Kateus pilaa työilmapiirin

kateuden kohteena.

Mitä voin tehdä, jos joku ihminen on kateellinen, inhottava, epäoikeudenmukainen, kiusaa ja nälvii minua töissä`? Pilaa elämäni olemalla kateellinen ja kiusaamalla. Yleensä katselen asiaa aika pitkään ennen kuin oivallan, että kyse on kateudesta. Usein joku ulkopuolinen sanoo minulle asiasta kun se kiusanteko on jo mennyt aika pitkälle. Yleensä joku muu on saanut samanlaista kohtelua kuin minä eli vika ei ole minussa. Kerronko asiasta? Kenelle? Esimiehille ei saa puhua epäkohdista. Jos kiusaaminen on vaikeasti toteen näytettävää, kyse ei ole työsuojeluasiasta. Mikä olisi järkevin toimintatapa tilanteessa? Aina ei voi työpaikkaa vaihtaa.

3

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      sitä mieltä et kyllä sinun kannattaa kertoa asiasta vaikkapa luottamushenkilölle. Ei sinun kannata eikä pidä enää kestää sellaista. Toimi mahdollisimman pian. Tsemppiä sinulle! :)

    • voi sanoa

      vaikka se ei pystyisi heti puuttumaankaan, niin ainakin esimiehen silmät ja korvat olisi joskus oikeaan aikaan oikeassa paikassa.

      • kateellinen.

        Mutta, jos se esimies on itsekin kateellinen siitä, että alainen osaa jotain sellaista, mitä esimies ei itse osaa. Kerran kerroin ja esimies sanoi että minun pitää vaihtaa työpaikkaa, jos en viihdy siellä. Se on suuri vaara, eli tilanne pahenee entisestään ja tulee entistä pahempi olo. Kyseinen esimies oli sanonut saman useille muillekin, jotka olivat valittaneet kiusaajan käytöksestä. Kiusaajaa hyysättiin. Hän aina uhkasi jäädä sairalomalle jos esimies vähänkään arvosteli mitään kiusaajan työtä/toimintaa. Siis uhkaili koko ajan. Koko ongelma yritettiin lakaista maton alle. Esimiehet myös vaihtuivat, koska hekään eivät jaksaneet kiusaajaa. Se ihminen oli rasittava ja terrorisoi koko työyhteisöä inhottavalla käytöksellä. Ei hän varsinaisesti lakia rikkonut eli ei ollut mitään tehtävissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      505
      1455
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1156
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      835
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      807
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      746
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      714
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      697
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      691
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      685
    Aihe