evirude

vm.90 onko kyseisessä moottorissa jonkinnäkönen automaatti ryyppy ku en löydö ryyppy vipua mistään.ps.ensimmäinen veneeni.asiallisesta vastauksista tuhannet kiitokset.
41192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joissain perämoottoreissa on sähköllä kytkettävä ryyppy jota käytetään kaukosäätölaitteesta, yleensä toimii työntämällä avainta sisäänpäin startatessa tai voi olla myös erillinen vipu.

Äänestä

Ainakin Johnsonissa, joka on saman tehtaan moottori, on tosiaankin sähköinen kuristusläppä, joka toimii niin kauan kuin avainta työnnetään pohjaan startatessa. Moottorista kuuluu pieni naksahdus.

Äänestä

Mulla on ainakin sähköllä sekä toimii myös
mekaanisesti.Oletan ,että sulla on samoin.
Kaukohallintalaitteessa on virtalukko.
Ryyppy menee päälle virta päälle asennossa,
avainta sisäänpäin painettaessa.Kun starttaat
voit samalla painaa avaimesta sekä moottorin
käynnistyttyä,kun päästät avaimesta,painaa
vielä,jos moottori sitä vaatii.Voit kokeilla,sitä
avainta painamalla,kuuluu aika pieni napsahdus.
Mekaaninen käyttö on tarpeen,jos akku
jostain syystä pääsee tyhjäksi(on kokomusta).
Ryyppylaitteisto löytyy,ainakin mulla om
veneem perästä katsottuna oikealla puolen.
Ota koppa pois.Luultavasti on pieni vipu.
Itsellä on punainen.Sähkökäytöllä vipu eteenpäin,
mekaanisella käytöllä vipu taaksepäin.
Voit kokeilla sitä vaikka kesällä koneen käydessä.Rupee kyllä sauhuttamaan huomattavasti.
Muista palauttaa se sähköasentoon.

Äänestä
  • kittoksia vastauksista noin se täytyy olla,käynpä kattomassa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


50 vro kirjoitti:

vm.90 onko kyseisessä moottorissa jonkinnäkönen automaatti ryyppy ku en löydö ryyppy vipua mistään.ps.ensimmäinen veneeni.asiallisesta vastauksista tuhannet kiitokset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu