Meillä on keittiössä liesituulettimessa huoneiston huippuimurin säätöpaneeli. Eli siellä on napit imurin tehon sekä "räppänän" säädölle. Se räppänä taitaa olla heti liesituulettimen yläpuolella. Tuosta räppänästä tai mikä se virallisesti onkaan pitääkin nyt vähän kysellä.
Jos huoneistosta halutaan poistaa ylimääräistä kosteutta, esim. suihkun tai sadekelin aikana, niin kuinka tuo räppänä kannattaa säätää? Eli jos se on täysin auki, niin silloin se ilmeisesti imee myös liesituulettimen kautta. Mutta jos on kiinni, niin varmaan tällöin ainoastaan katossa olevien venttiilien kautta. Varmaan molemmissa tapauksissa ikkunat ja tuuletusluukut on hyvä olla kiinni, jotta poisto olisi tehokasta, vai kuinka?
Normaalisti meillä on tuo räppänä puoliksi auki ja imurin teho kakkosella, siinä on neljä tehoa. Suihkun ajaksi ollaan avattu se räppänä ja imuri nelosella.
huippuimurin käyttö
juntunen
71867
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se räppänä on tarkoitettu tehostukseen ruoanlaiton aikana. Normaalisti se pidetään kiinni ja ilma vaihtuu silloin niin kuin on suunniteltu. Avonainen räppänä "ryövää" tehot muiden tilojen ilmanvaihdosta.
Näin sen kuvittelisi teoreettisesti menevän, mutta onko käytännössä näin? Muuttaessamme tähän asuntoon se räppänä oli puoliksi kiinni ja muistelen, että edelliset asukkaatkin sanoivat että he ovat pitäneet sitä normaalistikin puoliksi kiinni.
Se, että edelliset asukkaat ovat toimineet jollain tavalla, ei tarkoita vielä, että kyseinen tapa olisi oikea. :) Eiköhän tässä teoria ja käytäntö pidä aika hyvin yhtä. Ja suihkun aikana räppänä olisi todellakin hyvä olla kiinni, ellei sitten suihkuttelua harrasta keittiössä. Kokeile pienellä paperinpalalla, millainen imu kylppärissä on räppänä auki ja kiinni, sillähän tuo selviää kuitenkin helposti. :)
enemmän kuuioita koska imurin ei tarvitse vetää tuloilmaa väkisin seinien läpi. Eli ikkunat voi olla aukikin.
Nimittäin asuessamme kerrostalossa saimme säännöllisin välein ilmoituksia, että talon ilmastointia tullaan huoltamaan. Sitten siinä ilmoituksessa oli myös ohje, miten menetellään silloin kun ilmastointi on käynnissä (ajastettu). Tällöin ei saanut olla ikkunoita tai ovia auki, koska muutoin ilmastoinnin teho heikkeni ja se ei imenyt muista asunnoista kunnolla ilmaa pois.
Piti vielä varmistaa asia isännöintitoimistosta. Sieltäkin vastattiin, että ilma kiertää tehokkaammin jos on sattumoisin ikkunan tuuletusluukku auki. Ainakin korvausilmaventtiilit huodeinde seinissä olisi syytä pitää täysin auki ja talvella ainakin osittain. Imeeköhän tuo huippuimuri sitten talvella lämmöt pihalle??
fysiikan lakien mukaista, kylmä ilma lämmitetään huoneiston pattereilla, liataan ja puhalletaan taivaalle. Siksipä nykyisin on näitä LTO-laitteita, sekä mukavamman ilman sisäänpuhalluksen vuoksi. Ilmanvaihdon vaatima teho on kyllä otettu lämmityssuunnitelmissa huomioon huipparitaloissakin, ainakin jos on ollut oikea suunnittelija. Toinen fysiikan aiheuttama juttu on se, että ilma tulee huoneistoon helpointa reittiä. Jos olkkarissa on tuuletusluukku raollaan, ei makuuhuoneessa vaihdu ilma oven ollessa kiinni. Siksi avoimia tuloilmaventtiileitä tms. pitää olla siellä, missä raitista ilmaa tarvitaan.