Itseä pelottaa että se leviäisi suomeenkin. Luin jostain että meiltä löytyy siihen kyllä lääkettä, mutta sitä ei voi kieltää etteikö se ehtisi tappamaan ihmisiä. On tappanutkin jo yli 140.
Olen mm. virusaiheisten romskujen ystävä, ja olen pelännytkin että se iso pandemia saattaa iskeä elinaikanani. En siis pelkää niinkään oman henkeni puolesta, vaan kaikkien muiden. Miettikää kuinka pahasti nuo virukset saisivat riehua kehitysmaissa..
Plekäättekö pandemiaa?
siis sikainfluenssaa..
9315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On Kalasnikovit. Tää viirus on tarkootettu rikkahampiin maihin.
Kokonaisuuden kannalta olisi vain edullista että liikakansoituksesta kärsivien maiden väkiluku laskisi tasolle joka pystytään ylläpitämään ilman nälänhätää. Kaikki henkiin jäävät voisivat silloin paremmin kuin ennen. Maailmassa on jo liikaa ihmisiä.
Se on saletti. Syömme siat viiruksineen päivineen ja pierastaan takkaan. Sinne hulmahtaa pandemiat.
Pelkään että jää liian miedoksi tämä tautiaalto. Sars ja Ebola, nuo kulkutautien kuninkaalliset saisivat jo lähteä maailmankiertueelle. Ebolaakin on jo saanut odottaa 17 vuotta, taisi kuivua kasaan se setti. Sars starttasi lupaavasti mutta hyytyi taas jonnekin.
kun siat oppii lentämään. Silloin tulee lentosikainfluenssa.
Porissa on sikainfluenssaepäilyn takia eristetty juuri potilas! Tämä on faktaa ja minua pelottaa!
Tauti tulee. Mieti miten itse järjestät elämäsi, jos sairastut. Eristykseen eivät toki kaikki mahdu, vaikka lupaillaan. Tilanne on parissa viikossa vakava, koska itämisaika on vain 1-3 päivää. En ole siivooja, mutta siisti. Yhdestä se tauti lähtee. Joku saa sen sairaalassa, vie kotiin ja vot..
Olisi varmaan paljon turvallisempaa jos sitä potilasta ei olisi eristetty, vaan hän juoksentelisi pitkin kaupunkia, aivastelisi kävelykadulla ja räkisi pitkin seiniä hespurkerissa.
http://elisa.net/uutiset/kotimaa/?id=44835514 "Ensimmäinen sikainfluenssaepäily on ilmennyt Suomessa. Meksikosta palannut potilas on eristyshoidossa Päijät-Hämeen keskussairaalassa Lahdessa. Hänet otettiin hoitoon eilen illalla, ja viruslääkitys on aloitettu. Myös potilaan lähipiiri on jäänyt vapaaehtoiseen kotikaranteeniin tautiriskin vuoksi. Yli kymmenen henkilöä saa myös ehkäisevänä lääkityksenä Tamiflu-influenssalääkettä. Suomen ensimmäinen tautiepäily tuli julki aiemmin tänään. Päijät-Hämeen keskussairaalassa hoidetaan iäkästä naista, joka on vastikään palannut Meksikossa. Päijät-Hämeestä kotoisin oleva nainen oli viettänyt useita kuukausia keskisessä Meksikossa."