kuinka kyseinen homma hoidetaan, vai tarviiko se merkkiliikkeessä vaihtaa. ei viitti alkaa väkisin aukomaan avainta ettei käy vanhanaikaisesti.
olisiko jollain valaisua asiaan ku ohjekirjakaan ei mitään kerro
olisiko jollain valaisua asiaan ku ohjekirjakaan ei mitään kerro
Vastaukset 15
Vanhimmat
mulla skoda felicia, ja ohjekirjassa sanottiin
että parempi olisi käydä liikkeessä vaihtamassa.
Ainakin Passatin avaimeen (semmonen kääntyvä-avain-malli) oli helppo vaihtaa... Avain lähtee noin puolivälistä auki ja patterikannen saa helposti auki, kun työntää reunassa olevaan reikään esin. avatun paperiliittimen... Muuten, jos kauko-ohjain ei toimi kunnolla kaukaa mutta läheltä toimii, niin vika ei ole tod.näk. patterissa, vaan koko kauko-ohjain on paskana. Mulla on mennyt 4 ohjainta 1,5 vuoden aikana, tosin onneksi takuuseen.
juuri noin toimii,ihan oven vierestä vaan toimii mokoma ja välillä ei ollenkaan. mentävä sitte liikkeeseen avaimen kanssa, mahtaako ne hoitaa sen samantien vai joutuukohan jättämään avaimen sinne.
Vaihtanevat saman tien. Avain täytyy koodata uudelleen. Mulla on kanssa mennyt useita. Vika kuulostaa juuri sellaiselta, että kysymys ei ole paristosta vaan heikosta laadusta.
avaa taittuva osa suoraksi (eli avain käynnistysasentoon).Kyseisessä urassa näet poikittain keskellä sellaisen pienehkön suorakaiteenmuotoisen kolon. Työnnä siihen pikku ruuvimeisseli ja käännä varovasti. Avain "katkeaa" kahteen osaan.
Sen jälkeen "halkaiset" takaosan ja vaihdat pariston. Huomaa napaisuus.
Ja eikun päinvastoin paikalleen ja käyttöön.
Asialinja.
Tämä avainongelma toistuu kaikilla V.A.G. autojen palstoilla noin kaksi - kolme kertaa kuukaudessa vuodesta toiseen. Ihmettelen, että tehdas ei ole saanut näin helposti korjattavissa olevaa laadunvalvontaa kuntoon. Takuuaiakana avainten vaihto tuottaa lähinnä henkistä murhetta, mutta kun aika koittaa maksaa tämä ilo omasta pussista puhutaa kohtuullisista euromääristä.
Uusin viimeisen avaimeni takuun viimeisinä päivinä ja totesin, että onneksi tässä on sitten se puolen vuoden korjaamotakuu jatkossa. Vastaus oli, että korjaamotakuu ei koske takuuseen tehtyjä korjauksia... Nyt on muutama kuukausi mennyt ilman avainremontteja, mutta on mielenkiintoista palata tähän teemaan takuupuolen kanssa kun seuraava avain lakkaa toimimasta. Mielestäni väitteelle ettei takuun aikaisiin korjauksiin päde puolen vuoden korjaamotakuu on juridisesti puppua. Periaatteessa siis näitä avainkorjauksia pyöritetään takuuseen niin kauan kuin autolla ajataan, sillä ainakaan tähän asti yksikään avain ei ole kestänyt puolta vuotta pidempään.
mulla taas on toiminut 2 vuotta ilman mitään vikaa, pitäiskö koputtaa puuta jo, mutta onko ne kuinka herkkiä menemään rikki jos esim pudottelee lattialle tai muuten kohtelee kaltoin>?
Niin, itsellä melkein 3½ vuotta vanha ei pienintäkään vikaa. Ja on tippunut, lennellyt, yms. Kerran olen joutunut synkronisoimaan, kun oli ollut taskussa niin, että oli kadottanut "koodin". Tästäkin on kulunut jo melkein kolme vuotta.
Taitaa olla että vanhemmat avaimet ovat parempi laatuisia. KOP KOP.
Kun menette sinne volkkarin liikkeeseen avaimen kanssa, niin vaihtakaa koko auto, jos siellä on jotain muita merkkejä saatavilla. Ei taida olla pikkuvikaisempaa autoa tänäpäivänä kuin "kansanauto"? Ohittanut Opelinkin!
jep,jep
Minun pitäisi saada uudet aivot. Mistä sellaiset saisi?
Minulla ja useilla tutuilla sekä sukulaisilla ei ole koskaan ollut ongelmia VAG taittuvien avaimien kanssa. Kokemusta on kymmenen vuoden ajalta ja kymmenistä VAG-autoista. 2001 hankitussa Golfissa toimii kummatkin avaimet edelleen. Eikä tuoreemmissakaan mitään ongelmia.
Miten h*lvetissä muka muilla avaimet hajoaa?!
Katos. Toytottavan myyntireiska kaivoi ongelman esiin vuodelta 2004, kun ei uudempia enää löytänyt. Älkää nyt muut provosoituko hänen askartelustaan.
Ajoin 9 vuotta passatilla, ilman minkäälaisia avainongelmia. Aina ovat auki ja kiinni avainohjauksella. Nyt alla toinen volkkari, saas nähdä tätä:)