Kauluskaijat

Riksu

Hei!
Olen harkinnut pitkään linnun ottamista, nyt ajankohta elämässä alkais olla sopiva siihen juttuun. Kauluskaija tuntuisi sopivalle, niinpä haluaisinkin kysyä, että mistä olette kauluskaijanne hankkineet? Ja minkälaisia ovat lemmikkinä, olisiko hyvä hankkia yksi, vai kaksi lintua? Paljonko suurinpiirtein maksavat?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!!!

1

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tea

      Siskoni osti noin vuosi sitten Psittacula kramerin oman kaupungin eläinkaupasta...Hinta oli muistaakseni 400-500 e häkin kanssa. Minulla se on ollut silloin tällöin hoidossa ja voin sanoa että ihan mukava sellainen on lemmikkinä. Miinukseksi voisi laskea todella kovan äänen...se ei ole mitään kivaa kuunneltavaa. Onnenkujerrukset taas on ihan mukavia ääniä korvillekkin=)
      Jos sinulla on todella paljon aikaa pelleillä ja seurustella kaijan kanssa niin silloin käy yksi, mutta jos aikasi rajoittuu vain pariin tuntiin per päivä niin ehdottomasti kaksi!
      Ainakin siskoni kaija oppi nopeasti tulemaan olkapäälle ja siitä häkkiin takaisin. Tämä kuitenkin vaati paljon luottamusta ja harjoittelua, kaijan ehdoilla.
      Siskoni ei koskaan pidä kaijaa häkissä lukittuna vaan sillä on vapaa pääsy koko asuntoon. Ainoastaan syömässä, sontimassa ja nukkumassa käydään häkissä, mutta silloinkin luukut ovat auki.
      Aikasta persoonallinen tämä vekkuli ainakin on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1720
    2. 105
      1205
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      880
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      858
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      729
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      719
    Aihe