Joosua Adiel

Vesa

sukunimi on "tavallinen" suomalainen, joten voisiko pojalle antaa nimeksi Joosua Adiel, vai onko liian erikoinen? Joosua on historiallisena henkilönä positiivinen, Adiel löytyi suvusta.

12

1743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapani

      joka on ehkä 3 vuotta vanha mutta minusta se kuullostaa tytön nimeltä, vaikka se onkin vissiin Raamatusta (?). Oletteko uskovaisia? Joosuastakin tulee mieleen sotaisa johtaja, haluatteko pojan muistuttavan jotakuta väkivaltaista miestä?

      • Vesa

        ...vaikka ollaankin uskovaisia, en tiennyt Adielin olevan Raamatusta. Tarkistin asian ja nimi Adiel tosiaankin löytyy sielä, 1. Aikakirja 4:36 , mutta hänen elämästään kerrotaan vain vähän:

        "Nämä nimeltä mainitut olivat sukujensa ruhtinaita, ja heidän perhekuntansa olivat levinneet ja lisääntyneet. Ja he kulkivat Gedoriin päin, aina laakson itäiseen osaan saakka, hakeakseen laidunta lampailleen. Ja he löysivät lihavan ja hyvän laitumen, ja maa oli tilava joka suuntaan sekä rauhallinen ja levollinen, sillä ne, jotka olivat asuneet siellä ennen, olivat haamilaisia."

        Suurimmalle osalle poikien nimistä löytyy historiasta joku sotaisa esikuva - mutta moniko Aleksanteri/Aleksi nimen antaja ajattelee kuinka sotaisa Aleksanteri Suuri oli?


    • YRJÖ

      SELLAISTA NIMEÄ! IHAN KAMALA.

    • tarja

      näistä nykynimistä ainakaan huonommuuttaan.Ja toinen nimihän on esillä tosi vähän.Joose olisi sitten varmaan liian tavallinen?

    • typykkä

      Laita vaan nimeksi Joosua Adiel. Minun mielestä nimi on hyvä ja sopii hyvin yhteen.

      • jepjep

        sopii kyllä, jos poika olisi juutalainen...
        Viittaa niin kovin sinne päin.


    • evian

      niitä toisia nimiä koskaan missään käytetä, niin miksipäs ei. Oikeastaan ihan kiva yhdistelmä, vaikka itse en pidä Joosua-nimestä. Adiel on aika hauska ja vähän erilainen nimi :)

    • haamu

      Mä kans oletin että Adiel olisi naisen nimi..

      • Tapani

        voi olla että aina kun poika sanoo nimensä niin toinen kuulee väärin että Joosua Adele


    • kaunista

      minusta se on kaunis nimi :)

    • Sohvi

      Meillä kesällä 4v. täyttävä poika, jonka ensimmäisenä nimenä Adiel. Alkuun minuakin vähän mietitytti kuulostaako tytönnimeltä tms., mutta mieheni ihastui ko. nimeen (löytyy muuten Kustaa Vilkunan kirjasta "Etunimet"), eikä onneksi antanut periksi!

      Nimi on oikein hyvä, moni on ihmetellyt ja ihastellut, mutta mieleen on myös monelle jäänyt! Kyseessä tosiaan vanha raamatullinen miehennimi, kuten Arielkin, jonka sukupuolisuutta taas pahasti sotkee Disney´n Pieni Merenneito...

      Anna ihmeessä pojalle harkitsemasi nimi, hyvältä kuulostaa! Kutsumanimihän on se tärkein kuitenkin, ei niitä muita niin usein tarvitse/saa esitellä;o)

    • Anonyymi

      Isoisäni nimi oli Emil Adiel. Suvusta löytyi kymmenkunta Adiel-nimistä. Nimi on kaunis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18764
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      5725
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5297
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      37
      5186
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      5021
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      78
      4933
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4463
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4127
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      50
      3433
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3115
    Aihe