Queenin legendaarisuus

........

Teen youtubeen videon rock-historian legendaarisimmista bändeistä, top 10. Queen on ilman muuta mukana listalla, mutta mille sijalle se mielestänne olisi aiheellista sijoittaa? Ehdotuksia ja vaikka perusteluitakin mukaan. Muita ehdotuksia listalle? Tiettyjä ei tietenkään voi sivuuttaa, ja ajattelin laittaa sinne ainakin Beatlesit, Rollarit, Zeppelinin, Black Sabbathin, AC/DC:n, ehkäpä The Doorsin...

21

1409

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bad Co.

      "Teen youtubeen videon rock-historian legendaarisimmista bändeistä, top 10. Queen on ilman muuta mukana listalla, mutta mille sijalle se mielestänne olisi aiheellista sijoittaa? Ehdotuksia ja vaikka perusteluitakin mukaan." *** Bändien legendaarisuus on melko todella suhteellinen käsite ja hyvinkin pitkälti makuasia, sillä mitään totuuksia ei tässä(kään) asiassa ole olemassa. Eri kriteerit suosivat eri bändeja. Ja vaikkei joitain tunnettuja bändeja, kuten allekirjoittaneen kohdalla esim. Black Sabbath tai Pink Floyd, pahemmin kuuntelisikaan, niin niiden legendaarisuutta ei pysty siltikään kiistämään. Mutta tullakseen takaisin aiheeseen, niin listaa laatiessaan ei kannata unohtaa, että Queen on hiljattain valittu sekä Suomen, että Britannian kaikkienaikojen parhaaksi yhtyeeksi, joka kertoo jo melkoisen paljon bändin arvostuksesta. Itse sijoittaisin Queenin ainakin kolmen parhaan joukkoon, kaikki yleisimmät kriteerit mukaan lukien. Todella kinkkistä poimia kymmenen parasta jokatapauksessa. Itse nostaisin Q:in lisaksi siihen sakkiin The Whon, Led Zeppelinin, Beatlesin, Rolling Stonesin, Pink Floydin, Black Sabbathin, The Doorsin, Beach Boysin, sekä U2:n. Järjestystä en kuitenkaan lähtisi määrittelemään.

      • ap.

        Ajattelinkin laittaa ne sittenkin aakkosjärjestykseen :)


      • ap...

        Missä yhteydessä Queen on valittu Suomen sekä Britannian kaikkien aikojen parhaaksi yhtyeeksi??? Kerro heti!


      • apon
        ap... kirjoitti:

        Missä yhteydessä Queen on valittu Suomen sekä Britannian kaikkien aikojen parhaaksi yhtyeeksi??? Kerro heti!

        Heti alkoi minuakin kiinnostaa, kerro kerro.... :)


      • Bad Co.
        ap... kirjoitti:

        Missä yhteydessä Queen on valittu Suomen sekä Britannian kaikkien aikojen parhaaksi yhtyeeksi??? Kerro heti!

        "Missä yhteydessä Queen on valittu Suomen sekä Britannian kaikkien aikojen parhaaksi yhtyeeksi???" *** Ilta-Sanomien (14.12.2007) gallupissa selvitettiin kaikkien aikojen parasta bändiä ja voittajan nimen voi jo tämän topicin sisällöstäkin aavistaa. Toiseksi sijoittui The Beatles ja kolmanneksi The Rolling Stones. linkkiä Britanniassa tapahtuneeseen äänestykseen: http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/6224235.stm


      • jotakin rajaa

        U2 mahtuu muka listalle, mutta ABBA ja Jimi Hendrix Experience eivät?? Katsokaa hieman meriittejä ja huomatkaa, ketkä tulee musiikin valossa nostaa tuolle listalle.


      • sillit
        jotakin rajaa kirjoitti:

        U2 mahtuu muka listalle, mutta ABBA ja Jimi Hendrix Experience eivät?? Katsokaa hieman meriittejä ja huomatkaa, ketkä tulee musiikin valossa nostaa tuolle listalle.

        no ei abba kyllä mikään rockbändi ole eli ei tuolle listalle kuulu. JHE kyllä ehdottomasti kuuluis.


    • Quantanamo

      The Jimi Hendrix Experienceä tuskin voi tuolta listalta pois pudottaa...

      • .....

        mutta jotenkin ajattelen Hendrixiä aina sooloartistina, ja niin taitaa moni muukin tehdä.


      • Bad. Co.
        ..... kirjoitti:

        mutta jotenkin ajattelen Hendrixiä aina sooloartistina, ja niin taitaa moni muukin tehdä.

        "mutta jotenkin ajattelen Hendrixiä aina sooloartistina, ja niin taitaa moni muukin tehdä." *** Niinpä. Sama juttu myös Bruce Springsteenin (ja E-Street Bandin) kohdalla. Usein ajatellaan Brucea sooloartistina, vaikkakin taustalla on loisteva, monen mielestä maailman kovin, taustabändi. Tämä kombinaatio on myöskin vahvasti ehdolla TOP 10:een.


    • Retkuilija

      Deep Purplen.

      • Ettei totuus unohtuisi

        Joku kysyi perusteluja, yleisesti? Kuunelkaa Sister Morphine, Wild Horses, Bitc.. ja muutamia livepätkiä...


    • laakso.paivi

      Mutta 2 ekaa on mulle Queen ja Bruce &E streets band

    • Legendaarisimpia bändejä on mielestäni Queenin lisäksi esim. Beatles, Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, Judas Priest, Iron Maiden, Rolling stones (en kuuntele, mutta sanon tämän kuitenkin), Free (kyllä, vaikka on ihmisiä jotka ei tiedä tätä Paul Rodgersin ekaa bändiä, voisin mainita myös Bad Companyn, Rodgersin toisen bändin, jonka perusti 1973 Freen hajoamisen jälkeen), Eagles (ei ole oikein napannut, vaikka olen joskus yrittänyt kuunnella), The Who (ei ole jostain syystä kauheasti uponnu muhun), Dire Straits, CCR, Genesis, Rush, Pink Floyd (ei jostain syyatä ole hirveästi napannu). Onhan näitä.

      Muun tyylisistä kuin rockbändeistä (no, Genesis operoi 1980-luvulla ehkä vähän enemmän popin kentällä, mutta mainitsin sen tuossa toisessa joukossa, kun aloitti kuitenkin progebändinä) esim. Jackson five, Eart wind and fire, ABBA ja Culture club.

    • Ja Glenn Miller orchestra.

    • Ja tuli vielä mieleen sellaiset kuin The Supremes ja Ishley brothers.

    • Ja tiettu Bee Gees.

    • Ja lisäisin vielä noihin legendaarisiin bändeihin vielä Whitesnaken . Tästä voidaan nyt olla monta mieltä ja varmasti jotkut ovat sitä mieltä, ettei tämä bändi ole kauhean legendaarinen jos vaikka vastassa on sellaisia bändejä kuin esim. Free ja Zeppelin, mutta kyllä minusta tuo kunnia kuuluu myös Snakelle.

      • Anonyymi

        Kyllä se on joo aika kova valinta myös, näitä on niin paljon ja makuasia mitä valitsee. Genesis ja kaikki muut, huh mikä määrä hyviä yhtyeitä.


    • Anonyymi

      Queen on #1

      Turhapa sitä on selitellä, parempia vaan ei ole

    • Ja unohtui tuosta mun aiemmasta kommentista sellaiset glamrockbändit kuin Slade, Sweet ja T.Rex. Aika legendaarisia nekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe