Aina vertaillaan vain yleensä kouluja, mutta mikä on mielestänne seuraavien vaativuusjärjestys?
1) BBA , pääaine laskentatoimi
2) KTK, pääaine markkinointi, sivuaine johtaminen
3) KTM, pääaine markkinointi, sivuaine johtaminen
Mielestäni on joitain AMK -tutkintoja, jotka ovat vaativimpia, kuin yliopisto-opinnot. Ainakin, jos niitä verrataan yliopistojen kandiin. Mutta silti tulevaisuudessa varaukseton BBA:n ja kandin rinnastaminen ei kuulosta hyvältä?!
1) BBA , pääaine laskentatoimi
2) KTK, pääaine markkinointi, sivuaine johtaminen
3) KTM, pääaine markkinointi, sivuaine johtaminen
Mielestäni on joitain AMK -tutkintoja, jotka ovat vaativimpia, kuin yliopisto-opinnot. Ainakin, jos niitä verrataan yliopistojen kandiin. Mutta silti tulevaisuudessa varaukseton BBA:n ja kandin rinnastaminen ei kuulosta hyvältä?!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos edes mietit niin BBA ehdottomasti. Ja lisäksi kai haluat opiskella juuri englanniksi joten BBA vaan ja vientiä riittää.
Se vaativuus varmaan on kiinni sitten siitä, että on pakko vääntäytyä kouluun joka päivä. Muunlaista vaativuutta ei kyllä löydy.
Ja ei kai siinä mitään epäselvää ole, että KTM on jo ihan gradun puolesta aina vaativin. Vaikka markkinointi ja johtaminen on varmaan helpoimmat ja höpöhöpöimmät aineet mitä voi valita. Ja gradukin voi pohjautua kvalitatiiviseen dataan...
Omasta mielestäni tää AMK-BBA on taas näitä tilastonkaunistelujuttuja. "Oikea" BBA (Suomessa esim. HKKK/Mikkeli) on samaa tavaraa kuin KTM-tutkinto. Eli vertailua vois tehdä ensin AMK-BBA:n ja YO-BBA:n välillä. YO-BBA on taas /- sama kuin KTK. Suurempaa eroa löytyykin sitten MBA:n ja KTM:n (MSc(Econ.)) väliltä.
Ja vastatakseni viel kysymykseen niin laskis on varmasti vaativampi kuin markkinointi.
ei ole sama kuin KTM. BBA rinnastetaan kandiin Suomessa. BBA:n jälkeen esim. englannissa lähdetään opiskelemaan vuoden verran master -tason opintoja. Tutkinto on tämän jälkeen MSc, joka vastaa Suomen maisteria.
Mikkelissä tehdään tutkinto siis kandiin saakka. Tämän jälkeen voi lähteä vaikka maailmalle täydentämään master-tasolle, jolloin rinnastetaan KTM:ään.
Onko siis tradenomin (tai BBA) tutkinto pääaineena laskentatoimi helpompi suorittaa, kuin KTK pääaineena markkinointi?
Kun otin lukutaidon käyttöön, niin löysin samat asiat vastauksestasi. Mutta kysymys on yhä voimassa.
joku joka on käynyt nuo kaikki linjat, olisi ehkä pätevä vertailemaan niitä. kaikilla muilla mielipide perustuu tietysti omaan koulutukseen.
BBA:n ja tradenomin mielestä heidän tutkintonsa on vähintään yhtä hyvä kuin KTK, ja yliopiston tai kauppakorkeakoulun käyneet KTK:t tuskin edes vaivautuvat miettimään, onko joku amk-tutkinto kanditutkinnon tasolla.
on ihan selvää, että yliopistossa opiskelleet asettavat itsensä aina amk-porukkaa korkeammalle, ja amk:ssa opiskelleet yrittävät samassa tilanteessa hyppiä mahdollisimman paljon heidän silmilleen.
On helppo. Käännä vain järjestys.