Elokuvista

Onko kenelläkään tarinaa Nakkilan vanhasta elokuvateatterista Kuva-Pirtistä?
1558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

nakkilan kuva-pirtti oli toiminnassa jostain 50-luvun alusta vuoteen 1967. Omistajana oli Sotainvalidien veljesliiton Nakkilan osasto. Ilmeisesti elokuvilla haluttiin kerätä varoja sotainvalideille. Käsittääkseni rakennus tehtiin vartavasten elokuvateatteriksi, ja talo lienee yhä pystyssä. Muistelen viimeksi nakkilassa käydessäni että siinä oli joku vaatekauppa (?). projektoreina Kuva-Pirtissä ovat olleet italialaiset Victoria 4E -koneet, 2 kpl, eli tauottomat esitykset. Toinen koneista siirtyi Nakkilasta jatkamaan työtään Suomi-Filmin koeteatteriin Helsinkiin, toisen koneen vaiheista ei tietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Historiaa kirjoitti:

Onko kenelläkään tarinaa Nakkilan vanhasta elokuvateatterista Kuva-Pirtistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu