Ovatko hinnat laskeneet?

Hei kaikille Ovatko "avaimet käteen" talojen hinnat laskeneet vuoden 2008 tasosta? Siellä täällä on ollut puhetta, että rakentaminen on halvempaa, mutta pitääkö se paikkansa? Esim. Kastellilla on samat hinnat kotisivuilla muistaakseni. Onko rakentaminen siis halventunut? Paljonko? 5%? 10%? Miten se näkyy? Onko nyt vaan niin, että tinkiminen onnistuu vaikka listahinnat samat kuin ennen?
41320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...että olisivat ihan samat kuin vuosi sitten tähän aikaan, muttei toisaalta erot ole kovinkaan suuret. Rakennuskustannusindeksi on maaliskuussa 2009 täsmälleen samalla tasolla kuin maaliskuussa 2008, mikä kertoo sen, että yhden jos toisenkin rakennustarvikkeen hinnanlaskuille löytyy aina toisista tarvikeryhmistä kompensaatiota. http://www.tilastokeskus.fi/til/rki/2009/03/rki_2009_03_2009-04-09_tie_001.html Osaindekseistä näkyy työpanokset olevan hitusen miinuksella ja muut panokset (energia, korot yms.) reilummin miinuksella. Mahdolliset hinnanalennukset ovat siten käytännöllisesti katsoen kokonaan yritysten myyntikatteiden varassa. Ja noista myyntikatteista on alennusvaraa ehkä tuollaiset 5...10 % - 15 % hinnanalennus on jo edullisempi kuitata lomauttamalla väkeä. Toisaalta tuo hinnanalennus niin kauan kuin liikkuu tuolla "siedettävällä" tasolla saattaa irrota helpommin kuin vuosi sitten, joten sanoisin hintojen laskeneen "muutaman pinnan" vuodentakaisesta.

Äänestä

Hinnat ei ole muuttuneet, mutta esim. Kastellilla on käsittääkseni huhtikuun ajan tarjous, jolla saa samaan hintaan paksummat eristeet, paksummat runkopuut ja paremmat ikkunat. Itse saatiin tuosta myyjältä kysymällä tietää, että eivät ilmeisesti sivuille noita laita. Itse ollaan myös hintoja kyttäilty ja nyt ei tuota tarjousta pystytä hyödyntämään ja toivotaan, että myös jatkossa olis samanlaisia tarjouksia.

Äänestä

Olemme aloittaneet rakentamisen alkuvuonna eikä vielä ole tullut yhtään ale-hintaa vastaan, melkein päinvastoin. Tavallisia tarjouksia toki on, mutta niitä on ollut aina. Muuten mennään täysillä hinnoilla. Kylppärikalusteiden hinta ennätti nousta ennen kuin olimme ennättäneet päättää ja tilausta tehdä. Myöskään ammattimiehiä ei tahdo saada. Siis tarkoitamme oikeita ammattimiehiä. Kaikenlaisia hanttapuleja toki on tarjolla, mutta osaajilla on niin paljon töitä, ettei koskaan. Nyt ne kuuman buumin synnyttämät helppoheikit putoavat, mutta ammattimiehillä on töitä. Ei siis kannata tuudittautua mihinkään ale-hintoihin - ainakaan täällä etelä-Suomessa. Hinnat noudattavat viime vuoden linjaa - elleivät ole nousseet.

Äänestä
  • hintoja ja jos ovat piirun verran nyt laskeneetkin, niin ollaan samoissa summissa kuin vaikka vuosi sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iso perhe kirjoitti:

Hei kaikille Ovatko "avaimet käteen" talojen hinnat laskeneet vuoden 2008 tasosta? Siellä täällä on ollut puhetta, että rakentaminen on halvempaa, mutta pitääkö se paikkansa? Esim. Kastellilla on samat hinnat kotisivuilla muistaakseni. Onko rakentaminen siis halventunut? Paljonko? 5%? 10%? Miten se näkyy? Onko nyt vaan niin, että tinkiminen onnistuu vaikka listahinnat samat kuin ennen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu