Ihmettelen suuresti näitä risupartoja suojelemassa saimaalaista.
Totta on että kalastus rajoituksia ja suojelu alueita on tehtävä jotta tämä ainutlaatuinen eläin säilyisi jälkipolvillekin mutta minkä helvetin takia nämä risuparrat on sauvoillaan tökkimässä joka ainoaa norpan pesää. Stressi, ahdistus yms ajaa viimeistään ne sitten pesistä liikkeelle tai sauva on jossain silmässä pystyssä.
Jos te olette vaatimassa muilta niin jättäkää nyt helvetti itsekin norpat pesiinsä rauhaan!
Saimaan norpan
suojelusta
281944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Nämä hörhöt on suurin uhka norpalle. Ollaan muka leikkivinään luonnonsuojelijoita. Täysin paska porukkaa. Tienaahan siitä muutama leipänsä. Rupeaisivat suojelemaan vaikka lapamatoa.
Älkääs nyt kiljusiepot lässyttäkö asioista joista ette mitään ymmärrä. Menkää tyhjän huutelijat vaikka lapioimaan paskaa, jos sekään nyt onnistuu moisilta pösilöiltä.
Minkälaisen tuloksen norpanlaskijat muotoilevat tänä keväänä, siinä heillä on miettimistä,että mikä määrä kuutteja olisi heille edullisinta ilmoittaa. Viimevuonna he ilmoittivat 51 kpl eli hiukan enemmän, kuin aikuisempina vuosina. Mutta norppien kokonaismäärää alensivat 20 kpl. Kyllä sieltä jonkunlainen tulos tulee, kun lyövät karvaiset päät yhteen.
Oli tulos mikä tahansa, on totuus kuitenkin, että norppia on äärimmäisen vähän. Verkkokalastus kokonaan kieltoon. Eikä olisi pahitteeksi, vaikka kalastus kiellettäisiin kokonaan. Samaten moottorikelkka- ja mönkijäralli kieltoon jäällä. Keskeisillä norppa-alueilla korkeintaan parimetriset soutuveneet sallittakoon. Mieluiten alueet kuitenkin täysrauhoitukseen ja tavallisille pulliaisille pääsykielto ankaran rangaistuksen uhalla. Nämä keinot otetaan ennen pitkää käyttöön, mikäli te uhittelevat "kaikkitietävät" punaniskat ja muut hölmöläislökäpöksyt ette lopeta norpan vainoamista.
Niitä on niin vähän että sisäsiittoisuus tekee niistä lopun, ellei mikään muu. Inhimillisintä olisi lopettaa ne kerralla.
kummatko loppuu ensin,norpat vaiko kalastus? Veikkaisimpa ensimmäistä vaihtoehtoa. Siinä ei nikottelusi paina paskaakaan!
kun suojelet niin veikkaukseni on että norppa on mennyttä muutaman vuoden sisällä.tuli ihan näin kesän kynnyksellä mieleen niin kyselen tässä samalla.liekö tullut mitään tietoa kuka laski tässä muuan vuosi sitten sen hopeaketun lokkien pesimäluodolle lehdestä vain luin mutta tuli äsken vain mieleen että mitä jatkossa tapahtui?jäikö syyllinen kiinni?kun nyt ei jotain samansuuntaista kukaan keksisi...
suurin osa suomalaisista kannattaa verkkokalastuksen kieltämistä Saimaalla. Voipi olla, että kun kalastajat vielä tarpeeksi pieksävät suutaan nettipalstoilla ja uhkailevat norppakannan kustannuksella, saatta uho sattua omaan nilkkaan ja hyvinkin kipeästi.
Voitaisiin kieltää kalastajilta vaikka henkilöauton käyttö 30 km rantavyöhykkeellä. Ja asuminen. Oikein mieltä lämmittää kun ajattelen, mitä kaikkea voitasiin norpan vuoksi kieltää.
kielletään tuolla asenteella.omasta mielestäni laji on jo hävinnyt kun ei pysty sopeutumaan kerta luonnonmuutoksiin niin häviää suojelusta huolimatta.
