Anime esteenä seurustelulle!!!

Aivan!

Kyllä, luit oikein! anime ja manga VOIVAT olla seurustelulle PAHASTI esteenä. en nyt väitä et kaikille tämä on esteenä mutta ainakin minä olen yksi jolle se on,tavallaan...

oon nyt kahden likan kans seurustellut joiden kanssa meni ihan hyvin. mutta niillä alkoi keittämään se kun olin niin anime ja manga hullu! en siis ole niin hullu fani että minä en muuta teekkään kun tuijotan animee ja luen mangaa. mutta aina jos saa jostakin rahaa niin tottakai minulle heti ekaksi tekis mieli ostaa se uusin manga mitä löytyy... ja siitäkös tytöt suuttuivat. "taasko sä niitä piirretyjä!"

tottakain tähän on ratkaisuna se että alkaa seurustelemaan semmosen tytön kanssa joka myös harrastaa animea ja mangaa. mutta tämä vaihtoehto sulkee todella paljon tyttöjä pois kuviosta. miettikää nyt, seurustelun EHTONA se että tyttö harrastaa animee? jos ei harrasta niin voi odottaa ongelmia jos ei tytöllä ole todella pitkä pinna. ainakinn e mun kaks tyttöystävää jakso aluksi katella tätä mun anime hulluutta mutta kyllästyivät siihen sitten ajanmittaa.

11

2290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmm

      jos olet kamala pelihullu,niin menetät kaverisi.jos olet kova dokaamaan,seurustelu menee pilalle.sama juttu toimii melkein missä vaan.

      olet aika heikkomielinen jos et pysty pitämään ystävyyssuhteita manga/animehulluutesi takia.muista että elämää on tietokoneen näytön ulkopuolellakin.joten osta kukkakimppu ja suklaarasia tyttöystävillesi ja pidä heidän kanssaan hauskaa.jos saisit pelastettua vielä ystävyyssuhteesi...
      ja keksi joku toinen harrastus ohelle tai älä aina osta mangaan/animeen liittyvää tavaraa kun saat rahaa.

    • Kurumi

      ...hätä ole tämän näköinen. Onhan Suomessa nykyään paljon tyttöjä, jotka ovat koukussa animeen ja mangaan. Kyllä se minusta on ihan normaalia pyrkiä seurustelemaan lähinnä sellaisten ihmisten kanssa, joilla on samat kiinnostuksenkohteet; minäkin olen niin armoton nörtti, ettei varmaan kukaan muu kuin toinen nörtti kestäisi sitä katsella. (Enkä varmasti alkaisi muuttaa itseäni seurustelukumppanin mieliksi.)

      Tietenkin jos olet kirjaimellisesti niin kilahtanut animeen ja mangaan, että kaikki aika menee niiden parissa, niin silloin voisi jo vähän lyödä jarruja päälle; muuten en näe mitään pahaa siinä, että omaa rakkaan harrastuksen jota haluaa jatkaa seurustelusta huolimatta.

    • hrst

      Voisiko tulla ehkä mieleen, että seurustelun perusedellytys voisi olla myös ystävyys. Jos toinen ei voi hyväksyä toisen harrastuksia, se on ilman muuta este riippumatta siitä, mikä se harrastus nyt sattuu olemaan. Anime ja manga harrastuksina ovat varmaan vähemmän ärsyttävästä päästä kuitenkin. Ilmiö pitää siis yleistää koskemaan kaikkia harrastuksia.

    • Himura_Kenshin

      Minä en ole ihmissuhteiden asiantuntija kun en itse tyttöystävää omista, mutta sen minä tiedän että kestävä suhde tarvitsee kestääkseen molemman puolisen ymmärryksen toisen intressejä kohtaan. Eli siis, sinun pitää pystyä ymmärtämään heidän harrastuksiaan ja heidän sinun. Tämä on helkkari soikoon jumalan todistama fakta.

