tietääkö kukaan mitään hyviä linkkejä tai osotteita mistä saisi haltia kielen sanoja... kirjan takana niitä ois mutta en oo saanu kirjaa mistään ees lainaan vielä ja tarttisin niit sanoja mahd. äkkiä!!! ja sitten jos joku vois kertoo viel et miten sanotaan "minä rakastan sinua" haltia kielellä??? kiitos jo etukäteen!!!
HALTIA KIELTÄ.........................???
Orlando-fani
201424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tota tos sulle quenyaks "rakastan sinua"...
hmm mitenkäs sen sanois... "Melin le" vois olla aik lähel... en ny muista ku en oo kertaillu näit asioit vähään aikaan :P ja sitte ääntämises pitää muistaa se et vokaalit (etenki e) lausutaan ilmavasti et siit tulee sellane haltiamainen :)
Sindaria en osaa (vielä ;))
en kerro mistä oon oppini saanu ;) koska pidän enemmän siitä että ihmiset ottavat asioista itse selvää ennemminkuin kysyvät muilta... voin kuitenkin kertoa sen joskus myöhemmin jos muistan ja sitä vielä tarvitaan...
kiitos!!! ja sulta voin varmaan kysyä jatkossakin jos tarviin jotain??? vai??
..Aiotko lähettää Orlandolle fanipostia, jossa kerrot haltiakielellä rakastavasi häntä?=)
en todellakaan aio!!!
Oukei...ei sitten..;D
Mä en viitti mainostaa mun sivuja, koska täällä ei kuulemma saa tehdä niin ja muutenkin lisäilen niihin vielä pari juttua, joten ne ei ole edes näkyvillä.
Tossa nyt noita "Minä rakastan sinua" fraaseja sindariikksi:
Gerich veleth nîn.(Sinulla on rakkauteni)
Le vell enni.(Olet rakas minulle)
Guren ´erich. (Omistat sydämeni)
kiitos... ja kyllä mua kiinnostais nähä ne sun sivus... mut jos täällä ei kerran saa mainostaa nii laita meilinä os:
[email protected]
Mä oon luultavasti käyny niillä sun sivuilla. Ja ne on tosi upeat. Viime päivinä niille ei oo kyllä' jostain kumman syystä päässy..?? jos tarkotetaan samoja sivuja. ´Mirjamin sivut ne kuitenkin on ja täynnä haltiakieltä.. :)
Mailaileppas minullekkin osoitteesi. ^^ Haluaisin kanssa opetella haltija kieltä.
Tiedätkös mitä?
Mä kerron sulle nyt todella, todella inhottavan asian, josta sä tulet surulliseksi.
Nimittäin...
ORLANDO BLOOM ON NAINEN.
tota sä et kuule usko itekkään... ei millään pahalla ÄÄLIÖ!!!
aika hölmö on jos luulee eetä orlando on nainen :D
niimpä...
heh naureskeltiin kavereiden kanssa ku joku oli hiomannut että Legolas oli käsitelty naisena Pelit-lehden Top10 naishahmon kisassa :D ja tuli vielä neljänneksi :DD sit siel jotai luki et se ois haltianeito :P
huh huh kaikkea sitä kuulee :/
mitähän mä vielä saan kuulla elämäni aikana.. no jos O.B on nainen nii sit se on varmaan myös lespo tai jotain.. (tiiän et toi lespo on väärin kirjotettu joten kenenkään ei tarvii nostaa siitä mitään numeroo!!!) ku se seurustelee jonku blondin mimmin kans... *naur* kaikkee sitä saa lukee ja kuulla... =)
Aika typerää mennä luulemaan Orlandoa naiseksi...vaikka sillä nätti tukka niissä leffoissa onkin..
sanos muuta...
On se niin hienoa että provokaatiot, typerät heitot tai pilkkuvirheet keräävät aina kasan kommetteja, mutta oikeaa keskustelua ei sitten tahdo löytyäkään.
Niin siihen haltia kieleen palaten.Tiedän yhdet sivut jossa on todella laaja sanasto,mutta en sitä nyt tähän hätään muista.Kertoilen sen sitten kun sen uudestaan löydän.
Juu ja sit oon samaa mieltä edellisen keskustelijan kanssa siitä että turhanpäiväisiä kommentteja tuntuu löytyvän enemmän kun oikeaa keskustelua.Täällä on monia jotka vaan tulevat haukkumaan jne. tänne.Ei keskustelu foorumit oo sitä varten tehty että niihin tullaan haukkumaan ja tekemään typeriä kommentteja.
SEAN ASTINILLA ON HÄNTÄ!!!!
Halloo, ihmiset, ottakaa järki käteen!