Kyllä se on tuo teikäläisten hälläväliä -asenne, joka norpan kohtaloksi koituu. Juuri siksi teidät pitää panna ojennukseen. Jos ei hyvällä, niin sitten pahalla.
vaan aikahan tuon näyttää katso ja näe.
Toinen vastaava tapaus itärajalta. Jokunen vuosi sitten paasattiin susen täyssuojelusta samalla lailla kuin nyt norpista. Ei kuunneltu paikallisia vaan nämä "risuparrat" ajoi asiaa betonilähiöistään ja päätökset tehtiin brysselissä. No kaikki tietää kummat loppui, paikallisetasukkaat vai sudet? Ei ihminen tyhmä ole, kyllä se itseään ja oikeuksiaan puolustaa.
täällä laskuhumalassa taas kirjoittelevat potaskaa luonnonsuojelusta parhaaseen työaikaan. Niinkun luulevat muka vaikuttavansa jollain tavoin tähänkään asiaan käytännössä. Suojelu etenee ja virattomat turajussit sen kun naukuvat nettipalstoilla..
Etelä-Saimaalla kerrotaan kuutin hukkuneen verkkoon. Siinä kaikki. Miksi ei ilmoitettu tarkkaa paikkaa ja henkilöä, jonka verkkoon se oli hukkunut. Kaiken kukkuraksi se ihmeellisesti irtosi verkosta ja painui pohjaan. Ei ole mahdollista.
Kyllä ennen hukkumistaan olisi poyritellyt itsensä sellaiseen pussiin, ettei irtoa kuolleena verkkoa nostettaessa. Taisi olla huuhaa juttu tarkoituksella ennen a-talk ohjelmaa televisiossa. Ellei tarkempaa tietoa tule, ei Saimaalla ole tänä vuonna hukkunut verkkoihin yhtään ainaa kuuttia.
Nyt on metsähallituksen kerrottava tarkat tiedot, muuten juttu on myöhästynyt aprillipila.
On juuri hupiluonnonsuojelijat, jotka ei välitä luonnosta vaan se on vain välikappale ihmisvihalle.
mitä ovat hupiluonnonsuojelijat? Mikä ihmeen ihmisviha?
No olisikos vaikka hupiluonnon suojelijat niitä "kettutyttöjä" jotka vapauttelee petoja luontoon ja teurastaa kanoja särkemällä tuotantolaitoksien laitteita. Juoksentelevat metsissä levittelemässä oravan paskaa ja sitovat itsensä duunareitten työkoneisiin.. SIIS MIKÄ IHMISVIHA JA VIHA LUONNONSUOJELUUN?? Luonnonsuojelu on hieno asia. Oikeat suojelijat tekevät työtään rakentavassa hengessä ihmisten kanssa joihin suojelu vaikuttaa, tehdään molemmin poulisia kompromisseja ja kunnioitetaan kaikkia asianosaisia, mielipiteitä ja tarpeita. Jäävät vain valitettavasti näiden "risupartojen" ja muiden hörhöjen varjoon jotka tuhoaa yleistä ilmapiiriä luonnonsuojelua kohtaan touhotuksellaan ja rikoksillaan. Siinä minun perusteet. Aloittaja voi kertoa omansa jos ajatukset eivät kohdanneet.
nii..kerropa yksikin tapaus jossa on levitetty "oravan paskaa luontoon". Hei älä edes yritä, koska sellaista ei ole tapahtunut.
kettutytöt ja muut liittyvät edes vähäisessäkään määrin luonnonsuojeluun? Eli edelleen sun perusteet on hukassa..
Eikös tässä puhuttukaan "hupiluonnonsuojelijoista" jotka pilaa luonnonsuojelijoiden maineen.. Opettele tekstin ymmärrystä niin elämäsi helpottuu monin tavoin.
