Leipää?

Leipää?

Onko pakko syödä leipää? Kaupan gluteenittomat leivät ovat pahan makuisia ja kamalan kalliita. Itse tehtynäkin gluteenittomasta leivästä tulee kallista ja isotöistäkin se on. Eikä ne edes onnistu. Eikä kuituja ja vitamiineja saa mistään muusta?

3

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä100000000000

      Tuosta en tiedä, onko pakko syödä, uusi olen näissä asioissa itsekin. Mutta makujutuista, äkkiä niihin tottuu. Itse täs vasta noin kuukauden päivät näitä juttuja olen tutkinut ja uusia makuja syönyt. Aiemmin olin maistanut, yhdellä lapsella on gluteenittomat eväät. Minusta ne on olleet tosi pahoja! Nyt sitten "väkisin" itse olen opetellut, vängällä syönyt, lievittänyt leivän makua kunnon päällisillä. Pakko tunnustaa, on ne alkaneet maistua! Yhtä kaupan valmisleipää, jota joskus olen maistanut aivan äly pahaksi, nyt se maistui jopa hyvältä! Tuohon kalliuteen, onhan ne kalliimpia. Mutta, esim. joku jauhoseos puolen kilon, maksoi muistaakseni alle 2 euroa. Siitä saa vuokaan leivän, hiivaa, suolaa, öljyä, vettä lisäten. Vuokaleipä tulee helposti, sen siivutan ja pakastan siivuina. (lapselle oon tehnyt näin jo pitkään). Sulatan sen mitä kerralla syö. Ei ton leivän hinnaksi kuitenkaan tuu ku noin 3 euroa, ja aika monta siivua tulee. Muutama palanen päivässä, riittää siitä syötävää ihan kohtuu ajaksi.

      • minä100000000000

        sorry siis tuossa piti olla alle 3 euroa... 2 ja risat se oli.


    • täysjyvä

      hei! saako suomesta tummaa täysjyvä hirssijauhoa? jos saa niin sitä voi laittaa pari ruokalusikallista jugurttiin tai keittoihin tai kastikkeisiin ja siitä saa kuituja. valitettavasti muistan kyllä että suomessa on surkealla mallilla keliaakikon elämä . tuskin tuota sieltä saa, mutta toivottavasti ainakin joskus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      270
      17556
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12481
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5138
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5038
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4172
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3476
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe