Hei!
Olen harkinnut pitkään linnun ottamista, nyt ajankohta elämässä alkais olla sopiva siihen juttuun. Kauluskaija tuntuisi sopivalle, niinpä haluaisinkin kysyä, että mistä olette kauluskaijanne hankkineet? Ja minkälaisia ovat lemmikkinä, olisiko hyvä hankkia yksi, vai kaksi lintua? Paljonko suurinpiirtein maksavat?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!!!
Kauluskaijat
1
355
Vastaukset 1
- Tea
Siskoni osti noin vuosi sitten Psittacula kramerin oman kaupungin eläinkaupasta...Hinta oli muistaakseni 400-500 e häkin kanssa. Minulla se on ollut silloin tällöin hoidossa ja voin sanoa että ihan mukava sellainen on lemmikkinä. Miinukseksi voisi laskea todella kovan äänen...se ei ole mitään kivaa kuunneltavaa. Onnenkujerrukset taas on ihan mukavia ääniä korvillekkin=)
Jos sinulla on todella paljon aikaa pelleillä ja seurustella kaijan kanssa niin silloin käy yksi, mutta jos aikasi rajoittuu vain pariin tuntiin per päivä niin ehdottomasti kaksi!
Ainakin siskoni kaija oppi nopeasti tulemaan olkapäälle ja siitä häkkiin takaisin. Tämä kuitenkin vaati paljon luottamusta ja harjoittelua, kaijan ehdoilla.
Siskoni ei koskaan pidä kaijaa häkissä lukittuna vaan sillä on vapaa pääsy koko asuntoon. Ainoastaan syömässä, sontimassa ja nukkumassa käydään häkissä, mutta silloinkin luukut ovat auki.
Aikasta persoonallinen tämä vekkuli ainakin on!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.541466Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt201112- 93987
- 78697
- 37688
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.21519- 27510
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53460- 26451
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30423