja... että peruskoulusta pääseekin opiskelemaan suoraan tradenomiksi (3. aseteen tutkinto) vai että tradenomi-koulutus alennetaan 2. asteen tutkinnoksi?

    Äänestä

Monet merkonomit kouluttautuvat tradenomiksi paremman palkan toivossa. Tosin itse olen pariinkin kertaan törmännyt siihen työhaastattelussa, että olen liian korkeasti koulutettu ja tehtävään halutaan merkonomi, jolle ei tarvitse maksaa yhtä suurta palkkaa kuin tradenomille. Se on sitten homman kääntöpuoli.

Ei siellä kyllä pääse ihan helpolla, hyväksilukujakaan ei välttämättä AMK:sta tipu, vaikka olisit suorittanut kuinka paljon "samoja" kursseja aiemmin, kuten kirjanpitoa jne. Se oli itselleni hieman turhauttavaa, tosin tuli tietenkin kerrattua asiat ja sehän on aina tarpeen.

Ihan hyvin siellä kuitenkin pärjää.

Itsellä oli suht hyvät merkonomin paperit ja pääsin haluamaani kouluun suurelle paikkakunnalle. Suuri osa ainakin meidän luokastamme oli "sekatyöläisiä", eli jos jonkinlaista koulutusta oli monella takana, osa oli tietenkin lukiosta, muutei suurin osa. Ainoa kompastuskivi itselläni oli matematiikka, joka luonnistuu usein lukion käyneiltä paremmin.

Kannattaa kuitenkin ehdottomasti hakea AMK:hon, jos mieli tekee.

Äänestä

Olen ajatellut hakea ammattikorkeaan liiketaloutta tänä keväänä. Aikaisemmin olen käynyt lukion ja kauppiksen, joten saan valita haenko lukion vai kauppiksen toikkarilla. Valitsen paremman, eli kauppiksen toikkarin, koska tällöin saan koulumenestyksestä täydet pisteet (50p. muistaakseni). Ensimmäisestä hakuvaihdosta saan viisi pistettä, lisäksi muutama työkokemuspiste (maximi on 10) ja pääsykokeissahan on täydet 35p. Uskon että pääsen sisälle.

Nykyään on ilmeisesti aika yleistä kouluttautua merkonomista tradenomiksi. Ainakin seitsemän kauppisaikaista luokkakaveriani on nyt ammattikorkeassa.

Äänestä

Eikös se tradenomi ole sama asia kuin merkonomi?

Äänestä
  • Merkonomi ei ole sama asia kuin tradenomi... niissä on suurinpiirtein sama ero kuin on teknikolla ja insinöörillä. Merkonomiksi pääsee lukemaan suoraan peruskoulusta... tradenomilta vaaditaan ylioppilastutkinto tai ammatillinen koulutus.

    Mikä ihmeen vimma ihmisillä on halventaa ammattikorkeakoulusta valmistuvia? Amk-tutkinto on korkeampi kuin ammattikoulututkinto; samoin kuin se on alempi kuin yliopistotutkinto... onko tämä asia niin mahdotonta saada mahtumaan sinne kalloon?

    Äänestä

Onkohan mitään mahiksia päästä amk:hon, tai edes valintakokeeseen, kun kauppiksen papereilla saa jotain 30 pistettä? Työkokemuksesta tulis täydet 10 ja ekasta toiveesta 5 pistettä. Minkälaisilla kauppiksen keskiarvoilla porukat yleensä pääsee sisään?

Äänestä
  • Ainakin omassa amk:ssani olen törmännyt monessa tilanteessa siihen, että merkonomeja arvostetaan enemmän kuin ylioppilaita.
    Parille kaverillekin sanottiin heti pääsykokeissa, että "harva tänne suoraan lukiosta pääsee"...
    Itse hain merkonomin papereilla (ka 3,75, muistaakseni...), vaikka lukionpaperitkin(yo) löytyvät ja nyt sitä sitten opiskellaan. Rentoa on, ainakin eka vuosi, kun pakollisten kurssien sisältö on jo kauppiksessa opiskeltu...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääseekö? kirjoitti:

Miten on. Kuinka yleistä on kouluttaa itsensä merkonomista tradenomiksi? Ajattelin hakea maaliskuussa ammattikorkeaan opiskelemaan liiketaloutta kauppiksen papereilla ja tuli mieleen, että kuinka helpolla pääsee, vai onko suurin osa porukasta lukiosta kirjoittaneita? Miten merkonomit pärjää taistelussa opiskelupaikoista? Millä pisteillä kannattaa elätellä edes toiveita pääsystä pääsykokeisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu