loma-asunto

Liepajasta

Missäköhän hinnoissa mahtavat nykyisin pyöriä? Viime kesänä oltiin Liepajassa ja tykättiin todella paljon. Onko Liepajan asuntojen hinnat tulleet samaa tahtia alas kuin Riiassa? Mistä voisi katsella kämppiä?

5

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riganieki

      Vaikka täältä: http://www.ss.lv/lv/real-estate/homes-summer-residences/liepaja-and-reg/liepaja/ Muista kuitenkin, että täällä ei asuntojen ym. ostamisessa olla niin pykälin turvattuja kuin Suomessa. Myös paikalliset standardit ovat hieman erilaisia. On asioita, joista Suomessa itkettäisiin urakalla, mutta ovat täällä osa tavallista elämää. Miten Liepajaan päädyitte, jos sopii kysyä? Se on oikeasti ihan loistopaikka!

      • mukavalta

        Sopivan kokoinen, ei liian turistipaikka, hieno ranta, edullinen, hienoja rakennuksia, pieni rähjäisyys tekee siitä vaan sympaattisemman.


      • Riganieki
        mukavalta kirjoitti:

        Sopivan kokoinen, ei liian turistipaikka, hieno ranta, edullinen, hienoja rakennuksia, pieni rähjäisyys tekee siitä vaan sympaattisemman.

        Harmi vaan, kun se on vähän syrjässä päivittäisten askareitten kannalta. Hieno ja hyvä paikka. Aito latvialainen. Voin suositella kaikille. Hinnat kohdallaan. Huomattavasti paremmin kuin Riian alueella. Eikä kaupunki mikään turistirysä. Upea ranta. Liepajan rannalla on myös hyvää isot dyynit siinä rantahiekan ja puiston välissä. Siellä on hyvä loikoilla tuulelta suojassa. Myös rantapuisto on mukava paikka. Karostan alue on tuulahdus USSR ajalta jne. jne. Ehdottomasti suosittelen. Pari mukavaa ravintolavinkkiä: Fontaine palace - aitoa ihmisläheistä fiilistä, 24h avoinna. Luonne muuttu iltasella. Toinen menopaikka on Bablo. 4ssä kerroksessa vähän toisenlaista meininkiä. Mukava, mutta jossain määrin hieman pinnallisempi paikka. Fiksu kattoterassi. Jos haluat enemmän tietoa, meilaa [email protected]


    • 1 loma-asunto

      aikoinaan kierrellessäni baltiaa pidin eniten palangasta,mutta ostin asunnon sitten pärnusta koska sinne on helppo mennä ja suomen kielelläkin asioita hoitaa,ei ehkä niin eksoottinen kuin liepaja.tällä hetkellä kiinnostaisi ehkä eniten riiga varsinkin jos asuisin tampereella.käytännöllisiäkin syitä kannattaa miettiä eikä pelkästään hintaa.pidätkö asuntoa tyhjillään kun et käy siellä vai yritätkö vuokrata sitä suomituristille vai paikalliselle?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      116
      3696
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2423
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2068
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1011
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      909
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      871
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      835
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      830
    9. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      95
      730
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      717
    Aihe