http://www.aijaa.com/v.php?i=4107544.png
Vaikuttaa lupaavalta
Onko teillä jo tämä Microsoftin tuote?
Linuxisti
7474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Monet kirjoittajat haukkuvat täällä linuxia, vaikka heillä ei ole mitään käyttökokemuksia. Silloin asiaakaan ei heru, sitä peruspanettelua. Asiakritiikki olisi sen sijaan suotavaa. Aloitukseen sopiva vastakuitti tuli ubuntuni ruudulle juuri äsken. Kone herjasi etteivät päivitykset onnistuneet ja käski tekemään päivitykset manuaalisesti. Sitten tuli lisäherjaa: Kaikkien ohjelmalähteiden hakemistoja ei voi noutaa Ohjelmalähde on saattanut poistua käytöstä tai siihen ei saatu yhteyttä verkko-ongelmien vuoksi. Noutamatta jääneen hakemiston sijaan käytetään vanhempaa versiota, jos sellainen on saatavilla. Muussa tapauksessa kyseinen ohjelmalähde jätetään huomiotta. Tarkista verkkoyhteytesi ja varmista, että asetuksissa annettu ohjelmalähteen osoite on oikein. Tiedoston http://security.ubuntu.com/ubuntu/dists/gutsy-security/main/binary-i386/Packages.gz nouto ei onnistunut 404 Not Found Tiedoston http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/gutsy/main/binary-i386/Packages.gz nouto ei onnistunut 404 Not Found [IP: 91.189.88.140 80] Joidenkin hakemistotiedostojen nouto ei onnistunut, ne on ohitettu tai käytetty vanhoja.
"Silloin asiaakaan ei heru, sitä peruspanettelua." Tarkoitin: Silloin asiaakaan ei heru, vaan sitä peruspanettelua.
Ubuntun palvelimilla on ollut ruuhkaa 9.04-version ilmestymisen vuoksi. Ruotsin ja Norjan palvelimet ovat toimineet koko ajan kai paremmin kuin Suomen. Et kai sinä enää käytä Gutsy Gibbonia, eikö sen tuki ole jo loppunutkin?
Kiinnitin muuten huomioni samaan asiaan että dynamo haeskelee Gutsyn paketteja? Mitä tulee ruuhkaan niin kyllä se oli jo aiemmin pääpalvelimella ohi, en saanut peileiltä muuta kuin erroria mutta pääpalvelin, kuten taisi olla tuossa dynamollakin, toimi jo toissapäivänä hyvin. Tai sitten satuin vain hyvään saumaan. Mutta kannattaisiko tosiaan harkita Gutsyn päivittämistä ylemmäs, sen tuki tosiaankin loppui 10 päivää sitten ;)
Ovat hyvinkin saattaneet lopettaa vanhat turhat pakettivarastot.
Kone on nyt päivitetty. Käytän 8.04:sta (Hardy) mutta Gutsyn lähteiden kohdalle oli jäänyt rastit ruutuun. En jaksa muistaa miksi ne oli joskus pitänyt laittaa päälle, vai oliko se jo silloin moka. Kiitos jelpistä, myös exergylle. Windows-väki sai nähdä livenä miten yhteisötuki toimii.
"Tiedoston http://security.ubuntu.com/ubuntu/dists/gutsy-security/main/binary-i386/Packages.gz nouto ei onnistunut 404 Not Found Tiedoston http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/gutsy/main/binary-i386/Packages.gz nouto ei onnistunut 404 Not Found [IP: 91.189.88.140 80]" Gutsyn tuki loppui tässä kuussa. Ihan käyttäjän oma moka kun ajelee ylipäivätyllä käyttöjärjestelmällä.