Mediapellejen täyttäessä ruudun, huomaa miten kaikessa raivostuttavuudessaan Karpolla oli joskus myös asiaa. Yksi ohjelma häneltä jäi tekemättä. Olisi nimittäin ollut paikallaan, että salamikrofonilla ja -kameralla varustettu asiakas kiertelee kauppoja ja ilmoittaa haluavansa Ostaa windows-käyttöjärjestelmän. Myyjät eivät tietenkään olisi kovinkaan usein vaivautuneet korjaamaan asiaa päästessään myymään.
Suomalainen oikeusistuin olisi tietenkin rähmällään eikä suostuisi tekemään sellaista ratkaisua, jollaista noudatettaisiin minkä tahansa muun tuotteen kohdalla. Eihän Karpokaan olisi asiaa oikeuteen vienyt, mutta olisi ainakin kysynyt muutamalta oikeusoppineelta millä juridisin perustein yhdenvertaisuus lain edessä ei toteudu.
Hannu Karpoa ikävä
American dynamo
14417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
"haluavansa Ostaa windows-käyttöjärjestelmän" Asiakkaalle myydään sitä mitä han haluaa ostaa. Myyjän henkilökohtaiset mieltymykset eivät vaikuta asiakkaan ostopäätökseen.
Saitko windows-käyttöjärjestelmäsi omaksesi? Saatko tehdä sillä mitä haluat? Voitko luottaa siihen, että sitä ei käytetä sinua vastaan? Koetko olevasi tasavertainen sopimuskumppani, kun Eula mainitsee miten sopimus ei sido microsoftia? Oletko kaiken tämän jälkeen edelleen sitä mieltä että sait sen mitä myyjältä pyysit? Et tietenkään. Sinua on huijattu.
Vastaus kaikkiin kysymyksiisis on: Kyllä.
Et omista Windowsia vaikka siitä maksatkin, saat vain tilapäisen käyttöoikeuden. Et saisi sopimuksen mukaan esimerkiksi purkaa sitä ja katsoa miten se on kasattu, mutta minkä tahansa omistamasi tuotteen käytännössä saisit.
"Et omista Windowsia vaikka siitä maksatkin" Kyllä omistan, kun olen siitä kerran maksanut. "saat vain tilapäisen käyttöoikeuden." En joudu palauttamaan sitä minnekään. Kyseessä ei ole myöskään vuokra. Vaan kertamaksulla suoritettu maksu jonka perusteella omistan sen. Ja omalleni saan tehdä mitä haluan. "Et saisi sopimuksen mukaan esimerkiksi purkaa sitä ja katsoa miten se on kasattu, mutta minkä tahansa omistamasi tuotteen käytännössä saisit. " Kyllä saan purkaa sitä, ja vaihtaa sen osia. Ja niin olen tehnytkin.
"Saitko windows-käyttöjärjestelmäsi omaksesi?" Kyllä "Saatko tehdä sillä mitä haluat?" Kyllä "Voitko luottaa siihen, että sitä ei käytetä sinua vastaan?" Ehdottomast Kyllä! "Koetko olevasi tasavertainen sopimuskumppani, kun Eula mainitsee miten sopimus ei sido microsoftia?" Kyllä "Oletko kaiken tämän jälkeen edelleen sitä mieltä että sait sen mitä myyjältä pyysit?" Kyllä. Ehdottomasti. "Sinua on huijattu." Ei ole. Sain juuri sen mitä halusinkin.
