vielä tänäänkin. Meni lauantaina juhlissa ihan överiksi siis liian paljon alkoholia ja vielä tänäänkin OMA käytökseni etoo. Miten ihminen voi puhua omastakin mielestä aivan sopimattomia juttuja.Mietinkin nyt mikä olisi paras ratkaisu soitella anteeksisi pyytöjä vai olla hiljaa ja yrittää unohtaa .Onko kysymys vain alkoholista jos nyt nuppi sekoaa lopullisesti ( keväällä oli loppuunpalaminen )ei lääkitystä aika vielä mielenterveyshoitajalle ( jolle en kyllä kehtaa kertoa ( ahdistaa enkä kyllä miehellekään kerro vaikka asiasta oli hänen kuullen huomautettu hän laittaa lisää paineita moittii) on siinä aihetta mutta tapahtunutta ei voi muuttaa.
Kesällä tulossa vielä häitä ja syntymäpäiviä enkö voi mennä ollenkaan juhlimaan kyllä tässä nyt tuntuu raittius ainoalta vaihtoehdolta .
Onko muille käynyt niin että käytäytyvät humalassa järjenvastaisesti.Alkoa olen käyttänyt noin 2 kertaa/kk etten ole nyt mikään suurkuluttaja mutta kai tämäkin holismia on kun käyttäytyminen ei ole sopivaa ? Itseltäni tällä kirjoituksella anteeksi pyydän.
MORKKIS
kadutus
7836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On, olen tapellut joskus ärsytettynä, itkeä pillittänyt, puhunut tyhmiä, painellut menemään ovet paukkuen, yrittänyt riidan päätteeksi nukkua metsässä jne. Nuorena itsetuhoakin. Kaikki mahdollinen lähestulkoon on vuosien aikana tullut tehtyä.
että on kyse vakavasta riippuvuudesta, jos kokee, ettei voi pitää enää "hauskaa" ilman alkoholia, tiedä häntä. Hauskakin kun on jokaiselle oma subjektiivinen kokemuksensa. Tuosta juhlinnasta sen verran, että toki voit mennä häihin ja synttäreille ilman juomista. Itsellänikin oli aluksi vaikeuksia mennä bileisiin tai muihin pippaloihin raittiuteni alussa, mutta kyllä se nyt jo sujuu ja olen huomannut, että nyt voin oikeasti ja aidosti juhlia sitä mitä ollaan juhlimassa. Muistan kaiken ja nautin tunnelmasta. Juoman tyrkyttäjätkin uskovat, kun sanoo selkeästi, että en nyt juo. Tulevaa vappuakin aion juhlia ja menen ehkä ekaa kertaa selvänä Ullanlinnanmäelle katselemaan ja kuuntelemaan. Ostanpa ehkä kahvin kanssa tippaleivänkin ;) Tämä olisi minunkin mielestäni kuulostanut muutama vuosi sitten ihan silkalta veetuilulta ja todella tylsältä tavalta viettää vappua. Tuttuja tunteita muuten nuo mokailut, kyllä se syö naista! Meni usein pitkiäkin aikoja, että sai häveten kohdata bilekavereita ja olla niinkuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Molemmilla osapuolilla vaivautunut olo. Nykyisin suhtaudun mokailijoihin ihan ymmärtämyksellä (tai ainakin koetan), sillä tiedän tasan tarkkaan mistä on kyse. Kokeile olla jotkut juhlat selvinpäin ja olen varma, ettei se niin kaameeta ollutkaan. Aamulla on ainakin kiva, kun muistaa. Huomaat myös, että on niitä muitakin selviä juhlijoita. Minullakin kun oli tapana aina vetäytyä sinne drinksutarjoilun ja kovien ottajien vaikutuspiiriin.
"Onko muille käynyt niin että käytäytyvät humalassa järjenvastaisesti." On. Nyt jälkikäteen tarkasteltuna täytyy myöntää, että toimin juodessani enimmäkseen kuin mielenvikainen. Selvin päin kun tuntui usein, että kaikki ne vaikeudet joita juomalla hankin olivat kuin jonkun toisen ihmisen aikaansaannoksia. Sitä se alkoholismi teettää, Jekyll & Hyde -ilmiö.
...pitkäaikainen aistien sekamelska auttaa näkemään tuntemattoman.
Morgameja maailman pyhyys on täynnä , sinulla ne pienimmät lienee , siis ota uus känni , äläkä senkään jälkeen mieti muuta kuin unohda eilinen .
Mutta minulal oli tänä aamuna oikea krapula. Onneksi se alkaa olla ohi. Toiv. ei tule takasin. Eikä se vissiin ees johtunut viinasta, vaan erehdyin maistamaan tupakkaa. Prkl että olen tyhmä. No, tyhmä on vaan se, joka ei viisastu virheistään. Tupakka pitäis kieltää lailla.
Jatka samaan malliin niin tämä vitsi ei naurata .toope