Mitä oireita työntekijät voivat saada jos työtilan happimäärä on liian vähäinen? (Tai happi huonolaatuista myös.) Kenellä kokemusta? (pään jomotusta? kuin verenpaine nousisi? yskimistäkin? painetta päässä/yläkropassa? vetämättömyyttä vielä tunteja ko. tilasta poistumisen jälkeen? "vieroituspäänsärkyä" esim. vapaapäivinä?... Niveloireita/-tulehduksiakin?) Esimiehemme ei ota oireitamme todesta. Nyt tarvitsen ensin mustaa valkoisella sen lisäksi, että asiaa viedään muutakin kautta eteenpäin meidän työntekijöiden toimesta.
Hapenpuutteen oireet?
8
3985
Vastaukset
- löydät
tarvitsemasi tiedon ja sen lisäksi linkkejä hyödyllisille sivuille: http://homejaterveys.net/
- Lääketieteen opiskelija
Tarkenna hieman millaisesta työtilasta on kysymys. Minkä kokoinen työtilasi on, paljonko henkilöitä siellä työskentelee, onko työtilassa ilmastointi/ikkunoita/tuuletusmahdollisuus, sijaitseeko maan alla, lämpötila, onko ilmassa epäpuhtauksia ja jos on niin millaisia? Näillä tarkennuksilla pystyn kertomaan, millaisia ovat tyypilliset oireet ja miten asiaa voi auttaa.
- Eksbertti
Happea on ilmassa aina sama määrä, 21 prosenttia. Se ei voi myöskään huonontua. Sen sijaan ilmassa voi olla miljoonia eri haitta-aineita. Jos ilmanvaihto on liian pieni, niin esimerkiksi hiilidioksidia. Hometerveyssivuilta et löydä tästä kyllä mitään...
- Lääketieteen opiskelija
Eksbertti on täysin oikeassa. Juuri tästä syystä pyydänkin tarkennusta työtilan oloista.
- kuntasi terveystarkastajaan
Terveystarkastajilla on mukana kuljetettavat hiilidioksidimittarit. On ihan hyvä alku sisätilan ilmanlaadun tutkimiselle. Juuri tuollaisia oireita voi olla riittämättömästä ilmanvaihdosta... paitsi ei ehkä niveloireita kuitenkaan.
- työpaikka
niin terveystarkastajan sijaan kannattanee ottaa yhteys omaan työsuojelupiiriin.
- tiiviissä säiliössä tai vas...
Kuten eksbertti kertoi on happea ilmassa vakiomäärä eikä sen määrä vähene kuin poikkeusoloissa ja sellaisiin oloihin ihmiset varustetaan hälyttimillä. Ilma voi olla huonoa ja tunkkaista sisätiloissa, mutta hapenpuutetta se ei aiheuta joten sen suhteen voit olla huoletta.
- lölölölölölö
öölllööllölöö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1921425Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 83989
- 81985
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v81902Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/6847