Osoitat kyllä sen älykkyyden tason mikä tällä palstalla hönkii :D ettet vain olisi erään vakio nimimerkin käyttäjä? :DDD Eikös perusteluissa puhuttu "hupiluonnonsuojelijoista" jotka pilaa LUONNONSUOJELIJOIDEN maineen. Luonnonsuojelijatkin mainittiin, hieman eri sävyssä vain!
hupiluonnonsuojelija, mitä se luonnonsuojelija-termi siinä tekee?
A-talk ohjelmassa esiintyi Juha Taskinen ja Luonnonsuojeluliiton edustaja.
Heidän esiintyminen oli ala-arvoista huutamista.Ei siinä ollut päätä eikä häntää.Miten televisiossa voidaan sallia tuollaista moukkamaista esiintymistä. Tosin tuollaiset ohjelmat avaavat ihmisten silmät huomaamaan millaisia ihmisiä norpan suojelijat ovat. Onneksi ministeri Anttila ja Auvinen malttoivat mielensä. Niinhän sivistyneillä on tapana.
Etkä ääliö edes tuon vertaa tiedä että kuutit ovat jo jättäneet pesänsä laskentojen aikana keväällä.
Mitä sitä luonnon kiertokulkua estämään. Eläin tappaa, ihminen tappaa, eläinhän se ihminenkin on. Kaikki geenithän menisi sekaisin ellei luonnollista kiertokulkua sallittaisi, ja tulisi pelkkiä kusipääkakaroita. Säälittävää touhua tuo ns. norppien suojelu, veneitä tarvitaan, löpöä tarvitaan, kiikareita tarvitaan, univormuja tarvitaan... Kuka maksaa? Minäkin, veronmaksaja, vaikkei yhtäkään haluttaisi. Emme voi, eikä meidän tarvitse puuttua luonnonkulkuun, vai voiko joku väittää, että 100 000 vuoden päästä norppa olisi jotenkin merkittävä tapaus. Voisi vaikka miettiä, että nykyisen tuntemamme tieteen ajanhistoria muutettuna 24 tunnin aikatauluksi tarkoittaisi seuraavaa - dinosaurukset elivät klo 8:00-16:00 ja ihminen syntyi klo 23:59:30.
Olen täsmälleen samaa mieltä kanssasi. Ihmisen ei tule puuttua luonnon kiertokulkuun. Ehdottomasti kaikenlaiset suojelualueet ja rajoitukset tulisi purkaa välittömästi!
Samalla pitäisi poistaa kaikenlaiset rokotukset joita ihmiset käyttää. Olemmehan jo nähneet minkälaisia tuloksia se ihmiskunnassa aiheuttaa kun minkäänlaista luonnollista karsintaa ei pääse tätä kautta tapahtumaan.
Myös kaikki teolliset lääkkeet tulisi poistaa luonnollista valintaa sotkemasta. Jokainen etsiköön taholtaan kasviksista vaivoihinsa lääkityksen. Ne jotka tähän eivät kykene tulisikin poistaa.
Olen kanssasi samaa mieltä. Etelä-Saimaalla kerrotaan kuutin hukkuneen verkkoon. Siinä kakki. Miksi ei kerrrottu tarkkaa paikkaa ja henkilö, jonka verkkoon se oli hukkunut. Kaiken kukkuraksi se ihmeellisesti irtosi verkosta ja painui pohjaan. Ei ole mahdollista. Kyllä kuutti ennen hukkumistaan olisi pyöritellyt itsensä sellaiseen pussiin, ettei irtoa kuolleena verkkoa nostettaessa. Taisi olla huuhaa juttu tarkoituksella ennen a-talk tv-ohjelmaa. Ellei tarkempaa tietoa tule, ei Saimaalla ole tänä vuonna hukkunut yhtään kuuttia verkoihin. Nyt on risupartojen aika kertoa tarkat tiedot., muuten juttu oli myöhästynyt aprillipila