>"Et omista Windowsia vaikka siitä maksatkin" Kyllä omistan, kun olen siitä kerran maksanut.< Et muuten omista! Sinulla on vain lisenssi käyttää sitä mutta et omista windowsia! Windows on aina vain Microsoftin omaisuutta johon sinulla on vain käyttöoikeus. >"saat vain tilapäisen käyttöoikeuden." En joudu palauttamaan sitä minnekään. Kyseessä ei ole myöskään vuokra. Vaan kertamaksulla suoritettu maksu jonka perusteella omistan sen.< Et kyllä omista. Ei sinun sitä tarvitse palauttaa mutta et liioin omista. Korkeintaan omistat sen asennusmedian mutta et sen sisältöä! Sen sisältöön on ainoa omistusoikeus vain Microsoftilla. > Ja omalleni saan tehdä mitä haluan.< Et saa. Et saa kopioida sitä, tai jakaa kavereillesi ym. joten ei sinulla ole rajattomia oikeuksia samalla tavalla kuin jos puhuisimme esim. autosta. >"Et saisi sopimuksen mukaan esimerkiksi purkaa sitä ja katsoa miten se on kasattu, mutta minkä tahansa omistamasi tuotteen käytännössä saisit. " Kyllä saan purkaa sitä, ja vaihtaa sen osia. Ja niin olen tehnytkin.< Ei jukran pätkä kun naurattaa taas. :D Luuletko sinä siis että windows ja kone on yksi asia vai mitä tarkoitit että olet purkanut ja vaihtanut osia? Et ainakaan windowsiin! Windowsia kun ei voi purkaa, se ei ole kone, toisaalta kone taas ei ole yhtäkuin windows. Kas noin, juuri noin asiakkaita huijataan. Ei helvetti sentään, kyllä pitäisi jokaisen suorittaa edes jonkinlainen teoria kurssi tietokoneista...kun noin tuntuu menevän ihmisillä käsitteet sekaisin!
"Et muuten omista! Sinulla on vain lisenssi käyttää sitä mutta et omista windowsia! Windows on aina vain Microsoftin omaisuutta johon sinulla on vain käyttöoikeus." Höpöhöpö "Et kyllä omista. Ei sinun sitä tarvitse palauttaa mutta et liioin omista. Korkeintaan omistat sen asennusmedian mutta et sen sisältöä! Sen sisältöön on ainoa omistusoikeus vain Microsoftilla." Höpöhöpö "Et saa. Et saa kopioida sitä, tai jakaa kavereillesi ym. joten ei sinulla ole rajattomia oikeuksia samalla tavalla kuin jos puhuisimme esim. autosta." Heh :) No en minä autoanikaan voi kopioida enkä jakaa. "Ei jukran pätkä kun naurattaa taas" Tarkoitin että olen vaihtanut osia windowsiin. Esimerkiksi; olen vaihtanut explorer.exen.. ynnä muita windowsin .exe ja .dll tiedostoja-
>"Et muuten omista! Sinulla on vain lisenssi käyttää sitä mutta et omista windowsia! Windows on aina vain Microsoftin omaisuutta johon sinulla on vain käyttöoikeus." Höpöhöpö< Sano vaan höpöhöpö mutta näin se vaan on. Tiedät että olen oikeassa, et vaan halua tunnustaa. Huonoa itsetuntoa kenties sulla? Lukaisepa joskus Windowsin Eula niin tiedät että olen oikeassa. >"Et kyllä omista. Ei sinun sitä tarvitse palauttaa mutta et liioin omista. Korkeintaan omistat sen asennusmedian mutta et sen sisältöä! Sen sisältöön on ainoa omistusoikeus vain Microsoftilla." Höpöhöpö< Katso ylläoleva. Tiedät olevasi väärässä, et siis omista sitä, sait vain käyttöoikeuden eli lisenssin. >"Et saa. Et saa kopioida sitä, tai jakaa kavereillesi ym. joten ei sinulla ole rajattomia oikeuksia samalla tavalla kuin jos puhuisimme esim. autosta." Heh :) No en minä autoanikaan voi kopioida enkä jakaa.< Mä tarkoitin lähinnä sitä auton kohdalla että auton voit oikeasti omistaa, mutta windowsia et. >"Ei jukran pätkä kun naurattaa taas" Tarkoitin että olen vaihtanut osia windowsiin. Esimerkiksi; olen vaihtanut explorer.exen.. ynnä muita windowsin .exe ja .dll tiedostoja-< Olet vaihtanut explorer.exen??? Ja mihin olet vaihtanut sen??? Ei päivityksiä lasketa purkamiseksi, sinä puhuit purkamisesta ikäänkuin olisit purkanut koneen tai auton osiin ja vaihtanut osia.. Kannattaiskohan sun Seppo a.k.a. pisteposti lopettaa toi joutavien horiseminen..
