Hei kaikille! Kyselisin sellasta asiaa että miten te nuoret äidit tulette toimeen...? Itse täytän kohta 17 ja tuntuu siltä että olisin raskaana, ja mietiskelin tässä vain että jos nyt sattuisi niin olemaan, niin miten ihmeessä rahat riittävät kaikkeen.. Joten jos joku viitsisi hieman auttaa ja kertoa mitä kaikkia tukia on mahdollisuus saada ja hakea, ja kuinka paljon ne suurinpiirtein ovat. Kaunis kiitos jo etukäteen.. =)
Kysymys tuista..
Oona*
4570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
voisit vaikka käydä kelan sivuilla. Mutta ainakin mulle tulee elatustuki, kotihoidontuki, lapsilisä ja lisäksi käyn töissä sillon tällön. Kyllä se raha riittää kun ei osta mitään turhaa tai suunnittelee ostokset järkevästi, voi jäädä säästöönkin.
Mulle tuli aikoinaan (alkaen 6 vuotta sitten) äitiyspäiväraha/vanhempainraha (olikohan 1500 mk) ja lapsilisä (535 mk). Lisäksi miehen opiskelujaksojen (oppisopimus) aikana saatiin yleistä asumistukea Kelalta. Koulun penkille palattuani vanhempainraha vaihtui opintotukeen, mikä nousee hieman kun on elatusvelvollinen, ts. omien vanhempien tulot eivät enää vaikuta sen määrään (taisi nousta 1500 mk:n).
Niillä pärjää kun etsii halvan (=monesti pienen) asunnon ja ostaa enimmät vaatteet kirppiksiltä ja syö tavallista ruokaa (=jauhelihaa, perunaa ja kasviksia).
noita asioita pitäisi miettiä silloin kuin lasta ruvetaan suunnittelemaan. Miksi et ole hankkinut ammattia ja työpaikkaa? Niinhän yleensä tehdään. Ei valtion tehtävä ole elättää sinua ja lastasi.
Oot helvetin oikeessa!!!tommosia pitäs vähän miettii enneenu tekee mitää tyhmää!!!