Poliisin liikenne JAHTI, JAHTAUS, metästys

tyyppien keksimää, poliisin ei pitäisi suostua. Tommoinen keskinopeusjahti on jo henkistä JAHTIA päätöntä, vailla realiteetteja. Kuinka monta prosenttia poliiseista vastustaa keskinopeusKYTTÄYSTÄ kohtuuttomana ? Yksittäisiä mielipiteitä poliiseilta, kiitos.
3276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luuletko sinä todella että poliisit tätä palstaa seuraa ? Sitäpaitsi enempi järjelliseltä tuntuu keskinopeuden valvonta kuin pistekohtainen mittaus. Nykyisillä nollatolerassi rajoituksilla ohituspaikat on todella vähissä. Pelättävissä tietysti on että myös pistekohtaiset säilyy ja keskinopeusvalvonta siihen päälle, Vittu sentään.

Äänestä
  • mikään uusi asia. Keskinopeudella mitattiin mm. yleisesti -60 ja -70 luvulla jolloin tutkat eivät olleet vielä lyöneet itseään läpi. Tällä hetkellä keskinopeusmittausta käyttää melkein pelkästään liikkuvapoliisi. Laitteet ovat arvokkaita jonka takia niitä ei joka autosta löydy. Keskinopeusmittaus on tarkempi kuin tutkamittaus. Tällä hetkellä tutkanopeudesta vähennetään asiakkaan hyväksi 3 km/h (varmuusvähenys) tosin vähennys on täysin turha, sillä tutkalukemat antavat kyllä tarkan nopeuden esim. kun niitä vertaa gps:n antamiin nopeuksiin. Keskinopeusmittauksessa ei suoriteta kolmen kilometrin varmuusvähennystä.

    Äänestä

  • ei ole... kirjoitti:

    mikään uusi asia. Keskinopeudella mitattiin mm. yleisesti -60 ja -70 luvulla jolloin tutkat eivät olleet vielä lyöneet itseään läpi. Tällä hetkellä keskinopeusmittausta käyttää melkein pelkästään liikkuvapoliisi. Laitteet ovat arvokkaita jonka takia niitä ei joka autosta löydy. Keskinopeusmittaus on tarkempi kuin tutkamittaus. Tällä hetkellä tutkanopeudesta vähennetään asiakkaan hyväksi 3 km/h (varmuusvähenys) tosin vähennys on täysin turha, sillä tutkalukemat antavat kyllä tarkan nopeuden esim. kun niitä vertaa gps:n antamiin nopeuksiin. Keskinopeusmittauksessa ei suoriteta kolmen kilometrin varmuusvähennystä.

    Puhut asiaa, on ollut jo ennen tutkaa. Laitteen hintaluokka kylläkin huomattavasti edullisempi kuin esim. taannoinen Custom (nopeustutka). Laitteella mitattiin yleensä muutaman kilometrin matkoilta. Tarkkuus hyvä kun oli esim. renkaiden vaihtuessa kalibroitu. Tutka kalibroitiin ääniraudan avulla, ja mikäli mittaus tapahtuu hieman sivusta niin se on asiakkaan etu. Toki kulmamittauksella voidaan sekin kompensoida. Aloittaja kuitenkin tarkoittanee videonäköön perustuvaa keskinopeuden mittausta jolloin matkat voisivat olla kymmeniä - ellei jopa satoja kilometrejä. Ylisen testaaja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaikkakin se on kirjoitti:

tyyppien keksimää, poliisin ei pitäisi suostua. Tommoinen keskinopeusjahti on jo henkistä JAHTIA päätöntä, vailla realiteetteja. Kuinka monta prosenttia poliiseista vastustaa keskinopeusKYTTÄYSTÄ kohtuuttomana ? Yksittäisiä mielipiteitä poliiseilta, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu