Parlamentaarista työryhmää johtaa kansanedustaja Mika Lintilä (kesk), varapuheenjohtajina toimivat kansanedustajat Tarja Filatov (sd) ja Jari Koskinen (kok).
Ryhmän jäsenet:
kansanedustaja Bjarne Kallis (kd)
kansanedustaja Martti Korhonen (vas)
kansanedustaja Anni Sinnemäki (vihr)
kansanedustaja Raimo Vistbacka (ps)
kansanedustaja Ulla-Maj Wideroos (r)
-------------------------------------------------
Sasi Puoltaa jostain kasantakaa noiden toimia kun ei kuulu samaan ryhmittymään.
Mediamaksun parissa,
hääräävä työryhmä.
15316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olen jo päättänyt että jos ehdotus menee läpi, äänestän liberaaleja ensi vaaleissa.
en ole koskaan digannut kenestäkään noista yle poliitikoista, sasikin on susi ...tappoi ihmisen ja väitti että ei muista siitä mitään ja pääsi kuin koira veräjästä.
Toivotaan että saavat hyvän ja oikeudenmukaisen uudistuksen läpi.
oikeudenmukaisuus on tästä kaukana, tämä on sosialismia
Mielestäni se on sosialismia jos minä maksan ja köyhät katsovat, kuten tähän asti on olut. Rehelliset köyhät hyötyvät uudistuksesta, kuten pitääkin.
onko se oikein että köyhät maksaa ja rikkaat on vapaa-matkustajina. siis köyhillähän ei ole telkkareita , eikä ihminen tarvitse telkkaria elämässää. onko se okein että VERO on kaikille sama tuloista riippumatta, eikö silloin pitäisi kaikille ihmisille maksaa saman verran palkkaa/opintotukea/eläkettä/työttömyyskorvausta.
Köyhät käyttävät saman verran mediaa kuin rikkaat, tämähän on siis mediamaksu, televisiolupa on 2011 historiaa. Pienitä helpotusta voisin mediamaksuun joillekkin ajatella. esim. nuoret alle 2o-vuotta, eläkeläiset, opiskelijat. Heillä mediamaksu voisi olla ehkä 50-80 euroa vuosi? Työttömät voisivat hakea maksuun rahat soppalasta. Itse maksan mukisematta 170 e/a
Miten muka sellainen jolla ei ole TV tä käyttää yhtä paljon tvtä ja mediaa ja yle , kuin sellainen jolla on TV ? sä oot ihan oikeasti vajaaälyinen. media maksu niille jotka käyttää yle, ei kokokansalle. tässä on oikeuskäsitys koetuksella, suomalaisessa demokratiassa.
Sellainen joka ei käytä telkkaria käyttää nettiä. Se yksinään jo riittää syyksi mediamaksuun. Jokainen talous käyttää jotain mediaa, mitään mediaa käyttämätöntä taloutta ei voi suomessa olla, se on mahdotonta. Mediamaksu on peruslupa median käyttöön, samanlainen on käytössä monessa muussakin jutussa esim. kalastuksessa. Pitää ostaa valtion kalastuslupa vaikka käy kalassa koskella jota valtio ei omista. Riittä kun vain käy kalassa, lupa pitää olla. Kaikki eivät kalasta, siksi lupaa ei voi määrätä pakolliseksi joka talouteen. Kaikki käyttävät mediaa, siksi jokaisen talouden pitää maksaa mediamaksu. Se vain on reilua.
Minä en käytä mitään mediaa enkä maksa mitään vitun mediamaksuja.
koska mediamaksusta ei maksu mene koko medialle vaan VAIN YLELLE! Että te ootte idiootteja, ylen koirat! Anna tassu, saat namupalan.
sirkustemput lopu. Ettäkö kalastuslupa on sama kuin mediamaksu! AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!! Minä kun käyn kalassa, niin saan siitä selvää vastinetta rahoilleni, vatsani täyteen.. Mitä saan siitä että maksan ylelle mediamaksun? En ole käyttänyt ylen palveluita sitten lapsuusvuosien ja silloinkin vain tietämättömyyttäni. Joillakin ei tieto kartu edes vuosien myötä, tsiisus!
koittakaa juurekset tajuta, että mediamaksu on edelleen täysin sama kuin nykyinen tv-lupa, vain uudella nimellä. Se menee edelleenkin 100% vain ja ainoastaan YLELLE, eikä muille jotka työskentelevät median parissa. Yle kerää rahat, kun toiset joutuvat rehkimään rahansa eteen. Yle on loinen. Syöpä. Stytostaattihoitoa kaipaa.
monessakin asiassa. Ostan lehtiä, käytän nettiä yms. Kun ostan lehden, maksan lehden valmistajalle, ihan niin kuin pitääkin. Kun käytän nettiä, maksan nettikaistan tarjoajalle, ihan niin kuin pitääkin. MIKSI MINUN PITÄISI MAKSAA YLELLE SIITÄ ETTÄ KÄYTÄN MEDIAA, JOISTA JO MAKSAN? Perustelkaa, te ette koskaan perustele mitään, vaaditte vaan! Ootte niin tyhmiä että SATTUU!!
ja kun tietokone on niin silloiko käyttää automaattisesti ylen surkeita palveluita? Et tosissasi voi olla noin tyhmä.. Laittakoot yle salauksen paskasivuilleen maksakoot jotka käyttää, itsellä kone on pollut vuosia ja ylen sivuja en ole katsellut kertaakaan! Vai pitäisi maksaa... Ja paskat!