Hei!
Olen harkinnut pitkään linnun ottamista, nyt ajankohta elämässä alkais olla sopiva siihen juttuun. Kauluskaija tuntuisi sopivalle, niinpä haluaisinkin kysyä, että mistä olette kauluskaijanne hankkineet? Ja minkälaisia ovat lemmikkinä, olisiko hyvä hankkia yksi, vai kaksi lintua? Paljonko suurinpiirtein maksavat?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!!!
Kauluskaijat
1
342
Vastaukset
- Tea
Siskoni osti noin vuosi sitten Psittacula kramerin oman kaupungin eläinkaupasta...Hinta oli muistaakseni 400-500 e häkin kanssa. Minulla se on ollut silloin tällöin hoidossa ja voin sanoa että ihan mukava sellainen on lemmikkinä. Miinukseksi voisi laskea todella kovan äänen...se ei ole mitään kivaa kuunneltavaa. Onnenkujerrukset taas on ihan mukavia ääniä korvillekkin=)
Jos sinulla on todella paljon aikaa pelleillä ja seurustella kaijan kanssa niin silloin käy yksi, mutta jos aikasi rajoittuu vain pariin tuntiin per päivä niin ehdottomasti kaksi!
Ainakin siskoni kaija oppi nopeasti tulemaan olkapäälle ja siitä häkkiin takaisin. Tämä kuitenkin vaati paljon luottamusta ja harjoittelua, kaijan ehdoilla.
Siskoni ei koskaan pidä kaijaa häkissä lukittuna vaan sillä on vapaa pääsy koko asuntoon. Ainoastaan syömässä, sontimassa ja nukkumassa käydään häkissä, mutta silloinkin luukut ovat auki.
Aikasta persoonallinen tämä vekkuli ainakin on!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie943432Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta23332Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut832257Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392078Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt291843HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101834Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401595