      Hitto soikoon, jos kyseisiä tyttöjä haittaa se että katselet animea niin vika on silloin heissä eikä sinussa! Yhtä hyvin sinä voit sanoa "taasko sinä katselet Salattuja Elämiä" tai vastaavaa. Jos tyttö ei suostu ymmärtämään niin heitä pellolle. Jos oikeasti välittää niin antaa kyllä anteeksi toisen omituisuudet ja ymmärtää toisen intressejä, sen verran minä rakkaudesta tiedän.

      Älä missään nimessä vain muuta omia harrasteitasi sen takia että joku toinen ei sitä ymmärrä, ei Einsteiniäkään aluksi ymmärretty.

    • Poku89

      Voi olla vaikea juttu... mutta jos puhut jostain muustakin kuin mangasta&animesta joistain asioista jotka heitä kiinnostavat niin voi olla että he eivät pian välitä siitä että keräät 'piirrettyjäsi'. (Olenko oikeassa???)

    • Mimi

      Pistetääs nyt naispuolisena henkilönä jotain palautetta. Itse en luultavasti suuresti häiriintyisi jos poikakaverini omaisi jonkun oudon harrastuksen (ei sillä että anime ja manga olisi outo harrastus)... Paitsi, jos kyseessä on vannoutunut jalkapallo/urheilu kiihkoilija, se ei ehkä viehättäisi niin paljon. Toki yrittäisin ensin ymmärtää, mutta jos se on täysin ylitsepääsemätön este, niin ei sille sitten mitään voi! ^-^'

      Toki olisihan se mukavaa, jos kumppanilla olisi samat intrestit, olisi enemmän jaettavaa. Mutta mukavempaa olisi kyllä saada opettaa joku mukaan animeen ja mangaan!

    • Tixu

      Annataas nyt toisen Naispuolisen antaa mielipide...
      Anime ja Manga eivät ole esteenä seurustelulle, vaan se miten niitä "käyttää", ei ihme jos seurustelukumppanisi jätti sinut, jos et puhunut muusta kuin Animesta tai Mangasta... Minulla on ystävä, joka puhuu taukoamatta Animesta ja Mangasta. Kerran hän puhui 12 tuntia, lähes putkeen Animesta, ja uskokaa, silloin Anime ja Manga alkoi tulla ulos korvista. Minä itse olen aivan hullu Anime ja Manga fani, mutta en puhu niistä taukoamatta!Joten meneppäs itseesi ja mieti sen toisen osapuolen tunteita ja kiinnostuksen kohteita!Voit syyttää asiasta vain itseäsi... Ja kyllä... Tyttöjä, jotka pitävät Animesta ja Mangasta on paljon...

      • Ranma maniac

        tuossa on pointi!....minäkin olen anime ja manga
        fani mutta jos puhuu yhestä ja samasta aiheesta jatkuvasti ja taukoamatta niin ei kukaan jaksa sellaista touhuu....


    • Neko, ne?

      Luulen että jos pyytäisit joitain tytöistä joista tykkäät katsomaan jotain vähän sodattomampaa animea, he jäisivät varmasti koukkuun. Anime on tärkeä osa elämääni =) koska joihinkin animeihin jää pahasti koukkuun ainakin minä =D kuten, Kamikaze Kaitou Jeanne ja Fushigi Yuugi. Aloitin animen katselun jollain yksinkertaisella, kuten kissojen valtakunta. Nyt kuitenkin katselen englanniksi tekstitettyjä animeita. Esimerkkeinä: Inuyasha ja Karin. Luulen, että anime valloittaa ! Ganbatte!

    • harleykka

      olli tykkää hentaista, kairaa sitä

      • pipsapossufan

        Pipsa possu on hyvää hentaita


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      130
      4342
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      39
      3278
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2443
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      221
      1531
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      23
      1393
    6. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      213
      1126
    7. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1079
    8. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      71
      1073
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      22
      988
    10. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      127
      812
    Aihe