sukunimi on "tavallinen" suomalainen, joten voisiko pojalle antaa nimeksi Joosua Adiel, vai onko liian erikoinen? Joosua on historiallisena henkilönä positiivinen, Adiel löytyi suvusta.
Joosua Adiel
12
1707
Vastaukset
- Tapani
joka on ehkä 3 vuotta vanha mutta minusta se kuullostaa tytön nimeltä, vaikka se onkin vissiin Raamatusta (?). Oletteko uskovaisia? Joosuastakin tulee mieleen sotaisa johtaja, haluatteko pojan muistuttavan jotakuta väkivaltaista miestä?
- Vesa
...vaikka ollaankin uskovaisia, en tiennyt Adielin olevan Raamatusta. Tarkistin asian ja nimi Adiel tosiaankin löytyy sielä, 1. Aikakirja 4:36 , mutta hänen elämästään kerrotaan vain vähän:
"Nämä nimeltä mainitut olivat sukujensa ruhtinaita, ja heidän perhekuntansa olivat levinneet ja lisääntyneet. Ja he kulkivat Gedoriin päin, aina laakson itäiseen osaan saakka, hakeakseen laidunta lampailleen. Ja he löysivät lihavan ja hyvän laitumen, ja maa oli tilava joka suuntaan sekä rauhallinen ja levollinen, sillä ne, jotka olivat asuneet siellä ennen, olivat haamilaisia."
Suurimmalle osalle poikien nimistä löytyy historiasta joku sotaisa esikuva - mutta moniko Aleksanteri/Aleksi nimen antaja ajattelee kuinka sotaisa Aleksanteri Suuri oli?
- YRJÖ
SELLAISTA NIMEÄ! IHAN KAMALA.
- tarja
näistä nykynimistä ainakaan huonommuuttaan.Ja toinen nimihän on esillä tosi vähän.Joose olisi sitten varmaan liian tavallinen?
- typykkä
Laita vaan nimeksi Joosua Adiel. Minun mielestä nimi on hyvä ja sopii hyvin yhteen.
- jepjep
sopii kyllä, jos poika olisi juutalainen...
Viittaa niin kovin sinne päin.
- evian
niitä toisia nimiä koskaan missään käytetä, niin miksipäs ei. Oikeastaan ihan kiva yhdistelmä, vaikka itse en pidä Joosua-nimestä. Adiel on aika hauska ja vähän erilainen nimi :)
- haamu
Mä kans oletin että Adiel olisi naisen nimi..
- Tapani
voi olla että aina kun poika sanoo nimensä niin toinen kuulee väärin että Joosua Adele
- kaunista
minusta se on kaunis nimi :)
- Sohvi
Meillä kesällä 4v. täyttävä poika, jonka ensimmäisenä nimenä Adiel. Alkuun minuakin vähän mietitytti kuulostaako tytönnimeltä tms., mutta mieheni ihastui ko. nimeen (löytyy muuten Kustaa Vilkunan kirjasta "Etunimet"), eikä onneksi antanut periksi!
Nimi on oikein hyvä, moni on ihmetellyt ja ihastellut, mutta mieleen on myös monelle jäänyt! Kyseessä tosiaan vanha raamatullinen miehennimi, kuten Arielkin, jonka sukupuolisuutta taas pahasti sotkee Disney´n Pieni Merenneito...
Anna ihmeessä pojalle harkitsemasi nimi, hyvältä kuulostaa! Kutsumanimihän on se tärkein kuitenkin, ei niitä muita niin usein tarvitse/saa esitellä;o) - Anonyymi
Isoisäni nimi oli Emil Adiel. Suvusta löytyi kymmenkunta Adiel-nimistä. Nimi on kaunis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544736
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1724286- 673902
- 1273882
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493681Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793508- 983051
- 542895
- 252726
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p152460