Samettikukat

ulos kasvihuoneeseen

Hei,mulla on pieni "kasvihuone", johon voi muovihupun laittaa päälle. Voinko laittaa samettiruusut sinne ja ulos? Vai paleltuvatko? Niin paljon taimia ettei jaksa enää sisällä pitää :)

4

970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yöllä muutamaan asteeseen, niin ihan varmasti paleltuvat. Se muovinen huppu ei auta siinä juuri mitään. Kaksikertaisessa muovikasvihuoneessakin lämpötilan ero on noin kolme astetta ulkoilmaan. Ja yksinkertainen on plul miinus nolla. Mutta jos peität sen muovihupun vielä vaikka huovalla, niin sitten jo auttaa. Samettikukka on kyllä erikoisen altis kylmään.

    • hortsonomi

      samettiruusut kasvihuoneeseen, n. 300 tainta vei sisällä liikaa tilaa. Meillä on lasinen (vanhoista ikkunoista) kasvihuone mutta silti seurailen yölämpötiloja että vien puhaltimen jos on tarvis. Leijonankitoja en uskalla vielä sinne siirtää. Onko se sinun "kasvihuone" niin iso ettei sitä pysty siirtämään suojaan jos pakkaset yllättää?

      • toinen hortonomi

        Jahas,samanlainen hortonomi! Minullakin noin 300-400 samettikukkaa kasvihuoneessa joka kevät. Edellsien kesän siemenistä kasvattelen. Halpaa huvia. Kellarilämmitin tai jopa auton sisälämmitin auttaa kasvihuoneessa jos tulee pakkasöitä. Myös kasvihuoneeseen voi laittaa vesitynnyreihin vettä, joka lämpenee päivällä ja tasaa lämpöa öiseen aikaan.


      • hortsonomi
        toinen hortonomi kirjoitti:

        Jahas,samanlainen hortonomi! Minullakin noin 300-400 samettikukkaa kasvihuoneessa joka kevät. Edellsien kesän siemenistä kasvattelen. Halpaa huvia. Kellarilämmitin tai jopa auton sisälämmitin auttaa kasvihuoneessa jos tulee pakkasöitä. Myös kasvihuoneeseen voi laittaa vesitynnyreihin vettä, joka lämpenee päivällä ja tasaa lämpöa öiseen aikaan.

        "pienokaiseni" pariksi yöksi ja jännitin kuinka pärjäävät. Meillä oli ajastimella puhallin kasvihuoneessa ja hyvinhän siellä oli pärjätty :) Puhallin oli vain muutaman tunnin aamuyöstä puhaltamassa. Suurin osa kukista on isolla nupulla odotan koska saan istutella ulos, joitakin annan tyttärelle mutta loput pidän itse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      36
      6955
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3711
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3632
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3076
    6. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      53
      3002
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2769
    8. Mones päivä kaivattusi on syntynyt?

      😁
      Ikävä
      34
      2622
    9. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    10. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2418
    Aihe