mitkä rokotteet on hyvä ottaa?entä malaria lääkitys?
rokotteet goaan
PIIKKI KAMMO
3390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Normaalien, jäykkäkouristus, polio rokotteiden lisäksi otin ainakin itse twinrix rokotteen joka antaa suojan a- ja b-hepatiitille. Malaria on hyvä olla. Kannattaa tarkistaa malaria lääke sillä intiassa moskiittoihin eivät toimi kaikki malarialääkkeet. Ne ovat immuuneja klorofiini pohjaisille muistaakseni. Itselläni oli Lariam niminen kuuri.
Kansanterveyslaitoksen nettisivuilta saat faktaa.
http://www.ktl.fi/portal/suomi/osiot/tietoa_terveydesta/rokottaminen/mista_rokotustietoa_/
Hauskaa ja turvallista matkaa!
yleisesti ottaen pohjois-Goaa pidetään "sotkuisempana" paikkana, verrattuna eteläiseen Goaan. malariaa vastaan on paras keino varata illaksi pitkähihaisia ja kevyitä housuja sekä tietysti OFF´ia. Malariasääski on hentoinen ötökkä, joka ei itsestään meteliä pidä. Intia ei kuitenkaan ole kovin paha malaria-alue. A-hepatiittia voi parhaiten torjua hyvällä hygienialla. Käsiä tuleekin pestä uutterasti, sehän tarttuu melkeinpä ainoastaan kädestä-suuhun menetelmällä. Ruoka tehdään yleisesti avotulella, joten se on turvallista. Pullovesi juomaksi.
Ripulia vastaan ei kannata hötkyillä, tulee jos on tullakseen. yleiset varo-ohjeet kun muistaa.
B-hepatiittia ei saa jos välttää verikontaktin.
Pohjoisen hippimarkkinoilla on kyllä kaikenkarvaisia hippaheikkejä, ne kun kiertää, ei hätää. Jäykkäkouristustehosteen jos otat, niin siinähän sitä piikkisulkeista lie. Intia on uskomaton maa, jos kestää köyhyyttä ja kerjäläisiä, silmiin asti tuntuvaa hajua ja päällekäypiä kauppiaita rannoilla, voi matkasta nauttia täysin siemauksin.