Joosua Adiel

sukunimi on "tavallinen" suomalainen, joten voisiko pojalle antaa nimeksi Joosua Adiel, vai onko liian erikoinen? Joosua on historiallisena henkilönä positiivinen, Adiel löytyi suvusta.
121810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

joka on ehkä 3 vuotta vanha mutta minusta se kuullostaa tytön nimeltä, vaikka se onkin vissiin Raamatusta (?). Oletteko uskovaisia? Joosuastakin tulee mieleen sotaisa johtaja, haluatteko pojan muistuttavan jotakuta väkivaltaista miestä?

Äänestä
  • ...vaikka ollaankin uskovaisia, en tiennyt Adielin olevan Raamatusta. Tarkistin asian ja nimi Adiel tosiaankin löytyy sielä, 1. Aikakirja 4:36 , mutta hänen elämästään kerrotaan vain vähän:

    "Nämä nimeltä mainitut olivat sukujensa ruhtinaita, ja heidän perhekuntansa olivat levinneet ja lisääntyneet. Ja he kulkivat Gedoriin päin, aina laakson itäiseen osaan saakka, hakeakseen laidunta lampailleen. Ja he löysivät lihavan ja hyvän laitumen, ja maa oli tilava joka suuntaan sekä rauhallinen ja levollinen, sillä ne, jotka olivat asuneet siellä ennen, olivat haamilaisia."

    Suurimmalle osalle poikien nimistä löytyy historiasta joku sotaisa esikuva - mutta moniko Aleksanteri/Aleksi nimen antaja ajattelee kuinka sotaisa Aleksanteri Suuri oli?

    Äänestä

SELLAISTA NIMEÄ! IHAN KAMALA.

Äänestä

näistä nykynimistä ainakaan huonommuuttaan.Ja toinen nimihän on esillä tosi vähän.Joose olisi sitten varmaan liian tavallinen?

Äänestä

Laita vaan nimeksi Joosua Adiel. Minun mielestä nimi on hyvä ja sopii hyvin yhteen.

Äänestä
  • sopii kyllä, jos poika olisi juutalainen...
    Viittaa niin kovin sinne päin.

    Äänestä

niitä toisia nimiä koskaan missään käytetä, niin miksipäs ei. Oikeastaan ihan kiva yhdistelmä, vaikka itse en pidä Joosua-nimestä. Adiel on aika hauska ja vähän erilainen nimi :)

Äänestä

Mä kans oletin että Adiel olisi naisen nimi..

Äänestä
  • voi olla että aina kun poika sanoo nimensä niin toinen kuulee väärin että Joosua Adele

    Äänestä

minusta se on kaunis nimi :)

Äänestä

Meillä kesällä 4v. täyttävä poika, jonka ensimmäisenä nimenä Adiel. Alkuun minuakin vähän mietitytti kuulostaako tytönnimeltä tms., mutta mieheni ihastui ko. nimeen (löytyy muuten Kustaa Vilkunan kirjasta "Etunimet"), eikä onneksi antanut periksi!

Nimi on oikein hyvä, moni on ihmetellyt ja ihastellut, mutta mieleen on myös monelle jäänyt! Kyseessä tosiaan vanha raamatullinen miehennimi, kuten Arielkin, jonka sukupuolisuutta taas pahasti sotkee Disney´n Pieni Merenneito...

Anna ihmeessä pojalle harkitsemasi nimi, hyvältä kuulostaa! Kutsumanimihän on se tärkein kuitenkin, ei niitä muita niin usein tarvitse/saa esitellä;o)

Äänestä

Isoisäni nimi oli Emil Adiel. Suvusta löytyi kymmenkunta Adiel-nimistä. Nimi on kaunis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesa kirjoitti:

sukunimi on "tavallinen" suomalainen, joten voisiko pojalle antaa nimeksi Joosua Adiel, vai onko liian erikoinen? Joosua on historiallisena henkilönä positiivinen, Adiel löytyi suvusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu