Mikähän mun koneen näyttöön tuli kun se vain yhtenä päivänä avatessa olikin pienentänyt näytön..Eli kun ruutu oli ennen kokonaan käytössä niin nyt on kaikki reunat ympäriltä noin 2-3 senttiä mustana. Minulla on NT 4.0..oliskohan vika siinä kun pikkupoika pelas jotain cd peliä koneella ja tämä tapahtui sen jälkeen. Olen aivan onneton nyt kun kaikki kirjaimetkin niin pieniä..olen etsinyt vikaa vaikka mistä mutta kun ei ymmärrä niin ei ymmärrä..siinä se..*nyyh*
Näyttö sivuilta mustana :(
Tietämätön
5369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asenna näytönohjain uudestaan ja tarkista onko näyttö tunnistettu oikein Windowsissa
koeta nyt ensin palauttaa näytön asetukset, siinä nytössä on varmaan sellainen toiminto, katso käyttö ohjeet, näyttö (SE on tod.näk. R tai reset)
vahvasti siihen että poika on vaihtanut resoluutiota. Käynnistä - Ohjauspaneeli - Näyttö - Asetukset ja kohta Näyttöalue. Siinä on liukusäädin Pieni-Suuri. Vetelepä sitä pikkupikku millejä. Pieneen päin vetäessä resoluution numeron muuttuu pienemmiksi: kuvakkeiden ja tekstin koko näytöllä kasvaa. Suuremmaksi, niin niiden koko pienenee ja tarkkuus kasvaa. Hyvin tavallinen reso on 1024x768, monet pitävät sitä miellyttävänä. Minun huonosilmäinen äitini tykkää enemmin 600x800-resoluutiosta.
Kun reson vaihtaa, niin nuo näytön reunatkin pitää usein fiksata uudelleen, siksi mustana. Tietokone pitänee käynnistää uudelleen (en muista!) kun resoa on muutettu. Kyllä se kone sitten kertoo =).
...kävi mulle jokunen kk. sitten. Näyttö oli vähä vanhempi, missä oli manuaaliset säätöpotikat.. Kuva ei enää muuttunut, vaikka ruuvas potikoita. Se vissiin halus jo eläkkeelle.. Mä vein sen keltsuun ja hain duunist uusvanhan tilalle.
Nyt kaikki ok, ei tarvi viedä eläkkeelle..poika oli vain käynnyt jotain räpeltämässä..ja kuusivuotias ei osaa kertoa mitä on tehnyt..Mutta kiitos kaikille..näillä eväillä kyllä sain toimimaan..