On tainnut jäädä asennettaessa käyttöoikeussopimus lukematta.
""Et muuten omista! Sinulla on vain lisenssi käyttää sitä mutta et omista windowsia! Windows on aina vain Microsoftin omaisuutta johon sinulla on vain käyttöoikeus." Höpöhöpö" ""Et kyllä omista. Ei sinun sitä tarvitse palauttaa mutta et liioin omista. Korkeintaan omistat sen asennusmedian mutta et sen sisältöä! Sen sisältöön on ainoa omistusoikeus vain Microsoftilla." Höpöhöpö" Ei ole höpöhäppää. Jos rikot käyttöehtoja, oikeutesi käyttää Windowsia raukeaa. Kannattaa lukea sopimus. "Et saa. Et saa kopioida sitä, tai jakaa kavereillesi ym. joten ei sinulla ole rajattomia oikeuksia samalla tavalla kuin jos puhuisimme esim. autosta." Heh :) No en minä autoanikaan voi kopioida enkä jakaa. Linuxia voi ja saa. Samoin Minixiä ja vaikka freeBSD:tä. Sitäpaitsi voit myös kopioida autosi ja jakaa eteenpäin mikäli osaamista ja rahaa riittää. Windowsia ei saa käyttöehtojen mukaan reverse-engineerata. Kyse ei ollut mistään taikakeinoista, voit kopioida taulun, auton, talon ja kengän mikäli resursseja riittää. Taulu tosin olisi väärennös jos esität sitä alkuperäisenä. ""Ei jukran pätkä kun naurattaa taas" Tarkoitin että olen vaihtanut osia windowsiin. Esimerkiksi; olen vaihtanut explorer.exen.. ynnä muita windowsin .exe ja .dll tiedostoja- " Mikäli et puhu nyt Microsoftin päivityksistä, vaan teemauksesta tai vaikka joidenkin ominaisuuksien muuttelusta olet saattanut syyllistyä lisenssirikkomukseen ja sinulla ei välttämättä ole oikeutta käyttää Windowsia.
"Sano vaan höpöhöpö mutta näin se vaan on. Tiedät että olen oikeassa, et vaan halua tunnustaa. Huonoa itsetuntoa kenties sulla? Lukaisepa joskus Windowsin Eula niin tiedät että olen oikeassa." Bullshit. Puhut paskaa. "Katso ylläoleva. Tiedät olevasi väärässä, et siis omista sitä, sait vain käyttöoikeuden eli lisenssin " Hevonkukkua. Kukaan ei tule hakemaan sitä takaisin. Käytän sitä juuri niin kuin huvittaa, eikä kukaan voi sille mitään. "mutta windowsia et." Kissanvillat ja katinkontit. Minäpä omistan ostamani windowsin. "Ei päivityksiä lasketa" En tarkoittanut päivityksiä. "vaihtanut osia.. " Olen vaihtanut windowsin osia.
"Ei ole höpöhäppää. Jos rikot käyttöehtoja, oikeutesi käyttää Windowsia raukeaa. Kannattaa lukea sopimus" Kyllä tuo on pelkkää höpönhöpöä. Sen jälkeen kun ostin windowsin, Microsoftilla ei ole ollut ostamaani windowsiin enää minkäänlaista omistusoikeutta. Omistajuus vaihtui ostotapahtuman hetkellä > ostotapahtuman hetkellä windows siirtyi minun omaisuudekseni. Asunnon tai auton ollessa kyseeessä, ne ovat pankin tai rahoituslaitoksen omaisuutta niin kauan kuin laina on maksettu. Mutta windowsin maksoin samantien käteisellä, joten omistusoikeus siirtyi minulle välittömästi ostettuani windowsin. "Sitäpaitsi voit myös kopioida autosi " Hehheh. Sinähän vitsiniekka olet. :) "olet saattanut syyllistyä lisenssirikkomukseen ja sinulla ei välttämättä ole oikeutta käyttää Windowsia" Katinvillat.
Ei minulle ainakaan ole koskaan asennettu Linuxia salaa koneelle kun olen sen kaupasta ostanut.