Taas artikkeli, jossa

2246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Taideaineiden maistereita 500 työttömänä, filosofian maistereita työttömänä noin 3000, kauppatieteiden maistereita yli 1000, diplomi-insinöörejä yli 1000, valtio- ja yhteiskuntatieteilijöitä lähes 1000, kasvatustieteen maistereita 700, oikeustieteen kandeja jokunen sata maisterit, arkkitehteja 200, tohtoreita ja lisensiaatteja yhteensä 700 työttömänä, kandeja paljon työttömänä jne. Ammattikorkean puolelta mm. insinöörejä työttömänä 3000 ja tradenomeja noin 1500 jne. Nuo ovat virallisia lukuja viime syyskuulta ja kursseilla olevia on tuhansia (eivät näy luvuissa) ja tutkintoja on tietenkin runsaasti, joita ei edellä mainittu.

Äänestä
  • Ei muuta kun ammattikouluun vaan. Työttömällä maisterilla on hyvät mahdollisuudet päästä työvoimakoulutukseen ja kouluttautua koulutustuella duunarin ammattiin, kun vaan nielee turhan akateemisen ylpeytensä. Tulot eivät laske työttömänä olemiseen verrattuna ja tukipäivätkään eivät kulu. Ja mikä tärkeintä - on ainakin jotain tekemistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jyväskylä "loistaa... kirjoitti:

http://www.lapinkansa.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=LKA_newssite/AMLayout&cid=1194617283750&p=1194596036765&pagename=LKAWrapper

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu