Pitäsisi jo varmaan lopettaa teidän älykääpiöiden tuo Opelin morkkaaminen! Itse voisin aika lailla väittää, että Opel tulee tutkimaan tuon venttiilijutun aika perusteellisesti, ja jos tarvetta ilmenee, kutsutaan autoja korjaamolle. Tällaisia kokemuksia minulla on valmistajien toiminnasta. Minusta Vectra läpäisi TM:n ja Tuulilasin testit varsin hyvin, jos laturi hajoaa, niin se vaihdetaan. Hajosihan aikanaan TL:n BMW 300 sarjalaisestakin termostaatti, eikä siitä tällaista älämölöä nostettu. Minusta ainakin Opelin laatu on aina ollut kohtalaista tai hyvää, yli 15 Opelia olen omistanut, nyt alla Vectra C. Niistä yksi, B-Vectra oli huono, muut ovat toimineet erittäin hyvin. Uusimmasta Vectrastani meni myös laturi. Soitin Kampin Metro-Autoon, he käskivät tuomaan sinne. Ajoin auton halliin. He luovuttivat käyttööni sijaisauton, jolla ajoin tyytyväisenä seuraavaan aamun asti, kun töihin mennessä nousin oman autoni pois korjaamolta. Mitään ylimääräistä vaivaa minulle ei tästä koitunut. Ja kyllä kaikissa kestotestiautoissa yleensä jotain vikaa on ollut, ainahan niitä. Mutta kun ne hoidetaan siististi takuun puitteissa, ei se minua haittaa. Eli jos joku on lukenut uusimman TM:n, ei juttuja tarvitse analysoida keskustelupalstoilla! Jokainen, joita autolehtien jutut kiinnostavat, osaavat varmasti aivan itse ne lukea, ja tehdä tarvittavat johtopäätökset!
Tästä opelin mollaamisesta
tultava loppu
5949
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei noiden lasten juttuihin kannata suhtautua kovin vakavasti.
Tuossa jutussasi oikeastaan olikin se mikä pitää minutkin Opelissa; kokonaispaketti. Myös Länsiautossa on hommat hoidettu niin ettei noista vioista ole ollut mitään riesaa eikä ylimääräisiä korjaamokäyntejä. Eipä silti niitä vikoja ole kohdalleni juurikaan osunut (kop,kop).
Mutta kun nyt vaan on niin, että nyt Opel niittää sitä mitä on kohta 15 vuotta kylvänyt. Eli koko 90-luvun Opel painiskeli laatuongelmien kanssa. Aivan kuin systemaattisesti se teki mitä typerämpiä virheitä. Uskolliset Opelistit silti luotti autoon, mitään romahdusta myynnissä ei tapahtunut. Mutta nyt kun ongelmat vain tuntuu jatkuvan, niin tässä alkaa vannoutunutkin Opelisti harkitsemaan, että eikö siellä perhana ole vieläkään opittu virheistä. Ja sen näkyy nyt myyntikäyrissä, ei siinä sen kummempaa ole. En minäkään ihan pienestä ole Opelia haukkumassa, mutta kyllä nyt usko alkaa hiipua kyseiseen merkkiin. Kyseessä on nykyään auto, jolla on kiva ajaa ekat 60tkm ja sen jälkeen sitten heti eroon siitä.
Mitenhän mukava Opelilla on ajella edes sitä kuuttakymmentätuhatta kilometriä. Tuoreessa puolueettomassa testissä taisi olla vikoja jo aika lailla ennen tuota kilometrimäärää. Sanoisin, että Opelilla voi olla ihan kiva käydä koeajolla, mutta ostamista en suosittelisi.
mulle riitti ensimmäinen susikappale. Minulla oli Astra 1.6 GL 16v. Auto oli täysi susi, venttiiliremonttikin tehtiin kahteen kertaan eikä siltikään saatu kestämään. Autoa tuotiin maahan alikoon männillä kasattuna, eikä kaikkia kutsuttu korjattavaksi (tieto on merkkihuollon asentajalta) Kuunteleppa tietyn ikäistä 16-venttiilistä moottoria kylmänä ! Öljyä auto kulutti n. litran tuhannelle kilometrille mutta sehän on valmistajan mielestä normaalia. Lisäksi tuo Metro-Auton, samoin kuin Lahdessa Länsi-Auton asiakaspalvelu varaosamyynnin puolella on ala-arvoista
Eikö siitä ole vaivaa kun laturi hajoaa korvessa ,jossa kännykkä ei kuulu ja lähimpään asumukseen on 10 km ? Kun viimmein saat kyydin ja hinattua autosi lähimpään OPEL huoltoon ( 120 km ) alkaa huumori olla kaukana . Tällaista ei osaa odottaa 35000 km ajetulta autolta.
Ps. elämää on kehä-3 ulkopuolellakin