saako kissan ampua alas puusta?
kissat kulkee pihalla
vittuuntunut
161159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Älä ammu. Kissaa ei saa lain mukaan vahingoittaa eikä omistajan luvatta tappaa. Miksi sinä kissan ampua tahtoisit, omistajahan suolata pitäisi jos ei sentään ampua. Sen sijaan hanki elävänä pyytävä supiloukku ja ota irtokissat kiinni. Toimita kunnaneläinlääkärille tai viralliseen löytöeläinkeskukseen. On laillista. Irtokissat ovat joko löytöeläimiä tai lainvastaisesti heitteillejätettyjä.
Tontilla luvatta hortoilevan vieraan irtokissan voi loukuttaa ja toimittaa kaupungin rankkurille. Rankkuri säilyttä sitä jonkin aikaa ja luovuttaa omistajalle jos tämä säädyllisen ajan sisällä ilmestyy sitä noutamaan. Jos eläin ei määräajan sisällä omistajaansa kiinnosta niin rankkuri lopulta päästää pienpedon vaivoistaan.
kissan kuseen ..ja kaadut naamalles siihen kissanpaska klimppiin minkä se puussa oleva kissa on perseestään päästänyt sun kotioven eteen!
Ota kissat esim. jo mainituilla loukuilla kiinni, aja ne Raumalle ja päästä vapaaksi lähellä asutusta.
Tuskinpa ne kissat sua mitenkään häiritsevät, tuollaista junttia. Ota opiksesi kissoista, ne ottavat elämän rennosti ja ovat itsenäisiä.
Pitäisiköhän sinusta tehdä rikosilmoitus kun taitaa liipasinsormea kutitella niin, että ihan lontokappaleita pitää päästä ammuskelemaan. Pyssyt pois tuollaisilta vaarallisilta öykkäreiltä, kissa on vaaraton kuleskelija sinuun verrattuna!!
Eihän sitä ampua saisi koska se voi olla - ja kaupunkialueella luultavimmin onkin - jonkun ihmisen omaisuutta. Puuhun ampuminen on ongelmallista sikäli että tällöin yleensä joutuu ampumaan ylöspäin. Luoti voi aiheuttaa vaaraa jossakin kauempana. Pitäisi ampua alaviistooon niin että luoti uppoaa maahan jos se ei jää kohteeseen. Lintujen vuoksi olisi toivottavaa että irtokissat pistettäisiin kuriin. Omalla tontilla voi aivan laillisesti pyydystää vieraat kissat vahingoittumattomina loukkuun ja viedä rankkurille. Taloyhtiössä voi koettaa pitää esillä ideaa että irtokissat olisi korjattava pois taloyhtiön alueelta.
Fasaanikaan ei kuulu Suomen luontoon. Ottaaks rankkurit vastaan myös näitä pihatepastelijoita? Löytyykö vielä jotain mikä ei kuulu Suomen luontoon??? Miten olisi tehtaat jotka laskee sontavesiään jokiin ja meriin?
Löytyyhän noita ainakin poro ja mufloni. Ja kanadan majava ja minkki.
Fasaaneit saa ampuu (syksyl).
Pyssyt pois tuollaisilta sotahulluilta ja heti,sakkoa tai yhdyskunta palvelua.
Siks et kysyy saaks kissaa ampuu? Jos kysyy et saaks kännis ajaa, ni vieks polliisi kortin kuivumaan?
Jos ne kissat kulkee pihalla,mitä teet tiedolla saako ampua puusta?
Mun kissa kulkee missä se haluaa ja alan kerätä kohta naapureilta veroa kun mun kissa saalistaa niidenkin rotat ja hiiret.
Nitronakit käyttöön... Toimii samalla tavoin kun KillBill 2:n "kuoleman kosketus" eli katti tepastelee kymmenkunta metriä ja kellahtaa selälleen koivet oikosenaan... Tehokas tapa päästä eroon häiriköivistä kateista!!
Meidän poikien lemmikki jäi reissulleen kun lähti seuraamaan minua, olix se nyt lauantaina tässä ennen vappua, Mustis jos olet jossain hengissä tai joku pitää sinusta huolta ilmoitathan "huoltaja ta jos kisu on jäänyt auton alle ilmoitathan... musta, vihertävät silmät, ainoa valkoinen läntti on kaulassa kuten liperikaulus.. Kuukkarissa asuu, ylitti Maantiekadun, enkä enää nähnyt kisua.. Havaintoja P. 044 9902047