Hei,mulla on pieni "kasvihuone", johon voi muovihupun laittaa päälle. Voinko laittaa samettiruusut sinne ja ulos? Vai paleltuvatko? Niin paljon taimia ettei jaksa enää sisällä pitää :)
Samettikukat
4
977
Vastaukset
yöllä muutamaan asteeseen, niin ihan varmasti paleltuvat. Se muovinen huppu ei auta siinä juuri mitään. Kaksikertaisessa muovikasvihuoneessakin lämpötilan ero on noin kolme astetta ulkoilmaan. Ja yksinkertainen on plul miinus nolla. Mutta jos peität sen muovihupun vielä vaikka huovalla, niin sitten jo auttaa. Samettikukka on kyllä erikoisen altis kylmään.
- hortsonomi
samettiruusut kasvihuoneeseen, n. 300 tainta vei sisällä liikaa tilaa. Meillä on lasinen (vanhoista ikkunoista) kasvihuone mutta silti seurailen yölämpötiloja että vien puhaltimen jos on tarvis. Leijonankitoja en uskalla vielä sinne siirtää. Onko se sinun "kasvihuone" niin iso ettei sitä pysty siirtämään suojaan jos pakkaset yllättää?
- toinen hortonomi
Jahas,samanlainen hortonomi! Minullakin noin 300-400 samettikukkaa kasvihuoneessa joka kevät. Edellsien kesän siemenistä kasvattelen. Halpaa huvia. Kellarilämmitin tai jopa auton sisälämmitin auttaa kasvihuoneessa jos tulee pakkasöitä. Myös kasvihuoneeseen voi laittaa vesitynnyreihin vettä, joka lämpenee päivällä ja tasaa lämpöa öiseen aikaan.
- hortsonomi
toinen hortonomi kirjoitti:
Jahas,samanlainen hortonomi! Minullakin noin 300-400 samettikukkaa kasvihuoneessa joka kevät. Edellsien kesän siemenistä kasvattelen. Halpaa huvia. Kellarilämmitin tai jopa auton sisälämmitin auttaa kasvihuoneessa jos tulee pakkasöitä. Myös kasvihuoneeseen voi laittaa vesitynnyreihin vettä, joka lämpenee päivällä ja tasaa lämpöa öiseen aikaan.
"pienokaiseni" pariksi yöksi ja jännitin kuinka pärjäävät. Meillä oli ajastimella puhallin kasvihuoneessa ja hyvinhän siellä oli pärjätty :) Puhallin oli vain muutaman tunnin aamuyöstä puhaltamassa. Suurin osa kukista on isolla nupulla odotan koska saan istutella ulos, joitakin annan tyttärelle mutta loput pidän itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3434010Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52332- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181668Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1031005Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86801