Onko aiheettomasti loukkauksen kohteeksi joutunut KV. hoitaja täysin lainsuojaton? Syytöksiä ,nimittelyä ja haukkumista tämän tästä,asiakkaalta ja omaisilta.Onko hoitaja vain sylkykuppi jonka niskaan kaikki loka kaadetaan,kun yrität puolustaa itseäsi ja avaat suusi niin väitetään että sinä uhkailet? Mikä instanssi tällaisia asioita hoitaa,mielestäni tämä on henkistäväkivaltaa?
Löytyykö Suojaa ?
Syytetty
5539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mistä lyhenne? Kehitysvammahoitaja? Ja missä olet töissä, eli onko esimiestä? Kannattaa varmaan hänen kanssaan keskustella asiasta kuten myös omaisten. Eli mistä kiikastaa, mistä syytökset ovat peräisin ja voiko asioita korjata puolin ja toisin. Jos vastaa vihaan vihalla, ei siitä tule yhtään mitään. Asiallinen kannattaa olla. Ja jos tuo lyhenne on kehitysvammahoitaja, niin pitää pitää mielessä myös se seikka, ettei kehitysvammaiset välttämättä itse edes tiedosta käyttäytyvänsä huonosti. Joten asiallinen ja rauhallinen keskustelu myös potilaan kanssa kannattaa kokeilla, ennen järeämpiä toimenpiteitä eli juridisia sellaisia harkittaessa. Ainahan tietysti on liitto, mistä voi kysyä apuja, jos ei muualta. Sekä työsuojelupiiri, mutta en tiedä ottaako he tällaiseen henkiseen väkivaltaan kantaa.
Vaikka kyseessä olisi kehitysvammainen asiakas on häntä ohjattava käyttäytymiseen joka on suotavaa, eli mielestäni heille myös TÄYTYY neuvoa ja ohjata oikea ja väärä !!! Ei kaikkea tarvitse todellakaan ymmärtää eikä kestää varsinkaan jos oma terveys alkaa työn takia kärsimään. Mielestäni esimiesten täytyy olla työntekijöiden takana, sillä yksin ja ilman tukea tälläisten syytösten keskellä, on varmasti tuskallista.
Ja jos asia linja ei auta, on oikeuksiaan ajettava tiukemmalla linjalla, totta kai virkaihmisenä täytyy pysyä asiallisena ja pysyä asiassa, mutta kyllä työntekijälläkin täytyy olla oikeuksia eikä vain velvollisuuksia !!!!'
Ja varsinkin JOS syytökset ovat aiheettomia !!!
Kyllä tälläiseen henkiseen väkivaltaan on jonkun korkeamman tahon pystyttävä ottamaan kantaa, mitä varten muuten olisi olemassa työsuojeluvaltuutettuja ja liittoja meidän asioitamme ajamassa !!!
Toivon sinulle ja kollegoillesi jaksamista ajaa omia oikeuksia tehdessänne muutoinkin raskasta työtä !! ÄLKÄÄ ANTAKO PERIKSI !
Oletko miettinyt, mistä syytökset, nimittely ja haukkuminen johtuvat? Voisiko asiakkaallasi olla paha olla ja hänen omaisensa huolissaan tilanteesta? Kuinka asiakkaasi olotilaa on pyritty helpottamaan ja millaista tukea olet tarjonnut omaisille? Oletko ohjannut omaisia ottamaan yhteyttä potilasasiamieheen, jos ovat asiakkaan hoitoon tyytymättömiä?
Jostain syystä kollegat aina nakittavat minulle kaikki nk. hankalat tapaukset. Koska tietävät, että minulle myös hankalat asiakkaat ovat ihmisiä ja heitä kohdellaan heitä auttaen eikä itse puolustuskannalle asettuan. Parhaimpia onnistumisen kokemuksia urallani ovatkin olleet juuri ne, joissa kiukkuisesta asiakkaasta tai omaisesta tulee saamaansa erinomaiseen hoitoon tyytyväinen asiakas. Monet kerrat olen saanut olla sylkykuppina, kun asiakas on minulle purkanut kiukkuaan koko systeemiin. Kuuntelu, asiakkaan asemaan asettuminen ja yhdessä miettiminen, mitä asiakkaan kokemille epäkohdille voitaisiin tehdä, auttaa kummasti. Puolustuskannalle ei näiden 20 vuoden aikana ole kertaakaan tarvinnut ryhtyä.
Hoitotyö on tiimityötä. Jos itse et koe selviäväsi tilanteesta, pyydä muu tiimi attamaan.
Riidat on ihan tavallisia ja niitä varten pitää olla työprosessi, jossa ne ratkotaan mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti. Eli selvitetään, kuka syyttää ketä mistä, kuka vaatii mitä, ja ketkä mokasivat ja mitä mokasiva ja ketä hutkitaan. Sairaaloissa taitaa olla potilasasiamies selvittelemässä potilaiden luuloja ja henkilökunnan töpeksintää.
Uhkaillahan saa, niin kauan kuin se on laillista.
Tosin kehottaisin sinua ilmaisemaan asiat konkreettisemmin ja yksityiskohtaisemmin. Kun ihminen alkaa puhumaan epämääräisesti ja viitteellisesti niin sen mielenterveys alkaa horjumaan. Ihminen haluaa tietenkin vältellä kipeitä yksityiskohtia, mutta ilman niitä muut eivät ymmärrä, mitä puhuja tarkoittaa.
Kyllä vain riidat ovat tavallisia varmaan joka työpaikassa.Kuhina käy joka puolella,asiakkaat lisääntyy mutta henkilöstö määrä ei.