miks majori heittää vedet syyläristä onko kansipahvi mennyt vaiko peräti sylinteriputki puhki vika esiinty jo viime kesänä toisinaan mut nyt jatkuvana heti kun käynnistää, käynnistyy kyllå erittäin helposti ja moottori öljyt näyttäs pysyvän puhtaina eivätkä lisäänny
majorin nesteet
trahata
4973
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ota termostaatti pois, ja kokeile pysyykö nesteet nyt sisällä. Minulla kävi Marorissa juuri noin. Vaihdoin termostaatin, eikä auttanut. Sitten yksi viisas kysyi oliko siinä termostaatin lautasessa muutaman millin reikä. Tässä ei ollut sitä reikää, ja siksi nesteet pihalle. Sulla voi olla se reikä tukossa. Tai termostaatti on sitä mallia ettei se sulkeudu tiiviisti ja tämä vastaa sitä reikää.
kone on velipojan ja se kehu kyllä tarkistaneensa termostaatin toiminnan"äidin peruna kattilassa#,tuli kuitenkin mieleen että voisko syyläri olla niin tukossa alaosastaan ettei vesi kunnolla kiertäs,sekun kuulemma näytti hirveen ruosteiselta, äkkiä sen kannen poiskin nostaamut jos kuitenkin turhaan .antakaa apuja
kansipahvi.
Majorin märät sylinteriputket lähtee tosi herkästi liikkeelle. Jos näin pääsee käymään menee nesteet öljytilaan, ja tällöin on todella vaikea saada oo renkaat pitämään putken alapäässä. Lukitse putket kannen pulteilla, sopiva rauta painamaan sylinteriputken reunaa. Kannattaisi varmistaa se, ettei termostaatti estä ilman pääsyä läpi. Jos ilma ei pääse läpi, jää ilmatyyny lokiin. Kun ilma lämpiää se laajenee huomattavasti ja ajaa nesteen pois lokista.