Saako ikkunan koko näytön kokoiseksi, muuten kuin raahaamalla oikeasta alakulmasta? Jos esim. klikkaa Macintosh HD-levykuvaketta, niin aukeaa n. 10 cm. leveä ikkuna. Jos painaa :aa, niin ikkuna kasvaa vain pituutta, ei leveyttä.
Ps. Vieläkään en pidä käyttiksestä. Liian PCmäinen ja monet hyvät ominaisuudet, joita sai laajennuksilla ja säätimillä puuttuvat. Esim. CopyPaste, jolla sai kopioitua monta asiaa eri paikkoihin.
Ps. Vieläkään en pidä käyttiksestä. Liian PCmäinen ja monet hyvät ominaisuudet, joita sai laajennuksilla ja säätimillä puuttuvat. Esim. CopyPaste, jolla sai kopioitua monta asiaa eri paikkoihin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No niin, tuo riippuu täysiin ohjelmasta.
Windows ei väiltä siitä, onko järkevää zoomata ikkuna kaiken alleen peittäväksi vai ei. Uusilla isoilla näytöillä ei ole esimerkiksi mitään järkeä suurentaa weppiselaimen ikkunaa koko monitorin levyiseksi, kuten kaikki windows ohjelmat tekee.
Mac OS X:ssä sitä vastoin ohjelma saa päättää mikä on "Zoom Buttonin" paras arvo. Safarissa Zoom isoksi on pienempi kuin esimerkiksi taitto-ohjelmassa, missä vaaditaan joka milli ruudulta hyötykäyttöön.
Jos Zoom nappi "käyttäytyy huonosti", on se ohjelman, ei OS X:n vika.
PC:mäisyydet puuttuvat mielestäsi liian, nyt jo, PC:mäisestä käyttiksestä.
On ne yksiä saatanoita nuo Applen Innsssinyörit, ku eivät ees sulta kysyny miten tää pitäis mennä vaan huonoksi jättivät!
Ettet vaan olis Savosta?
Copy-paste toimii hienosti, Macissa vaan komento-c ja komento-v, PC:ssä sama Controlilla.
Homma toimii muuten, mutta jos esim. Claris Works toimii Classicissa ja siitä haluaa kopioida oikoluetun tekstin Wordiin, pitää se sijoittaa ensin esim. Tarralappuihin, kopioida siitä uudelleen ja sijoittaa Wordiin.
Aamuisin toisilla on muuten käytössä Darralaput. Ei kyllä minulla.
Noita tarkoitin. Kymmenen erilaista kopiota samalla kertaa eri asioista. Mahtava juttu.
...Jos olisi!
Ja en ole savosta, sorry.