toimiiko haavanhoitoaine myyränsyömiin?

ms_x

Myyrät kävivät syömässä kolmen omenapuun kuorta rungon tyvestä sekä yhden mongolianvaahteran kuorta. Omenapuilla oli jänisverkot suojina, mutta 4 metrisellä mongolianvaahteralla ei mitään suojaa (kun ei aikaisemmin ole myyrille "kelvannut"). Suojasin mongolianvaahteraa haavanhoitoaineella (sillä mudannäköisellä) ja aion laittaa sitä omenapuillekin. Toimiiko ko.aine, kun kuori on syöty? Olen aikaisemmin käyttönyt sitä vain leikkauksen jälkeen.

2

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avittoo...

      Jos vaan runkoa ei ole järsitty ympäriinsä paljaaksi, niin haavanhoitoaineen pitäisi kyllä auttaa. Meillä ainakin nuori omenapuu toipui sillä keinolla edellisen myyrähuipun jälkeen.

      • auttoi

        Kolme vuotta sitten omenapuustamme oli talven aikana järsitty kämmenen kokoinen alue kuorta. Laitoimme suuhen haavanhoitoainetta ja se selvisi hyvin. Pari viikoa sitten tuli puutarhaohjelma, jossa haastateltiin (muistaakseni Helsingin kasvitieteellisen puutarhan) puutarhuria ja se sanoi että puu hoitaa itse "haavansa" umpeen, jos se ei ole kaluttu ympäriinsä paljaaksi. Se ei niin lämmennyt haavanhoitoaineelle, en tiedä miksi. Mut ei meidän puu siitä aineesta kyllä kärsinyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      118
      3130
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2098
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1968
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1172
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      925
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe