Kateus pilaa työilmapiirin

kateuden kohteena.

Mitä voin tehdä, jos joku ihminen on kateellinen, inhottava, epäoikeudenmukainen, kiusaa ja nälvii minua töissä`? Pilaa elämäni olemalla kateellinen ja kiusaamalla. Yleensä katselen asiaa aika pitkään ennen kuin oivallan, että kyse on kateudesta. Usein joku ulkopuolinen sanoo minulle asiasta kun se kiusanteko on jo mennyt aika pitkälle. Yleensä joku muu on saanut samanlaista kohtelua kuin minä eli vika ei ole minussa. Kerronko asiasta? Kenelle? Esimiehille ei saa puhua epäkohdista. Jos kiusaaminen on vaikeasti toteen näytettävää, kyse ei ole työsuojeluasiasta. Mikä olisi järkevin toimintatapa tilanteessa? Aina ei voi työpaikkaa vaihtaa.

3

1162

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      sitä mieltä et kyllä sinun kannattaa kertoa asiasta vaikkapa luottamushenkilölle. Ei sinun kannata eikä pidä enää kestää sellaista. Toimi mahdollisimman pian. Tsemppiä sinulle! :)

    • voi sanoa

      vaikka se ei pystyisi heti puuttumaankaan, niin ainakin esimiehen silmät ja korvat olisi joskus oikeaan aikaan oikeassa paikassa.

      • kateellinen.

        Mutta, jos se esimies on itsekin kateellinen siitä, että alainen osaa jotain sellaista, mitä esimies ei itse osaa. Kerran kerroin ja esimies sanoi että minun pitää vaihtaa työpaikkaa, jos en viihdy siellä. Se on suuri vaara, eli tilanne pahenee entisestään ja tulee entistä pahempi olo. Kyseinen esimies oli sanonut saman useille muillekin, jotka olivat valittaneet kiusaajan käytöksestä. Kiusaajaa hyysättiin. Hän aina uhkasi jäädä sairalomalle jos esimies vähänkään arvosteli mitään kiusaajan työtä/toimintaa. Siis uhkaili koko ajan. Koko ongelma yritettiin lakaista maton alle. Esimiehet myös vaihtuivat, koska hekään eivät jaksaneet kiusaajaa. Se ihminen oli rasittava ja terrorisoi koko työyhteisöä inhottavalla käytöksellä. Ei hän varsinaisesti lakia rikkonut eli ei ollut mitään tehtävissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      363
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      43
      513
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe